Poznań-Gniezno-Biskupin-Inowrocław w 1050 rocznicę chrztu

Dodano 25 kwietnia 2016 przez plik GPX
Poznań-Gniezno-Biskupin-Inowrocław w 1050 rocznicę chrztu
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

76233
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 167 km
  • Czas trwania: 29 h 45 min
  • Średnia prędkość: 5,63 km/h
  • Przewyższenie: 85,08 m
  • Suma podejść: 901,16 m
  • Suma zejść: 927,12 m
  • Data: 15 kwietnia 2016
  • Lokalizacja: Poznań, Gniezno, Biskupin, Inowrocław
440339
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
440340
FARA
Poznańska fara zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce. Budowa należącej do jezuitów świątyni, rozpoczęła się w 1651 r. i trwała ponad 50 lat. Efektowna fasada kościoła zamyka horyzont ulicy. We wnękach umieszczono figury świętych, a po środku, na orle widać postać św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów.
440341
Obóz, Szlak Piastowski
440342
Muzeum w Biskupinie
440343
Biskupin
440344
Poznań, Bamberka
upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, którzy mieli zasiedlić wyludnione wojnami i zarazą należące do miasta wsie. Pomimo szybkiej polonizacji, czemu sprzyjał przede wszystkim wyznawany przez nich katolicyzm, do dziś zachowali pamięć o swoim pochodzeniu. A ubrane w charakterystyczne stroje kobiety stanowią nieodłączny element uroczystości religijnych.
Istniejące od kilku lat Towarzystwo Bambrów Poznańskich tu właśnie w pierwszą sobotę sierpnia, kiedy to przypada rocznica podpisania kontraktu pomiędzy poznańską radą miejską a przybyszami, organizuje spotkanie swoich członków i sympatyków.
440345
Brama Poznania ICHOT
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to miejsce opowiadające o dziejach Ostrowa Tumskiego, w szczególności o roli, jaką to miejsce odegrało w czasach kształtowania się Państwa Polskiego. Zadaniem Centrum jest takie zaprezentowanie historii, by zafascynować odwiedzającego, zaintrygować go i zachęcić do odwiedzenia zabytków Ostrowa Tumskiego. Pobyt w Centrum ma jednocześnie do tego zwiedzania przygotować tak, aby turysta będąc np. w Katedrze, czy Muzeum Archidiecezjalnym chciał i potrafił samodzielnie poszukiwać śladów przeszłości.
440346
Dworek polski
440347
Gniezno
Pierwsza stolica Polski.
Państwo polskie nie powstało na drodze wielopokoleniowej ewolucji, ale było właściwie dziełem jednego genialnego władcy - Mieszka I, który ogniem i żelazem - nie bez pomocy dobrze opłacanych skandynawskich najemników - podporządkował sobie okoliczne plemiona, przyjął nową wiarę oraz, co najważniejsze, miał nie mniej dzielnego syna - Bolesława, który jego dzieło godnie kontynuował i tuż przed śmiercią uwieńczył założeniem królewskiej korony.
Pierwszy zjazd gnieźnieński odbył się w marcu 1000 r., kiedy do Gniezna przybył cesarz Otton IIIpielgrzymujący do grobu św. Wojciecha. Doszło wówczas do znaczących gestów: cesarz nazwał podejmującego go księcia Bolesława swoim przyjacielem i włożył na jego głowę diadem, postanowiono też powołać arcybiskupstwo w Gnieźnie, któremu podporządkowano stolice biskupie w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu. Wydarzenie to uznawane jest za jeden z ważniejszych etapów tworzenia państwowości polskiej.

