category-icon

Pradła - Nakło - Pradła

92 km
7 h 19 min
1.4 km
Polska, śląskie
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-06-19
Polska, śląskie
category-icon
92 km
1408 m
1450 m
Łatwy
7 h 19 min
5.9/6
Wycieczka ta miała na celu usunięcia białej plamy na mapie moich wycieczek albowiem tak się złożyło że jakoś te tereny umykały mojej uwadze. Mając świadomość że, że szybko tam pewnie nie zawitam, chciałem zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc i obiektów. W związku z powyższym, kształt trasy wygląda trochę dziwnie ale dzięki temu znalazły się na niej wszystkie znane mi zabytkowe dworki, pałace czy kościoły. Początkowo trasa miała być krótsza i liczyć ok. 80 kilometrów jednakże po opuszczeniu Bogumiłka, zamiast jechać do Lelowa, nadłożyłem trochę drogi żeby zobaczyć drewniany kościół i dwór w Podlesiu. Zrezygnowanie z Podlesia pozwoliłoby zaoszczędzić ok. 16 kilometrów ale doszedłem do wniosku, że skoro jestem tak blisko to szkoda tracić okazję. Jak wspomniałem, na trasie wycieczki znajdowało się kilka zabytkowych kościołów oraz obiektów świeckich w postaci dworków i pałaców. W przypadku kościołów większych obaw nie miałem albowiem z obejrzeniem ich, przynajmniej z zewnątrz, zwykle nie ma problemów. Dużo większe obawy miałem co do obiektów świeckich albowiem większość z nich znajduje się w rękach prywatnych i na ogrodzonym terenie. Ku mojemu zdziwieniu udało mi się zobaczyć praktycznie wszystkie zaplanowane obiekty, między innymi dzięki uprzejmości właścicieli w Wygiełzowie i Nakle. Do pozostałych obiektów można było podejść bezpośrednio lub obejrzeć zza ogrodzenia. Wyjątek stanowił dwór w Turzymie, gdzie ogrodzenie i roślinność dość skutecznie zasłaniały widok. Niestety w kilku przypadkach, jak choćby w Zawadzie Pileckiej, oglądniecie wybranego obiektu wymagało poświęcenia się i przedarcia się przez gęsto rosnące pokrzywy, czego skutki odczuwałem jeszcze długo po zakończeniu wycieczki. Zgodnie z moimi preferencjami, trasę planowałem w miarę możliwości jak najbardziej bocznymi choć asfaltowymi drogami. W kilku miejscach nie uniknąłem jednak główniejszej drogi jak choćby między Lelowem a Drochlinem. Było także parę odcinków szutrowych, na szczęście stosunkowo gładkich i pozbawionych błota. Trasa przebiegała stosunkowo płaskim terenem, były wprawdzie wzniesienia ale stosunkowo łagodne a największym wzniesieniem był podjazd do Dzibic.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami.
Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022