Połoniną Wetlińską z Brzegów Górnych do Wetliny.

Dodano 2 października 2017 przez plik GPX
Połoniną Wetlińską z Brzegów Górnych do Wetliny.
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

111954
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.8
 • Dystans: 12,5 km
 • Czas trwania: 6 h 31 min
 • Średnia prędkość: 1,91 km/h
 • Przewyższenie: 620,76 m
 • Suma podejść: 640,54 m
 • Suma zejść: 1 104,85 m
 • Data: 28 lipca 2017
 • Lokalizacja: Brzegi Górne
647706
Brzegi Górne (Berehy Górne).
Podejście czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską i widok za siebie na Połoninę Caryńską.
647707
Czerwonym szlakiem.
647708
W drodze na Hasiakową Skałę.
W tle widok po lewej na Połoninę Caryńską po środku Berehy Górne a po prawej zbocza Małej i Wielkiej Rawki.
647709
Schronisko PTTK "Chatka Puchatka"
Schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej (1228 m n.p.m.) – najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, niegdyś nazywane „Tawerną”. Leży pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Posiada 20 miejsc noclegowych w 2 salach zbiorowych, jest czynne cały rok. Zostało wybudowane po II wojnie światowej przez wojsko i służyło za posterunek obserwacyjny. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, jednak jako całoroczny obiekt z obsługą działa dopiero od 1967 r.
647710
Na Osadzki Wierch (1253m n.p.m.)
Podejście na szczyt Osadzkiego Wierchu.
647711
Połonina Wetlińska
Idąc czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim od schroniska Chatka Puchatka w kierunku Osadzkiego Wierchu i Roha.
647712
Przełęcz Mieczysława Orłowicza (1099m n.p.m.)
Przełęcz im. Mieczysława Orłowicza to przełęcz znajdująca się w Bieszczadzkim Parku Narodowym, w masywie Połoniny Wetlińskiej. Ta Bieszczadzka przełęcz jest jednym z najniżej położonych miejsc występowania połoniny w polskich Bieszczadach. Jest to szerokie siodło oddzielające Smerek od Szarego Berda.
647713
Przełęcz Mieczysława Orłowicza (1099m n.p.m.)
Skrzyżowanie szlaków. Przez Przełęcz Orłowicza w Bieszczadach przebiega węzeł popularnych szlaków turystycznych jak np. czerwony Główny Szlak Beskidzki.
- szlak czerwony (GSB) ze wsi Smerek, 2h 40 minut
- szlak żółty z Wetliny Stare Sioło (sklep ABC), 2h
- szlak czerwony (GSB) ze wsi Brzegi Górne, 3h 20 minut
- szlak żółty ze wsi Zatwarnica, 3h 15 minut
- szlak czarny ze Schroniska PTTK Jaworzec, 2h 30 minut
647714
Wetlina-Stare Sioło
Wetlina i zejście żółtego szlaku z Przełęczy Orłowicza. W pobliżu sklepy,punkty gastronomiczne jak również przystanek busów.
647715
Połonina Wetlińska.
Widok na Smerek (1222m n.p.m.)
szczyt w Bieszczadach Zachodnich. Pod taką nazwą najczęściej jest opisywany na mapach i w przewodnikach. Na niektórych jednak mapach opisany jest pod nazwą Wysoka.
647716
Z Osadzkiego Wierchu (1253m n.p.m.)
Widok z Osadzkiego Wierchu na Połoninę Wetlińską w kierunku Chatki Puchatka.
647717
Z Przełęczy Orłowicza
Zejście żółtym szlakiem z Przełęczy Orłowicza w kierunku Wetliny. Szlak ten biegnie z Zatwarnicy na Rabią Skałę przez Jawornik.
Wędrówkę przez Połoninę Wetlińską rozpoczynamy z parkingu w Brzegach Górnych (do 1968 Berehy Górne).Tutaj znajduje się punkt poboru opłat do BdPN i biegnie czerwony Główny Szlak Beskidzki którym będziemy podążać aż do Przełęczy Orłowicza. Przez całą długość trasy towarzyszyć nam będzie ścieżka przyrodnicza 'Połonina Wetlińska'. Prowadzi ona wzdłuż szlaku z Berehów Górnych do Wetliny-Stare Sioło. Obok schroniska „Chatka Puchatka” ścieżka odgałęzia się żółtym szlakiem w kierunku Przełęczy Wyżnej, a w połowie tej drogi także wzdłuż szlaku czarnego do kempingu „Górna Wetlinka”. Na trasie spotykamy zachowane ślady dawnej gospodarki pasterskiej i zabudowań, poznajemy florę i faunę lasów bukowych oraz zbiorowiska roślinne połonin. Trasa bardzo przyjemna, obfituje w piękne widoki. Po drodze mamy schronisko PTTK Chatka Puchatka, Niestety prowadzi tylko sprzedaż napoi i słodyczy. O ciepłym posiłku możemy zapomnieć. Schronisko słynie z dość spartańskich warunków bez węzła sanitarnego i prądu.Pozostawiając za sobą Hasiakową Skałę idziemy połoniną mijając obok Roh i Osadzki Wierch. Towarzyszą nam piękne widoki na Połoninę Caryńską, Małą i Wielką Rawkę. Po lewej mijamy Hnatowe Berdo a przed nami z dala wznosi się Smerek. Przed podejściem na Smerek schodzimy do Przełęczy Mieczysława Orłowicza i tutaj będziemy odbijać w lewo żółtym szlakiem do Wetliny-Stare Sioło pozostawiając Smerek nie zdobyty. Może innym razem.... Na przełęczy schodzi się kilka szlaków. Nasz żółty zmierza w dół zagłębiając się w las przyjemną ścieżką.Po około 50 min szlak wyłania się z lasu snując przez łąki Wetliny. Dochodzimy do drogi głównej kończąc naszą wędrówkę.W okresie letnim przejeżdża tędy dużo busów więc korzystając z okazji wracamy jednym z nich na parking w Brzegach Górnych gdzie został nasz samochód. Trasa bardzo przyjemna choć nie pozbawiona ostrych podejść na odcinku Brzegi Górne-Schronisko. Polecam na rodzinne wypady. Pozdrawiam i życzę przyjemnej wędrówki :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Bieszczady
Bieszczady - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańcza na zachodzie oraz granica z Ukrainą na wschodzie. Mapa turystyczna Bieszczad swoim zasięgiem obejmuje także część Parku Narodowego Połoniny na Słowacji, prezentuje...

Mapa Bieszczady Zachodnie: Góry Bukowskie
Bieszczady Zachodnie: Góry Bukowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Bieszczady Zachodnie od czeskiego wydawnictwa DPA prezentuje słowacką część Bieszczadów Zachodnich - cały ich obszar rozciąga się od Przełęczy Użockiej po Przełęcz Łupkowską. Polskie Bieszczady są jedynie częścią Bieszczadów...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0