Drugi zjazd odbył się w czerwcu 1997 r. W tysiąc lat po śmierci św. Wojciecha do Gniezna przyjechałpapież Jan Paweł II. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na to, że głoszone przez świętego idee współpracy narodów europejskich mimo upływu setek lat są nadal żywe. Z papieżem spotkali się wówczas prezydenci Czech, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
440348
Gród Pobiedziska
440349
Poznań, Jezioro Maltańskie
440350
Jezioro Rogowo
440351
Kościół św. Michała Archanioła w Uzarzewie
Kościół powstał prawdopodobnie już w XII wieku z Fundacji Królewskiej. Pierwotnie drewniany został rozebrany w 1749 r. i w tym samym roku Felicjan Niepruszewski wybudował nową świątynię o konstrukcji szachulcowej.
440352
Katedra Gnieźnieńska
Relikty trzech pierwszych kościołów, poprzedników obecnej katedry, wzniesionych na Wzgórzu Lecha przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego, można zobaczyć zwiedzając podziemną trasę turystyczną (wstęp tylko z przewodnikiem).
Najwspanialszym elementem zachowanym z wystroju katedry romańskiej, a jednocześnie jednym z najcenniejszych polskich zabytków o znaczeniu ogólnoeuropejskim, są tzw. Drzwi Gnieźnieńskie, zamontowane obecnie w gotyckim portalu z przedstawieniem Sądu Ostatecznego, znajdującym się we wschodnim przęśle nawy południowej. Drzwi, odlane z brązu pod koniec XII w., mają ok. 3,25 m wysokości. Każde z ich skrzydeł zawiera dziewięć scen z legendy o św. Wojciechu, całość natomiast otoczona jest szerokim pasem dekoracyjnym wypełnionym wicią roślinną, w którą wplecione są postacie ludzkie, zwierzęta i stwory baśniowe
440353
Poznań, Kościół NMP in Summo oraz katedra św. Apostołów Piotra i Pawła
Kościół NMP In Summo.
Późnogotycki kościół pw. Najświętszej Maryi Panny zbudowano w l. 1431-47 na terenie grodu poznańskiego tzn. "in Summo" na Ostrowie Tumskim, w miejscu palatium Mieszka I i kaplicy fundowanej przez jego żonę Dąbrówkę.

Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła-
pierwsza polska katedra, z X wieku. Wewnątrz warte uwagi są płyty nagrobne z XV-XVI wieku, ołtarz główny gotycki z 1512 r. oraz XIX-wieczna Złota Kaplica, w której znajduje się sarkofag oraz pomnik pierwszych polskich władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W podziemiach można zobaczyć relikty pierwszej katedry, grobowce pierwszych władców oraz baptysterium
440354
Kościół we wsi Węglewo
440355
Droga przez las
440356
Leszek Biały
440357
Poznań, J. Maltańskie
440358
Młyn
440359
Poznań, Widok Ostrowa Tumskiego
Na przełomie VIII i IX wieku na Ostrowie Tumskim powstał gród obronny, który w X wieku stał się obok Gniezna jednym z głównych ośrodków państwa Piastów. Właśnie tutaj odbył się chrzest Polski, a w 968 roku założono pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo i zbudowano katedrę, w której pochowani są władcy Polski z dynastii Piastów. W ponadtysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego wpisane są najważniejsze momenty historii Polski.
440360
Poznań, Zamek Cesarski
Zamek Cesarski to ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Powstał dla niemieckiego cesarza Wilhelma II wg projektu Franza Schwechtena w latach 1905-1910. Wzniesiono go na wzór średniowiecznych zamków - jako symbol panowania niemieckiego w Wielkopolsce.
Z powstaniem zamku wiąże się ciekawa legenda. Gdy w 1905 roku rozpoczęto budowę zamku cesarskiego, pracom przyglądała się zawsze gromada gapiów. Niemiecki burmistrz miasta ze zdziwieniem obserwował chłopa z Górczyna, który codziennie przychodził na budowę i zachęcał robotników do wytężonej pracy. Zapytany przez burmistrza, dlaczego jemu - Polakowi - zależy na szybkiej budowie niemieckiego zamku, chłop odpowiedział: "Zaś ale przepowiednia mówi, że gdy zamek cysorski w Poznaniu stanie, to Polska z martwych powstanie". I tak też się stało, wkrótce wybuchła I wojna światowa i Polska odzyskała niepodległość.

