Podkarpackie Trasa 6 "Z Komańczy do Łupkowa"

Dodano 23 grudnia 2020 przez plik GPX
Podkarpackie Trasa 6
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

197038
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 35,5 km
  • Przewyższenie: 138,01 m
  • Suma podejść: 1 143,52 m
  • Suma zejść: 1 143,52 m
  • Data: 1 czerwca 2020
  • Lokalizacja: Komańcza
1112903
Smolnik nad Osławą, Stanisław Orłowski
1112904
Przełuki 2, Tomasz Trulka
1112905
Przejazd w bród przez Osławę 2, Tomasz Trulka
1112906
Przejazd w bród przez Osławę, Tomasz Trulka
1112907
Prełuki, arch Compass
1112908
Przełuki, Tomasz Trulka
1112909
Prawosławna Cerkiew w Komańczy, arch Compass
1112910
Na Przełęczy nad Osławicą, Tomasz Trulka
1112911
Na Przełęczy nad Osławicą 5, Tomasz Trulka
1112912
Prawosławna Cerkiew w Komańczy 2, arch Compass
1112913
Na Przełęczy nad Osławicą 4, Tomasz Trulka
1112914
Na Przełęczy nad Osławicą 3, Tomasz Trulka
1112915
Na Przełęczy nad Osławicą 2, Tomasz Trulka
1112916
Greckokatolicka cerkiew w Radoszycach, arch Compass
1112917
Greckokatolicka Cerkiew w Komańczy, Stanisław Orłowski
Łatwa trasa z jednym wymagającym podjazdem – z Prełuk do Komańczy. Utrudnieniem, a może urozmaiceniem, będą przejazdy w bród przez koryto Osławy. Po drodze poznamy wiele miejsc odludnych. Na bazę wycieczki wybieramy Komańczę. Stąd kierujemy się drogą wojewódzką na południe. Przez znaczną część trasy towarzyszyć nam będą znaki czerwonego szlaku rowerowego. W Radoszycach na rozjeździe odbijamy w prawo, aby zwiedzić tę interesującą wioskę. Najpierw jednak podjedziemy nieco wyżej do radoszyckiego źródełka. W drodze powrotnej przejedziemy wzdłuż zabudowań wsi, wypatrując starych chat łemkowskich oraz drewnianej cerkwi . Drogą wojewódzką kierujemy się dalej na południe, w stronę malowniczej doliny Osławicy. W Nowym Łupkowie odchodzi w prawo droga do głównej części wsi, gdzie znajduje się słynna stacja kolejowa, na której w 1880 r. ponad 300 galicyjskich dygnitarzy żegnało Cesarza Franciszka Józefa I po wizytacji Twierdzy Przemyśl. Z widokowego Rysawskiego Wierchu opadamy w dolinę potoku Smolnik. Na dwudziestym kilometrze zjeżdżamy z drogi wojewódzkiej w lewo, w kierunku wsi Smolnik. Od tej pory aż do Prełuk pojedziemy wzdłuż rzeki Osławy. Kierujemy się cały czas drogą asfaltową na północ, mijając po drodze cerkiew w Smolniku , a nieco dalej stromy stok Kiczary, na którym usytuowane jest schronisko z lądowiskiem dla małych samolotów. W drodze do Duszatyna przyjdzie nam czterokrotnie przeprawić się w bród przez Osławę, po betonowych płytach. Za Duszatynem pojedziemy wzdłuż rezerwatu chroniącego malowniczy przełom tej rzeki . W Prełukach, za mostem i linią kolejową jedziemy w lewo. Szutrówka serpentynami wspina się na przełęcz, by po chwili zjazdem doprowadzić nas na obrzeża Komańczy.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Greckokatolicka cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy – zbudowana w latach 1985–1988, posiada dwie części: dolną murowaną i górną drewnianą. Wnętrze świątyni zdobią ikonostas z XIX w. i oryginalna polichromia. W bocznym ołtarzu znajduje się cudowna ikona Matki Bożej (Pokrow). W przyziemiu cerkwi znajduje się mała Izba Muzealno-Etnograficzna, prezentującą życie codzienne Łemków nadosławskich.
Prawosławna cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy z 1802 r., odbudowana po pożarze z 13 września 2006 r. Odtworzona w 2010 r. według dawnego wzoru świątynia z nowym ikonostasem wyróżnia się w krajobrazie wsi piękną sylwetką reprezentującą styl wschodniołemkowski.
Greckokatolicka cerkiew pw. św. Dymitra w Radoszycach – drewniana trójdzielna cerkiew z 1868 r. W jej wnętrzu zachował się ikonostas z XIX w. Dziś świątynia jest filialnym kościołem rzymskokatolickim. Obok znajdują się kamienna parawanowa brama-dzwonnica i przycerkiewny cmentarz.
Greckokatolicka cerkiew pw. św. Mikołaja w Smolniku z 1806 r. z dzwonnicą obok, otoczoną jeszcze tradycyjnym łemkowskim murem kamiennym. We wnętrzu zachowały się: cenny czterostrefowy ikonostas z początku XIX w., ikony z XVIII–XIX w. oraz bogata polichromia. Obok znajduje się dawny przycerkiewny cmentarz.
Rezerwat krajobrazowy Przełom Osławy pod Duszatynem obejmuje przełomowy odcinek rzeki Osławy wokół wzgórza Łokieć (515 m n.p.m.), pomiędzy Duszatynem a Prełukami, a także wschodnie stoki Karniatowego Łazu (709 m n.p.m.). Ochronie podlegają tu urzekające formy krajobrazu wraz ze skalistym korytem rzeki i cennymi naturalnymi zbiorowiskami roślinnymi.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla.  Na mapie...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta