POGÓRZE WIELICKIE - Dobczyce - Ruiny Zamku Królewskiego

Dodano 19 stycznia 2014 przez plik GPX
POGÓRZE WIELICKIE - Dobczyce - Ruiny Zamku Królewskiego
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

34236
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.9
  • Dystans: 2,5 km
  • Czas trwania: 0 h 0 min
  • Średnia prędkość: 166,73 km/h
  • Przewyższenie: 43,77 m
  • Suma podejść: 44,51 m
  • Suma zejść: 45 m
  • Data: 2 maja 2003
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Dobczyce
195681
img0085
Trasa: Dobczyce - Rynek - Lipa Marysieńka - Skansen - Ruiny Zamku Królewskiego - Zapora

Szlaki: bez szlaku

Niewielki skansen budownictwa ludowego, usytuowany na terenie Starego Miasta, między ruinami zamku a murowanym kościołem św. Jana Chrzciciela z początku XIX w. Na terenie skansenu mieszczą się obiekty, przeniesione z okolicznych wsi po 1971. Skansen tworzy 6 budynków drewnianych: Dom pogrzebowy, Duża wozownia, Mała wozownia, Kurnik, Kuźnia oraz Karczma ,,Na Zbóju" - drewniana karczma z 1830 r., przeniesiona w 1971 r. z Krzyszkowic k. Myślenic. Budowla, zwana "Po Zbóju" na pamiątkę dawnej rozebranej karczmy, mieści ekspozycję etnograficzną. Inne obiekty to: dworski kurnik z 1890 r., przeniesiony w 1984 r. z majątku "Gaik" w Brzezowej; wozownia z 1868 r.; zbożowy spichlerz z 1863 r., przeniesiony z Zagórzan k. Gdowa.
Na terenie zamku muzeum mieści się w odrestaurowanych pomieszczeniach zamku, pochodzącego prawdopodobnie z XIII w. Ekspozycja składa się z działów: archeologicznego, historycznego, etnograficznego i geologicznego. Wśród muzealiów na uwagę zasługują zwłaszcza: odtworzone średniowieczne piece hutnicze do wytopu żelaza, elementy wyposażenia zamku - świeczniki, zestawy stołowe, elementy wystroju architektonicznego - nadproża, filary, portale gotyckie, herby Jagiellonów i Lubomirskich, renesansowe gazony kwiatowe, balustrady zamkowe itp.

Lipa zlokalizowana jest na wzgórzu zamkowym przy kościele św. Jana Chrzciciela. Drzewo została posadzona na pamiątkę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku i zniszczone w czasie II wojny światowej, odnowiona w latach 80-tych i 90-tych XX wieku i zabezpieczona. Według legendy miał ją zasadzić sam Jan III Sobieski. Obwód pania 482 cm. Jest pomnikiem przyrody.

Dobczyce po raz pierwszy występują w dokumentach pisanych z 1266 r., jednak zamku nie ma na liście fundacji Kazimierza Wielkiego wymienianych przez Jana z Czarnkowa i Jana Długosza, a więc musiał powstać wcześniej. Być może chronił komorę celną istniejącą tutaj prawdopodobnie już w XIII w., chociaż wymienianą w dokumentach dopiero od 1359 r. Źródła pisane wspominają o zamku po raz pierwszy w 1362 r.
W 1390 r. ówczesny dzierżawca zamku, Klemens z Moskorzowa, na zlecenie i z środków Władysława Jagiełły przeprowadził konserwację warowni. W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany, a jego zarządcami byli m.in. Lanckorońscy, Czerni, Bużeńscy, Lubomirscy, Jordanowie.
W czasie "potopu" szwedzkiego zamek o dziwo nie został zniszczony, co potwierdzają dokumenty lustracyjne z 1660 r., jednak w 1702 r. wojska Karola XII skorygowały to "niedopatrzenie". Od tej pory zamek zaczął podupadać, a w XIX w. zaczęto go rozbierać na budulec. W 1900 r. Grono Konserwatorów Galicji Zachodniej interweniowało w obronie zamku, dzięki czemu w latach 1901-1902 przeprowadzono tu prace zabezpieczające.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.