Podkarpackie Trasa 25 "Z Krasiczyna do Krzywczy z widokiem na San"

Dodano 23 grudnia 2020 przez plik GPX
Podkarpackie Trasa 25
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

197076
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 27,6 km
  • Przewyższenie: 142,45 m
  • Suma podejść: 698,86 m
  • Suma zejść: 698,86 m
  • Data: 28 lipca 2020
  • Lokalizacja: Krasiczyn
1113352
Zamek Krasiczyn, Tomasz Trulka (2)
1113353
Most w Chyrzynie na Sanie 2, Tomasz Trulka
1113354
Most w Chyrzynie na Sanie, Tomasz Trulka
1113355
MOR w Krzywczy, Roman Trzmielewski
1113356
Zamek Krasiczyn, Tomasz Trulka
1113357
Na trasie między Reczpolem a Krzywczą, Roman Trzmielewski
1113358
Krasiczyn, Artur, Adobe Stock
1113359
Kościół w Krzywczy, Roman Trzmielewski
1113360
Cerkiew w Krzywczy, Tomasz Trulka
1113361
Cerkiew w Krzywczy, Roman Trzmielewski
1113362
Cerkiew w Krasicach, wnętrze, Roman Trzmielewski
1113363
Cerkiew w Krzywczy 2, Roman Trzmielewski
1113364
Cerkiew w Krasicach, Roman Trzmielewski
1113365
Cerkiew Reczpol, Roman Trzmielewski
1113366
Cerkiew w Chyrzynce, Roman Trzmielewski
1113367
Cerkiew w Chołowicach, Roman Trzmielewski
To bardzo ciekawa trasa o diametralnie różnych połówkach. Pierwsza jest dość trudna, z uwagi na przewyższenia, odcinki gruntowe i wymagania nawigacyjne, druga zupełnie płaska, łatwa i przyjemna. Zwolennikom bardziej rekreacyjnej jazdy proponujemy wariant alternatywny – przejazd z Korytnik do Krzywczy drogą wojewódzką. Wprawdzie nie unikniemy podjazdu, ale cała trasa prowadzi asfaltami i jest dużo łatwiejsza. Ruszamy z centrum Krasiczyna, gdzie znajduje się wiele dogodnych miejsc na zaparkowanie samochodu. Udajemy się boczną uliczką w kierunku północnym, mając po lewej stronie zamek i nieco dalej barokowy kościół. Wiszącym mostem przejeżdżamy nad Sanem i poruszamy się w kierunku Korytnik. We wsi, po lewej stronie znajduje się cmentarz wojenny, do którego dojazd wskazuje kierunkowskaz (około 300 m). Za sklepem, na ostrym łuku musimy zadecydować jaki wariant trasy wybieramy. Decydując się na wariant szosowy, jedziemy w prawo. Wariant trudniejszy prowadzi na wprost. Po 200 m skręcamy w lewo, w stronę tartaku. Długim mozolnym podjazdem utwardzoną drogą, najpierw wśród pól, w końcówce lasem, wyjeżdżamy na grzbiet, gdzie skręcamy w lewo, w drogę szutrową. Ekscytującym zjazdem opadamy do ostrego zakrętu, gdzie jedziemy w prawo. Mijamy ośrodki noclegowe i kontynuujemy jazdę na wprost, ścieżką gruntową wzdłuż Sanu. Jedziemy w prawo, drogą dojazdową do rzeki, po czym ponownie rozpoczynamy mozolną wspinaczkę. Mijamy znajdującą się po prawej stronie zabytkową cerkiew, a w centrum Reczpola współczesny kościół. Jedziemy na wprost. Utrzymując ten sam kierunek opuszczamy wieś i obok dużego metalowego krzyża opadamy gruntową ścieżką do Krzywczy. We wsi warto zwiedzić barkowy kościół i okazałą, lecz nieczynną cerkiew z 1911 r. Tu spotykamy szlak Green Velo, wzdłuż którego poruszać się będziemy ponad 10-kilometrową urokliwą doliną Sanu. Kilometr za mostem warto odbić w prawo, do Chyrzynki, gdzie można obejrzeć stojącą na uboczu drewnianą cerkiewkę . Kolejną, ale murowaną i zamienioną na kościół spotkamy w Chołowicach. Przy zjeździe do Krasic możemy odpocząć, korzystając z MOR-u. Szlak Green Velo odbija wzdłuż Olszanki w prawo, a my do Krasiczyna wracamy czarnym szlakiem rowerowym, drogą nr 28.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Zamek w Krasiczynie – jest jednym z piękniejszych przykładów architektury późnego renesansu w Polsce. Jego budowę rozpoczął pod koniec XVI w. kasztelan przemyski Stanisław Krasicki. Konstrukcja zamku ma formę czworoboku, w narożach stoją cylindryczne baszty. Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany budowli pokrywa niezwykła dekoracja sgraffitowa (rzeźbiona w tynku). Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest kaplica usytuowana w baszcie Boskiej, porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Matki Bożej w Reczpolu – została wzniesiona w 1879 r. jako jednonawowa budowla z wydzielonym prezbiterium. W latach 70. XX w. została przebudowana na kościół rzymskokatolicki. Od 2006 r. zabytek jest nieużytkowany.

Kościół pw. Narodzenia NMP w Krzywczy – wybudowano w latach 1625–1630 w stylu barokowym. We wnętrzu znajduje się ołtarz główny z II połowy XVIII w. z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obok kościoła stoi murowana XVIII-wieczna dzwonnica.

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Szymona Słupnika w Chyrzynce – wybudowana w 1857 r., odnawiana w 1911 r. i 2014 r. Od II wojny światowej świątynia stoi pusta. Po wysiedleniu ludności w 1947 r. wykorzystywana była jako owczarnia.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. Rok wydania 2023

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.