Poleski Szlak Cerkiewny

Dodano 16 listopada 2022 przez Planer
Poleski Szlak Cerkiewny
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

281421
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.4
  • Dystans: 138 km
  • Przewyższenie: 38,17 m
  • Suma podejść: 354,09 m
  • Suma zejść: 351,02 m
1549340
A - Włodawa - CERKIEW PRAWOSŁAWNA p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
CERKIEW PRAWOSŁAWNA p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
1549341
B - Orchówek - Cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogarodzicy i św. Antoniego Peczerskiego
Cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogarodzicy i św. Antoniego Peczerskiego w Orchówku wymieniana jest pod datą 1564 r. W 1578 r.
1549363
C - Sobibór
Pierwsze wzmianki o cerkwi w Sobiborze pochodzą z lat 1537-1620. Parafia św. Jana Teologa w tutejszych dobrach sióstr franciszkanek z klasztoru w Brześciu Litewskim została erygowana w 1637 r. Fundatorką była przeorysza "Zakonu Świętego Franciszka Konwentu Brzeskiego" Benina Ruszkowska, która uposażyła administratora i późniejszego proboszcza ks. Aleksego Abrahamowicza.
1549364
D - Zbereże - Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Zbereżu
Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Zbereżu pojawiła się ok. 1646 roku. W 1700 r. postawiono drewniana cerkiewkę jako filię parafii w Stulnie
1549365
E - KOSYŃ - Cerkiew p.w. Św. Jana Chrzciciela
Cerkiew p.w. Św. Jana Chrzciciela z trzydzwonną dzwonnicą, konsekrowana w 1778 r. Kolejna drewniana świątynia p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy wybudowana w roku 1838, posiadała babiniec z dzwonnicą i wieżyczką nad nawą. Na przełomie XVIII i XIX wieku wyposażono ją w ikonostas i organy.
1549366
F - HAńSK - Murowana DAWNA CERKIEW PARAFIALNA prawosławna
Murowana DAWNA CERKIEW PARAFIALNA prawosławna
1549367
G - SOSNOWICA - Cerkiew p.w. św. Pierwszych Apostołów Piotra i Pawła
Cerkiew p.w. św. Pierwszych Apostołów Piotra i Pawła
1549368
H - HOLA - DAWNA CERKIEW PARAFIALNA grecko-katolicka p.w. św. Praksedy Męczenniczki
DAWNA CERKIEW PARAFIALNA grecko-katolicka p.w. św. Praksedy Męczenniczki
1549369
I - HOROSTYNA - CERKIEW PARAFIALNA greko-katolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
CERKIEW PARAFIALNA greko-katolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
1549370
J - SUCHAWA - Cerkiew pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej
Cerkiew pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej
1549371
Dworek Kościuszki
1549372
Cmentarz prawosławny
1549373
Cmentarz prawosławny
1549374
Cmentarz prawosławny
1549375
Cmentarz prawosławny
1549376
Cmentarz prawosławny
1549377
Wiata turystyczna
Jest tu dwupoziomowa wiata z grillem, stołami i ławkami i dostępem do prądu w otoczeniu drzew i łąki nad rzeką Włodawka.
1549378
Wiata turystyczna
WŁODAWA (punkt na mapie A)

Zanim powstała w XIX w. istniejąca CERKIEW PRAWOSŁAWNA p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny pierwotna wzmiankowana 1564 r. Od końca XVI w. w obrządku greko- katolickim , wzmiankowana w 1726 r., spalona w 1790 r. Unici zbudowali nową, ale ta z kolei szybko uległa zniszczeniu, była poza tym za ciasna, mieściła zaledwie 30 osób, dlatego już w 1821 roku zaprzestano odprawiania w niej nabożeństw.

ORCHÓWEK (punkt na mapie B)

Leżąca w posiadłościach Krupskich wieś Orchów, położona w rozwidleniu Bugu, Włodawki i strumyka Tarasienka, istniała już w 1470 roku. Prawa miejskie nadał król Aleksander Jagiellończyk w roku 1506, na prośbę swojego dworzanina, starosty chełmskiego a następnie wojewody bełskiego.

SOBIBÓR (punkt na mapie C)

Pierwsze wzmianki o cerkwi w Sobiborze pochodzą z lat 1537-1620. Parafia św. Jana Teologa w tutejszych dobrach sióstr franciszkanek z klasztoru w Brześciu Litewskim została erygowana w 1637 r. Fundatorką była przeorysza "Zakonu Świętego Franciszka Konwentu Brzeskiego" Benina Ruszkowska, która uposażyła administratora i późniejszego proboszcza ks. Aleksego Abrahamowicza. W marcu 1793 r. parafia liczyła pięćset osób. Cerkiew nie była w najlepszym stanie, ale "cyborium miała uczciwe i zamczyste".