Zamek stanowił główny akcent tzw. dzielnicy zamkowej, która powstała na miejscu zburzonych fortyfikacji poligonalnych.
Gdy po I wojnie światowej Polska odzyskała niepodległość, zamek stał się siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego oraz rezydencją polskich prezydentów w czasie ich pobytu w Poznaniu. W Zamku działał wówczas m.in. Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali w latach 30-tych XX wieku kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie II wojny światowej Albert Speer przebudował zamek, na rezydencję Hitlera - zachował się gabinet będący kopią berlińskiego gabinetu führera i specjalnie dla niego dobudowany balkon na wieży. Dodano też paradne wejście od strony ul. Święty Marcin.
W 1945 r. zamek został zniszczony, myślano nawet o jego rozbiórce. Podczas odbudowy zaniechano restauracji wielu elementów wystroju gmachu, obniżono także zniszczoną w czasie działań wojennych wieżę. Potem odnowiono przylegający do zamku ogród, w którym znajduje się pomnik ofiar Katynia. Na sąsiadującym z ogrodem Dziedzińcu Różanym podziwiać można fontannę lwów, wzorowaną na słynnej fontannie z Grenady w Hiszpanii. W lecie na dziedzińcach zamkowych odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Obecnie w zamku ma swą siedzibę Centrum Kultury Zamek, Teatr Animacji oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Przed Zamkiem od 2007 roku znajduje się Pomnik Pogromców Enigmy.
440361
Park Inowrocław
440362
Strzelnica
440363
Tężnie Inowrocław
W 1875 r., wkrótce po uruchomieniu kopalni soli w Inowrocławiu, powstał zakład kąpielowy - pierwszy obiekt uzdrowiska wykorzystującego lecznicze właściwości solanki. Dziś zachodnia część miasta jest dzielnicą zdrojową z zespołami sanatoriów, w których leczy się choroby układu krążenia, trawiennego, nerwowego, reumatyzm i inne przypadłości. Od 2001 r. w Inowrocławiu działają solankowe tężnie - najmłodsze z trzech polskich obiektów tego typu (poza słynnym Ciechocinkiem tężnie są jeszcze w podwarszawskim Konstancinie). Działają identycznie jak ciechocińskie - z gałązek tarniny skapuje solanka, która rozpylana przez ruch powietrza tworzy w najbliższym otoczeniu leczniczy aerozol, nieoceniony w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Z galerii widokowej na szczycie konstrukcji pięknie widać zieloną i ukwieconą przestrzeń Parku Solankowego (wejście na tężnie jest otwarte w ciepłej porze roku w godz. 9.00-19.00).
440364
Tunel
440365
Kolej linowa
Kopalnia odkrywkowa zlokalizowana jest w okolicach miejscowości Bielawy i Wapienno. Odkrywka ma długość około 7 km i głębokość 60-100 m. Największym odbiorcą kamienia wapiennego są pobliskie Janikowskie Zakłady Sodowe powstałe w latach 60. ubiegłego wieku. Do transportu wapienia wybudowano kolej linową o długości około 5 km. Kamień transportowany jest specjalnymi wagonikami przez drogi, pola oraz Jezioro Pakoskie. Jest to z pewnością ciekawy, rzadko spotykany widok.
440366
Wielkopolski Pak Etnograficzny
440367
Zakład Przyrodoleczniczy
Okazały budynek Zakładu Przyrodoleczniczego tzw. Wziewalnia stoi w Parku Solankowym. Monumentalny gmach w stylu pałacowym wzniesiono w latach 1928-1929. Oficjalne otwarcie Zakładu odbyło się 4 września 1929 roku. W budynku mieściły się zabiegi wodolecznicze, inhalatorium, masaże, natryski, kąpiele, oraz światłoterapia i elektroterapia. Obecnie w budynku nie odbywają się żadne zabiegi lecznicze.
440368
Poznań, Malta
440369
Gród w Biskupinie
440370
Poznań, Pomnik kryptologów
W latach 30-tych XX wieku, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
440371
Poznań, ogród zamkowy
440372
Poznański ratusz
Swoimi początkami sięga drugiej połowy XIII wieku. Z tego też mniej więcej czasu są gotyckie piwnice, na sklepieniu których zachował się zwornik, ozdobiony herbem panujących w Polsce w latach 1300-1306 dynastii czeskich Przemyślidów.
Po pożarze w XVI wieku Ratusz odbudowano. Poznań w owych czasach był miastem bogatym i dzięki temu udało się sprowadzić włoskiego architekta Jan Baptystę Quadro, dzięki któremu Ratusz zyskał przepiękny renesansowy kształt. Wtedy też zainstalowano, zamówione u mistrza Bartłomieja Wolffa z Gubina,"urządzenie błazeńskie" w postaci trykających się koziołków
440373
Trykające koziołki- Ratusz w Poznaniu
440375
Ścinka drzew
440376
Rzym
440377
Wenecja
Trasa przejechana podczas obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski.
Od Poznania do Gniezna prowadzi szlakiem piastowskim, który w 80% składa się z dróg gruntowych. Są to ścieżki rowerowe, bądź lokalne drogi i dojazdy do pól uprawnych. Jakość ich jest kiepska, pełno w nich dziur, ale nie są piaszczyste. Od Gniezna w stronę Rzymu, Wenecji, Biskupina, aż do Inowrocławia, droga jest asfaltowa, dobrej jakości i o niskim a nawet znikomym natężeniu ruchu. Jeśli ktoś preferuje noclegi w namiocie, na dziko, musi liczyć się z tym, że na trasie mało jest dogodnych miejsc na rozbicie obozu. Pola po sam horyzont.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Mapa Kujawy - mapa atrakcji turystycznych
Kujawy - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Krajoznawcza mapa Kujaw z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w postaci grafik. Mapa Kujawy to doskonała propozycja szczególnie dla turystów, którzy podróżują samochodem.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.