Pogoria IV na rowerze i rolkach

Dodano 16 maja 2014 przez rysowanie
Pogoria IV na rowerze i rolkach
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

41036
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.1
 • Dystans: 13,8 km
 • Przewyższenie: 18,9 m
 • Suma podejść: 23,96 m
 • Suma zejść: 26,57 m
 • Data: 22 maja 2014
 • Lokalizacja:
237847
*
źródło: http://www.dabrowa-gornicza.pl/
"Miłośników przyrody, aktywności na świeżym powietrzu czy amatorów słońca zapraszamy tym razem nad Pogorię IV, największe dąbrowskie jezioro.
Prawie dookoła całego jeziora biegnie wyasfaltowana i równa droga techniczna służąca również jako ścieżka rowerowa. To duża zaleta tego miejsca, które szczególnie przypadło do gustu użytkownikom rolek. Na rowerze bowiem w Dąbrowie można pojeździć tu i ówdzie, ale dobrych i bezpiecznych dróg dla rolkarzy brakuje w całej okolicy. Powszechnie panująca kostka brukowa nie umożliwia relaksu w tej postaci.

Dojazd
By dostać się nad Pogorię IV i pojeździć na rolkach, trzeba najpierw dojechać i gdzieś zaparkować. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników samochodów czy motocykli. Doskonałą bazą początkową może okazać się niedawno powstały parking w dzielnicy Piekło, za przejazdem kolejowym po lewej stronie. Parking jest przestronny i może pomieścić około 100 pojazdów.

Trasy
To początek długiej promenady ciągnącej się od Piekła do Marianek i Ratanic (dzielnice miasta) i dalej aż po Wojkowice Kościelne. Każdy może sobie sam określić długość trasy jaką chce, lub jaką jest w stanie pokonać na rolkach bądź rowerze.

Co oferuje Pogoria IV
Pogoria IV to doskonałe miejsce, by wybrać się na spacer. Dla wygodnych są opisane wcześniej drogi. Ale to nie wszystko. Idąc kawałek dalej w stronę Antoniowa, a następnie skręcając w lewo, wchodzimy do czystego i suchego lasu. To znakomite miejsce do krótkich przechadzek, chociażby w niedzielne popołudnie.
Schodząc jeszcze bardziej w lewo, napotkamy duże piaszczyste łachy, będące pozostałością po wyrobiskach piaskowni. Dzisiaj powoli zarastają one roślinnością krzaczastą i drzewami iglastymi. Tędy dojdziemy do linii brzegowej Pogorii IV i jeśli mamy stosowne uprawnienia i wędkę to miejsce z pewnością nam się spodoba.
A jeżeli ktoś lubi podglądać przyrodę, to także doskonałe miejsce do obserwacji ptactwa wodnego, które w tej okolicy występuje w dużych skupiskach.
Pogoria IV może także zaoferować coś czego nie znajdziemy nad Pogorią I lub III. Spokój, kąpiele słoneczne z dala od zgiełku i szumu.
"Cudze chwalicie a swego nie znacie". W tym przypadku to powiedzenie ma sens. Nie pozostaje nic innego, jak tylko przekonać się na własne oczy i skorzystać z możliwości jakie oferuje to miejsce."
źródło: http://www.dabrowa-gornicza.pl/
Trasę poleca
Miasto Dąbrowa Górnicza

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Metropolia Silesia i okolice
Metropolia Silesia i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
szymon.kapusta
6 czerwca 2020 szymon.kapusta napisał:
3/4 trasy ok, ale po wjechaniu w las zatarte szlaki i pełno piasku, moim zdaniem nie ma sensu jechać wokół pogorii bo to katorga
darwa
24 czerwca 2014 darwa napisał:
Godne polecenia miejsce ale nie od strony Wojkowic gdzie pełno quadów i skuterów wodnych.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0