Podkarpackie Trasa 11 Wokół Arłamowa

Dodano 23 grudnia 2020 przez plik GPX
Podkarpackie Trasa 11 Wokół Arłamowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

197052
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 36,6 km
  • Przewyższenie: 317,43 m
  • Suma podejść: 936,47 m
  • Suma zejść: 936,47 m
  • Data: 2 sierpnia 2020
  • Lokalizacja: Arłamów
1113104
Okolice Arłamowa 10, Tomasz Trulka
1113105
Okolice Arłamowa 7, Tomasz Trulka
1113106
Okolice Arłamowa 8, Tomasz Trulka
1113107
Okolice Arłamowa 9, Tomasz Trulka
1113108
Okolice Arłamowa, Tomasz Trulka
1113109
Okolice Arłamowa 6, Tomasz Trulka
1113110
Posada Robotycka, arch. Compass
1113111
Okolice Arłamowa 5, Tomasz Trulka
1113112
Okolice Arłamowa 4, Tomasz Trulka
1113113
Okolice Arłamowa 3, Tomasz Trulka
1113114
Okolice Arłamowa 2, Tomasz Trulka
1113115
Hotel Arłamów, arch. Hotel Arłamów
1113116
Hotel Arłamów 2, arch. Hotel Arłamów
1113117
Arłamów rowerowe, arch. Hotel Arłamów
1113118
Hotel Arłamów 3, arch. Hotel Arłamów
Na tej trasie nie znajdziemy wielu miejsc widokowych, jej głównym atutem będzie spokojna jazda w większości opustoszałymi drogami, w otoczeniu dzikiej przyrody. Bazą tej trasy jest kompleks Arłamów Hotel. Wyjeżdżamy z ośrodka główną drogą dojazdową. Na początek czeka nas stromy zjazd, a następnie wymagający podjazd. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w kierunku Przemyśla. Przed nami niezwykle przyjemny fragment trasy – długi łagodny zjazd aż do wsi Makowa. Po drodze mijamy klimatyczne miejsce odpoczynkowe z wiatą. Za kościołem przekraczamy most na Wiarze i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Jeżeli chcielibyśmy spojrzeć na okolicę z góry, należy najpierw odbić na chwilę w prawo i krótkim podjazdem wyjechać na grzbiecik, skąd rozpościera się ładny widok. Płaski, 10-kilometrowy odcinek wzdłuż doliny Wiaru wiedzie przez Rybotycze i Posadę Rybotycką. Trudno uwierzyć, ale ta pierwsza wieś miała kiedyś prawa miejskie; potwierdzają to pozostałości zabudowy małomiasteczkowej, które możemy wypatrzeć po drodze. Wyjeżdżając z Posady Rybotyckiej mijamy najstarszą murowaną cerkiew obronną w Polsce. Nieco dalej, na rozwidleniu opuszczamy drogę główną. Jedziemy odnogą w lewo, kierując się na Arłamów. Po chwili mijamy odnogę do kompleksu Willa Arłamów-Trójca. Długim łagodnym podjazdem doliną Jamninki, ze śladami dawnej wsi Jamna, docieramy na Przełęcz Pod Jamną. Tu ponownie skręcamy w lewo i wracamy do kompleksu Arłamów Hotel.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Arłamów Hotel – czterogwiazdkowy obiekt, malowniczo usytuowany na szczycie wzgórza, w otoczeniu lasów. Składa się z dwóch połączonych ze sobą części: nowej oraz historycznej Rezydencji, wybudowanej w latach 60. XX w. jako Ośrodek Wypoczynkowy Rady Ministrów. Obejmował on także okoliczne tereny, łącznie 23 tys. ha. Służył jako miejsce polowań dla elity partyjno-rządowej, posiadał własne lotnisko – obecnie lądowisko Arłamów. W stanie wojennym (1982 r.) internowano tu przewodniczącego „Solidarności” i późniejszego prezydenta RP – Lecha Wałęsę. W Hotelu znajduje się ponad 200 pokoi i apartamentów. Do dyspozycji gości są restauracje, bary, bogata oferta SPA z basenami i saunami, atrakcje dla dzieci oraz inne, umożliwiające aktywny wypoczynek. W ofercie znajdują się m.in.: boiska sportowe, korty tenisowe, siłownie, pole golfowe, kompleks narciarski ze sztucznie naśnieżanym stokiem, ścianka wspinaczkowa, strzelnice, stadnina koni. Są tu również wypożyczalnie sprzętu sportowego, w tym rowerów. Wokół Hotelu Arłamów wytyczono i oznakowano trzy trasy rowerowe o różnej długości i różnym stopniu trudności (niebieska, zielona i czerwona) – w sumie 80 km. Nasza propozycja jest odpowiednikiem trasy zielonej.
Rybotycze z charakterystyczną zabudową z II połowy XIX w. i początku XX w. klimatem nawiązują do małego galicyjskiego miasteczka. Dawniej kwitł tutaj handel, miasteczko słynęło z targów i jarmarków. O jego wielokulturowości świadczą zachowane stare cmentarze: rzymskokatolicki, greckokatolicki i żydowski.
Cerkiew obronna pw. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej – utrzymana w stylistyce gotyku. Najstarszym jej elementem jest prezbiterium z przełomu XIV i XV w. W XV w. wzniesiono nawę z nadbudowaną obronną wieżą oraz drugą wieżę o podobnym charakterze z kruchtą i kaplicą dla mnichów. W obu widoczne są otwory strzelnicze. Początkowo była świątynią prawosławną, potem opiekowali się nią grekokatolicy. W cerkwi znajdują się XVII-wieczne malowidła.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.