Podkarpackie Trasa 2 "Z Rajskiej Doliny przez Otryt"

Dodano 23 grudnia 2020 przez plik GPX
Podkarpackie Trasa 2
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

197034
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  5.6
  • Dystans: 32,7 km
  • Przewyższenie: 373,42 m
  • Suma podejść: 1 694,66 m
  • Suma zejść: 1 694,66 m
  • Data: 1 czerwca 2020
  • Lokalizacja: Rajskie
1112842
Rajskie - Widok od kościoła na Jezioro Solińskie, Jan Orłowski
1112843
w rezerwacie Krywe, Roman Trzmielewski
1112844
Rajskie miejsce widokowe na Jezioro Solińskie, Jan Orłowski
1112845
Widok na Otryt zimą,Stanisław Orłowski
1112846
Rajskie kapliczka 2, Jan Orłowski
1112847
Panorama z platformy widokowej pod Otrytem, , Stanisław Orłowski
1112848
Otryt, arch Compass
1112849
Rajskie - szlak przez łąki w tle Otryt, Jan Orłowski
1112850
Otryt z Połoniną Wetlińską, w dali z polany Sakowczyka, Jan Orłowski
1112851
Rajskie kapliczka, Jan Orłowski
1112852
Lepiężniki nad Sanem na skraju rezerwatu Krywe, Panek Wikimedia Commons
1112853
Na tarasie widokowym pod Otrytem, arch Compass
1112854
Głaz upamiętniający prof. dr. hab. Stefana Myczkowskiego, arch Compass
1112855
Konie Huculskie, Krywe, Tomasz Trulka
1112856
Krywe, Tomasz Trulka
Na początek trasy proponujemy urokliwe miejsce zwane „Rajską Doliną” w rejonie ujścia Sanu do Jeziora Solińskiego. Poza początkowym fragmentem całą pętlę pojedziemy wygodnymi szutrówkami, praktycznie cały czas w lesie. Generalnie trasę należy uznać za trudną (ponad 1000 m przewyższeń). Największym wyzwaniem będzie podjazd na pasmo Otrytu. Wycieczkę rozpoczynamy w rejonie skrzyżowania z drogą 894. Ruszamy drogą wojewódzką (małą obwodnicą bieszczadzką) w kierunku Czarnej. Długim podjazdem wznosimy się na Przełęcz pod Otrytem (550 m n.p.m.). Na przełęczy odbijamy w prawo, w stokówkę prowadzącą zboczami Otrytu. Poruszamy się za znakami niebieskiego szlaku rowerowego. Po siedmiu kilometrach docieramy do skrzyżowania z wiatą. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy wspinaczkę na grzbiet Otrytu. Wjeżdżamy na Przełęcz pod Hulskiem (785 m n.p.m.). Trzymamy się drogi utwardzonej i rozpoczynamy zjazd południowym zboczem Otrytu. Po 650 m wjeżdżamy na skrzyżowanie stokówek. Tu możemy zadecydować, czy skrócić sobie nieznacznie trasę (o 5,9 km) i wybrać odchodzącą w prawo drogę, prowadzącą bezpośrednio do Studennego. Ciekawszy przejazd czeka nas trasą główną, więc namawiamy, aby wzdłuż niej kontynuować wycieczkę. Za szlakiem rowerowym skręcamy ostro w lewo. Towarzyszą nam oznaczenia ścieżki przyrodniczej Hulskie. Przejeżdżamy przez rezerwat Hulskie im. Stefana Myczkowskiego. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo. Na skraju rozległej łąki czeka na nas widokowe miejsce odpoczynkowe, a na nim stół z ławami. Rozpościera się stąd widok na opadające do Sanu północne odnogi Połoniny Wetlińskiej. Jedziemy za znakami niebieskiego szlaku rowerowego, wzdłuż wijącego się na tym odcinku Sanu. Po drodze mijamy nieczynny kamieniołom i rezerwat Krywe z platformą widokową. Jedziemy dalej wygodną szutrówką u podnóża Otrytu aż do drogi wojewódzkiej. Na koniec czeka nas jeszcze kilka podjazdów i zjazdów.
ATRAKCJE NA TRASIE:
Rezerwat leśny „Hulskie im. Stefana Myczkowskiego” – obejmuje ochroną duży naturalny drzewostan dwóch pięter roślinnych na południowym stoku pasma Otrytu w pobliżu dawnej wsi Hulskie i Krywe nad Sanem. Ochronie podlegają grabowe drzewostany grądu oraz reglowy zespół buczyny karpackiej z wieloma potężnymi drzewami pomnikowymi. Obszar rezerwatu to także ostoja przedstawicieli fauny puszczańskiej, m.in. dużych ssaków i drapieżników. Tutaj żyją misie brunatne, wilki, rysie, a z wielkich ptaków orzeł przedni i orlik.
Rezerwat faunistyczny „Krywe” obejmuje 10-kilometrowy odcinek doliny Sanu pod Otrytem na obrzeżach dawnych wsi Krywe, Hulskie, Tworylne i Studenne. Jest to wyjątkowo piękne miejsce, w którym San krętymi zakolami przebija się między odsłoniętymi jeszcze stokami wzgórz. Niezwykłość krajobrazu tego malowniczego zakątka podkreślają progi skalne na Sanie, efekt skalistego dna tej rzeki, strome stoki, głębokie jary licznych potoków, meandry i terasy nadrzeczne. Osobliwością jest również bogata flora z 22 skupiskami roślinnymi. Bogactwo fauny stanowią drapieżniki, duże ssaki puszczańskie, liczne gatunki ptaków, płazów i gadów, w tym największego w Polsce węża eskulapa.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo...

Mapa Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.