Prawem i lewem po ziemi sanockiej

Dodano 13 maja 2014 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

40798
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 1.6
 • Dystans: 20,7 km
 • Przewyższenie: 65,4 m
 • Suma podejść: 150,7 m
 • Suma zejść: 181,15 m
 • Data: 13 maja 2014
 • Lokalizacja: Polska, podkarpackie, Sanok
236349
Sanok
Początek szlaku stanowi Rynek w Sanoku. Zamek w Sanoku stanowił rezydencję starostów sanockich.
236350
Międzybrodzie
Warta zobaczenia w Międzybrodziu - cerkiew z 1900 r. ufundowana przez Aleksandra Wajcowicza - doktora medycyny i potomka mieszkającej tu szlachty zaściankowej. W świątyni znajduje się portret fundatora.
236351
Dębna
W końcu XV w.osada została przyłączona do dóbr królewskich, wchodząc w skład Mrzygłodzkiego Starostwa Niegrodowego.
Płynący nieopodal San wykorzystywany był do żeglugi i transportu towarów, w tym głównie soli pochodzącej z pobliskiej
Tyrawy Solnej. W Dębnej wartych uwagi jest kilka zabytkowych domów.
236352
Mrzygłód
Mrzygłód był w czasach staropolskich miastem królewskim, ośrodkiem rozległego Starostwa Niegrodowego, w skład którego wchodziły nie tylko sąsiednie wsie - Dobra, Łodzina, Ulucz czy Dębna, ale i osady odleglejsze jak Turzańsk, Duszatyn, Wola Michowa, a nawet Solina i Ustrzyki Górne.
236353
Ulucz
Szlak oferuje możliwość aktywnego wypoczynku w pięknej Dolinie Sanu, jednocześnie stanowi wyśmienitą „lekcję etnografii na rowerze”, ponieważ w wielu miejscach zbiega się ze szlakiem architektury drewnianej. Stąd możliwość obejrzenia uroczych cerkwi m.in. W Dobrej Szlacheckiej czy też w Uluczu.
Muzeum Historyczne w Sanoku serdecznie zaprasza do wędrówek rowerowych śladami tradycji szlacheckich ziemi sanockiej. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 Inwestujemy w rozwój Województwa Podkarpackiego.

Specjalnie dla turystów i mieszkańców ziemi sanockiej - dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, Priorytet VI Turystyka i kultura na zlecenie Muzeum wytyczono i oznakowano szlak turystyczny pn. „Prawem i lewem po ziemi sanockiej”. Główną atrakcją szlaku jest zamek w Sanoku miejsce wielowiekowych tradycji szlacheckich, obecnie znane ze swoich ekspozycji.
Początek szlaku „Prawem i lewem po ziemi sanockiej” stanowi Rynek w Sanoku. Dalej szlak przebiega przez sanocki zamek i drogami publicznymi przez następujące miejscowości: Trepcza, Dębna, Międzybrodzie, Mrzygłód, Końskie, Krzywe, Dydnia, Krzemienna, Jabłonica Ruska, Niewistka, Wołodź, Siedliska i kończy się w Dąbrówce Starzeńskiej. Łącznie 41 km wyznaczonego i oznakowanego szlaku.

Szlak oznaczony został tabliczkami:
W niektórych miejscach przebiega on po trasie szlaków: „Architektury Drewnianej”, „Szlaku ikon”, „Śladami Szwejka”, „Nadsańskich umocnień”. W celu odróżnienia od innych szlaków turystycznych wszystkie tabliczki oznaczono logo szlaku widocznym w lewym górnym rogu tabliczek. Na trasie szlaku umieszczono 7 tablic informacyjnych: na Rynku w Sanoku obok Centrum Informacji Turystycznej, na terenie dziedzińca zamkowego, w Dębnej (punkt widokowy), w Mrzygłodzie (rynek), w Dydni, w Krzemiennej (przeprawa promowa) i w Dąbrówce Starzeńskiej (zakończenie szlaku).

źródło: www.gminasanok.pl
Trasę poleca
Urząd Gminy w Sanoku

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie.

Mapa Okolice Sanoka
Okolice Sanoka - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0