ZBEREŻE (punkt na mapie D)

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Zbereżu pojawiła się ok. 1646 roku. W 1700 r. postawiono drewniana cerkiewkę jako filię parafii w Stulnie. Kijowski kasztelan Stanisław Maria Jaskólski erygował dla swoich włościan odrębną parafię w 1749 r. Wieś zasłynęła z silnego oporu wobec represji po powstaniu styczniowym. Podczas wizytacji bp. Gedeona w 1894 r. prawosławna parafia w Zbereżu liczyła 1879 wiernych. Poświęcenie cerkwi z nowym Antyminsem., po usunięciu ołtarzy bocznych i organów, miało miejsce w 1892 r. Nową cerkiew św. Jerzego Zwycięscy wybudowano według projektu architekta Włodzimierza Pokrowskiego w 1908 r. Prace prowadził Leonid Dąbrowski z Kowla, ikonostas wykonał Sieminow z Brześcia, a ikony pisał J. Wołodyna w pracowni kijowskiej.

KOSYŃ (punkt na mapie E)

Pierwsza informacja pochodzi z roku 1739, kiedy to w Kosyniu oddano do użytku cerkiew unicką. Cerkiew p.w. Św. Jana Chrzciciela z trzydzwonną dzwonnicą, konsekrowana w 1778 r. Kolejna drewniana świątynia p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy wybudowana w roku 1838, posiadała babiniec z dzwonnicą i wieżyczką nad nawą. Na przełomie XVIII i XIX wieku wyposażono ją w ikonostas i organy.

HAŃSK (punkt na mapie F)

Murowana DAWNA CERKIEW PARAFIALNA prawosławna została wzniesiona na miejscu wcześniejszej w 1882 r. pod nadzorem arch. Tomasza Orłowskiego. Cerkiew została wybudowana z cegły, nosiła imię Podwyższenia Krzyża Świętego: część ołtarzowa w kształcie pięciokąta, kryta gontem, nieduża kopuła, kryta białym dachem z dużym żelaznym krzyżem. W kopule sygnaturka, po jednym krzyżu na każdym końcu dachu ołtarzowego i dachu głównego. Przedsionek z dachem gontowym i krzyżem. W części ołtarzowej drewniana podłoga w pozostałej ceglana.

SOSNOWICA (punkt na mapie G)

Pierwsze wzmianki pisemne o wsi Sosnowica znajdują się w "Terrestria Chelmensia Inscriptiones" datowane na lata 1440-1447. W 1685 roku Sosnowica uzyskała prawa miejskie, nadane przez króla Jana III Sobieskiego na wniosek miecznika Racławskiego Oktawiana Sosnowskiego. Cerkiew p.w. św. Pierwszych Apostołów Piotra i Pawła została wzniesiona w latach 1891-1893 wg projektu prof. Wiktora Iwanowicza Syczugowa.

HOLA (punkt na mapie H)

Drewniana o konstrukcji zrębowej DAWNA CERKIEW PARAFIALNA grecko-katolicka p.w. św. Praksedy Męczenniczki została zbudowana na miejscu wcześniejszej w latach 1846-47 wg projektu architekta powiatowego, z pozostawieniem babińca z 1803 r. W 1875 r. została zamieniona na prawosławną, a w 1878 r. przebudowana z dostawieniem nowego babińca. Całość nakryta jest nowymi dachami podbitymi gontem.

HOROSTYTA (punkt na mapie I)

Drewniana, o konstrukcji zrębowej dawna CERKIEW PARAFIALNA greko-katolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego została zbudowana na miejscu wcześniejszej ok. 1702 r. Była restaurowana przed 1793 r., następnie wielokrotnie odnawiana m.in. w 1861 r. i 1880 r. z zatarciem pierwotnych cech stylowych. W 1875 r. została zamieniona na cerkiew prawosławną. Posiada nawę na rzucie prostokąta, węższe prezbiterium z przybudówkami, babiniec i chór muzyczny od zachodu.

SUCHAWA (punkt na mapie J)

Suchawa - wieś nieopodal Włodawy, położona pośród lasów nad rzeką Wlodawką. We wsi znajduje się murowana cerkiew Ikony Kazańskiej Matki Bożej. Cerkiew na planie krzyża greckiego, z trójbocznym prezbiterium i wieża z kruchtą, wyposażone w siedem wieżyczek zwieńczonych hełmami cebulastymi. Wyróżniają ją umieszczone na zewnętrznych ścianach, malowane na blasze wizerunki Matki Boskiej, Chrystusa i świętych.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Poleski Park Narodowy
Poleski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poleskiego Parku Narodowego, zakres ograniczony linią miejscowości Kopina na południu, Hańska na wschodzie, Sosnowicy na północy i Rogoźna na zachodzie. Wydanie 2, 2017

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
aza
3 stycznia 2023 aza napisał:
Dzięki za traskę na pewno wykorzystam.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.