Połonina Carynska-Mała Rawka-Wielka Rawka

Dodano 3 czerwca 2017 przez aplikację Android
Połonina Carynska-Mała Rawka-Wielka Rawka
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

100352
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 5.1
 • Dystans: 15,8 km
 • Czas trwania: 7 h 58 min
 • Średnia prędkość: 1,98 km/h
 • Przewyższenie: 622,32 m
 • Suma podejść: 733,28 m
 • Suma zejść: 746,53 m
 • Data: 3 czerwca 2017
 • Lokalizacja:
592250
Widok z Połoniny Carynskiej na pasmo Tarnicy
592251
Mała Rawka - widok z podejscia na Wielką Rawkę
592252
podejście na Wielką Rawkę
592253
Z Wielkiej Rawki - w dole Ustrzyki Górne
592257
zejście z Wielkiej Rawki w kierunku Ustrzyk Górnych
592258
widok z Wielkiej Rawki - Ustrzyki Górne i pasmo Tarnicy
592259
podejście na Połoninę Carynską od strony Ustrzyk Górnych
592260
Obelisk punkt geodezyjny na Wielkiej Rawce
592261
Czosnek niedźwiedzi
592262
Połonina Caryńska
592267
Pasmo graniczne - Pl-UA-SK
593372
Podejście pod Połoninę Caryńska
593374
Połonina Caryńska
593375
Mała Rawka
593376
Wielka Rawka
593377
IMG_20170603_18231665
593378
zejście z Wielkiej Rawki w kierunku Ustrzyk Górnych81
593379
przy zejściu z Wielkiej Rawki
Wymagająca dobrej kondycji wycieczka na dwa połonińskie szczyty położone na zachód od Ustrzyk Górnych. W większości prowadzi wspaniałymi górskimi halami, z dalekimi widokami na wszystkie strony świata. To jedna z najładniejszych wycieczek bieszczadzkich. Na trasie bardzo strome podejścia i zejścia. Można skrócić trasę o połowę, kończąc (lub zaczynając) ją na Przełęczy Wyżniańskiej.Wycieczkę rozpoczynamy w centrum miasteczka podążając za czerwonymi znakami, po kilkuset metrach docieramy do kempingu PTTK – skręcamy w lewo i dochodzimy do wąskiej kładki na rzece, za potokiem wchodzimy w las i zaczynamy strome i uciążliwe podejście, docieramy do granicy lasu i przed nami rozpościera sie wspaniały widok polonin. Wędrując dalej zaczynamy bardzo strome, ale krótkie podejście na wschodni wierzchołek  Połoniny Caryńskiej (1239 m n.p.m.). Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama, zwłaszcza w kierunku południowo-wschodnim na całe pasmo Tarnicy. Ze szczytu szlak czerwony biegnie dalej na zachód, do Berehów Górnych (ok. 1 godz.), my natomiast wracamy do rozstaju szlakow i schodzimy zgodnie z zielonymi znakami– czeka nas teraz bardzo strome zejście do Przełęczy Wyżniańskiej (po deszczu ścieżka bardzo śliska i niewygodna).

Z przełęczy wyruszamy na południe szeroką drogą, przechodząc obok łysego wierzchołka Wyżniańskiego Wierchu (913 m n.p.m.), i wkrótce docieramy do położonego pod lasem schroniska PTTK pod Małą Rawką. Stąd dalej za znakami zielonymi kierujemy się w prawo – początkowo równolegle do krawędzi lasu wędrujemy poziomą dróżką, po czym po kilkuset metrach skręcamy w lewo pod kątem prostym w stromą leśną drogę. Podejście jest bardzo mozolne.
Na przestrzeni 1,5 km pokonujemy ponad 350 m różnicy wysokości i w końcu dochodzimy do grzbietu. Zielone znaki skręcają tu w prawo do Wetliny (ok. 3 godz. 30 min), my natomiast skręcamy w lewo za znakami żółtymi i wkrótce stajemy na szczycie  Małej Rawki (1267 m n.p.m.). Pięknie prezentuje się stąd szczyt Wielkiej Rawki z urwistymi stokami, a w oddali gniazdo Tarnicy.Obniżamy się teraz łagodnie na niewielkie siodełko i wchodzimy w skarłowaciałą buczynę. W całych polskich Bieszczadach las nie sięga tak wysoko jak właśnie tu – północne stoki Wielkiej Rawki są miejscem, gdzie górna granica lasu zachowała się w mało zmienionej formie. Moż­na tu zobaczyć, jak dawniej – zanim rozpoczęła się tu gospodarka pasterska – wyglądały połoniny.

Wychodzimy z lasu i szerokim łukiem pokonujemy stromiznę stoku; wkrótce osiągamy wyrównany grzbiet i główny wierzchołek  Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.). Znajduje się tu pokaźny betonowy słup – dawny punkt geodezyjny, a w pobliżu niewielkie skałki.
Obniżamy się teraz łagodnie na niewielkie siodełko i wchodzimy w skarłowaciałą buczynę. W całych polskich Bieszczadach las nie sięga tak wysoko jak właśnie tu – północne stoki Wielkiej Rawki są miejscem, gdzie górna granica lasu zachowała się w mało zmienionej formie. Moż­na tu zobaczyć, jak dawniej – zanim rozpoczęła się tu gospodarka pasterska – wyglądały połoniny.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Bieszczady
Bieszczady - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańcza na zachodzie oraz granica z Ukrainą na wschodzie. Mapa turystyczna Bieszczad swoim zasięgiem obejmuje także część Parku Narodowego Połoniny na Słowacji, prezentuje...

Mapa Użański Park Narodowy
Użański Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Użański Park Narodowy" przedstawia pbszar w zachodniej Ukrainie, położony w zakątku Zakarpacia, utworzonym przez zbieg granicy Ukrainy z Polską i ze Słowacją. Obejmuje obie strony doliny górnego Użu wraz z jego źródłami – wschodni kraniec...

Mapa Bieszczady Zachodnie: Góry Bukowskie
Bieszczady Zachodnie: Góry Bukowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Bieszczady Zachodnie od czeskiego wydawnictwa DPA prezentuje słowacką część Bieszczadów Zachodnich - cały ich obszar rozciąga się od Przełęczy Użockiej po Przełęcz Łupkowską. Polskie Bieszczady są jedynie częścią Bieszczadów...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0