Podkarpackie Trasa 28 Z Pruchnika na Pogórze Dynowskie

Dodano 23 grudnia 2020 przez plik GPX
Podkarpackie Trasa 28 Z Pruchnika na Pogórze Dynowskie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

197079
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Trudny
 • Gwiazdki: 4.6
 • Dystans: 36,9 km
 • Przewyższenie: 206,74 m
 • Suma podejść: 912,05 m
 • Suma zejść: 912,05 m
 • Data: 31 lipca 2020
 • Lokalizacja: Pruchnik
1113402
Sanktuarium w Jodłówce, Tomasz Trulka
1113403
Sanktuarium w Jodłówce, Tomasz Trulka (4)
1113404
Sanktuarium w Jodłówce, Tomasz Trulka (3)
1113405
Sanktuarium w Jodłówce, Tomasz Trulka (5)
1113406
Sanktuarium w Jodłówce, Tomasz Trulka (2)
1113407
Sanktuarium w Jodłówce, Roman Trzmielewski
1113408
Sanktuarium w Jodłówce, Tomasz Trulka (6)
1113409
Sanktuarium w Jodłówce, Roman Trzmielewski (2)
1113410
Pruchnik, Roman Trzmielewski
1113411
Pruchnik, Roman Trzmielewski (3)
1113412
Roman Trzmielewski
1113413
Pruchnik, Roman Trzmielewski (2)
1113414
Kramarzówka, Roman Trzmielewski
1113415
Oznakowanie, Roman Trzmielewski
1113416
Kościół w Pruchniku, Roman Trzmielewski
Z uwagi na długość i znaczne przewyższenia jest to dość trudna trasa. Zataczając dużą pętlę wyjedziemy na główny grzbiet Pogórza Dynowskiego. W połowie trasy możemy zdecydować się na wariant skrótowy i z Kramarzówki wrócić do Pruchnika. Ruszamy z urokliwego ryneczku w Pruchniku . Wcześniej warto zwiedzić późnorenesansowy kościół . Kierujemy się główną drogą (nr 881) na północ, by przed pawilonem handlowym i stacją benzynową zjechać w boczną drogę, w kierunku Jodłówki. Jeżeli chcemy zobaczyć sanktuarium w Jodłówce , to należy kilometr dalej zjechać w prawo, w boczną drogę. Zwiedzanie tego ciekawego miejsca okupimy licznymi podjazdami i zjazdami. Ponadto trzeba dołożyć 2 km na dojazd i powrót z głównej drogi (dojazd wskazują kierunkowskazy). Dużo łatwiejszy jest wariant na wprost, wyremontowaną szeroką szosą. To dużo mniej falująca i bardzo widokowa droga. W miejscu połączenia tych wariantów rozpoczyna się długi, ale łagodny zjazd aż do miejsca z placem parkingowym i drogą w lewo, zamkniętą szlabanem. Opuszczamy szosę i skręcamy w tę drogę. Pierwsze 1,5 km to uciążliwy przejazd zniszczonym asfaltem i szutrem. Kolejne kilometry pojedziemy już wygodną, asfaltową, ale mocno falującą leśną alejką. W Kramarzówce skręcamy w lewo i obok dawnej cerkwi dojeżdżamy do centrum wsi. Na skrzyżowaniu jedziemy za szlakiem w prawo (można dokonać skrótu trasy, jadąc w lewo, do Pruchnika) i dość stromym i długim podjazdem wydostajemy się na główny grzbiet Pogórza Dynowskiego, we wsi Helusz. Tutaj za znakami Green Velo udajemy się w lewo. Przed nami długi, przyjemny zjazd, najpierw przez las, a następnie przez wsie Wola Węgierska i Węgierka. Na pierwszym skrzyżowaniu w Woli Węgierskiej Green Velo odbija w prawo, my jedziemy szlakiem czerwonym w lewo. Zjazd kończymy wjazdem na drogę nr 881, by kilkanaście metrów dalej odbić w boczną uliczkę, w lewo, którą wracamy na rynek w Pruchniku.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Rynek w Pruchniku – wyróżnia się drewnianą zabudową z charakterystycznymi podcieniami. Najstarsze domy pochodzą z XVIII w. Są to budowle o konstrukcji słupowej i zrębowej. Fronty zdobione są oryginalnymi podcieniami, podpartymi szeregiem słupów z arkadami. Szczyty domów posiadają fasady wycinane w fantazyjne wzory. Oryginalny układ urbanistyczny nadaje Pruchnikowi wygląd typowego galicyjskiego miasteczka.

Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Pruchniku – ulokowaną nieopodal rynku świątynię wzniesiono w XIV w. Początkowo miała ona gotycki charakter, z czasem została przebudowana w stylu późnorenesansowym. W XVIII w. dostawiono barokowe kaplice. Kościół otacza zabytkowy mur z bramą z XVIII stulecia. Obok działa niewielkie muzeum parafialne.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce – obiektem kultu jest łaskami słynący obraz Matki Bożej trzymającej na lewej ręce swego Syna. Pochodzi on prawdopodobnie z 1743 r. Według legendy pojawić się miał na drzewie obok źródełka, którego wody miały uzdrawiającą moc. Dzisiejsze sanktuarium powstało w 1871 r. Przed II wojną światową murowany kościół przebudowano i nadano mu styl neogotycki.

Dawna cerkiew greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża w Kramarzówce – murowaną świątynię wzniesiono w 1790 r. Po II wojnie światowej cerkiew przejęli wierni obrządku rzymskokatolickiego. Od 2000 r., kiedy wybudowano nowy kościół, cerkiew stoi opuszczona.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Rzeszowa. Część południowa
Okolice Rzeszowa. Część południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze...

Mapa Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0