Podkarpackie Trasa 1 "Do worka bieszczadzkiego"

Dodano 23 grudnia 2020 przez plik GPX
Podkarpackie Trasa 1
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

197033
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  5.6
  • Dystans: 26,0 km
  • Przewyższenie: 194,76 m
  • Suma podejść: 864,05 m
  • Suma zejść: 864,05 m
  • Data: 1 czerwca 2020
  • Lokalizacja: Tarnawa Niżna
1112827
Torfowisko Tarnawa 2, arch Compass
1112828
Torfowisko Tarnawa, Stanisław Orłowski.jpg
1112829
punkt widokowy Tarnawa Niżna, arch Compass
1112830
Tarnawa Wyżna torfowisko, Stanisław Orłowski
1112831
Torfowisko Tarnawa jesienią, Stanisław Orłowski
1112832
Tarnawa Wyżna torfowisko, Stanisław Orłowski (2)
1112833
Dolina Beniowej, Stanisław Orłowski
1112834
Bukowiec Beniowa, arch Compass
1112835
Torfowisko Tarnawa - podesty, Stanisław Orłowski
1112836
Beniowa wejście na cerkwisko 2, Stanisław Orłowski
1112837
Beniowa cerkwisko, Stanisław Orłowski
1112838
Beniowa cmentarz, kamień ze znakiem ryby, arch Compass
1112839
Beniowa cerkwisko 3, Stanisław Orłowski
1112840
Beniowa cerkwisko 2, Stanisław Orłowski
1112841
Beniowa brama na cerkwisko, Stanisław Orłowski
Wymarzona propozycja dla miłośników wypraw w odludne miejsca. Poza Tarnawą Niżną na trasie nie spotkamy ani jednej osady ludzkiej (Pamiętajmy o zabraniu prowiantu na trasę!). Przejeżdżać za to będziemy przez dawne duże wsie, których pozostałości zobaczymy po drodze. Pojedziemy głównie drogami szutrowymi i asfaltami o znikomym ruchu samochodowym. Trasa prowadzi częściowo przez obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. Wycieczkę rozpoczynamy w Tarnawie Niżnej, na parkingu, skąd odchodzi droga szutrowa do Bukowca. Kierujemy się jej śladem. Rozpoczynamy od dosyć stromego podjazdu w górę doliny potoku Roztoki. Na grzbiecie Kiczerki znajdują się tarasy widokowe.
Dalej trawersując północno-wschodnie zbocze Wołowego, łagodnie zjeżdżamy w rejon dawnej osady Czeremszanik. Przed nami naprzemiennie zjazdy i podjazdy. W końcu, na granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wyjeżdżamy z lasu i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Znajdujemy się na terenie dawnej wsi Bukowiec. Po 850 m dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania. Z lewej, z góry schodzi kamienista droga z Tarnawy Niżnej. Po wykonaniu pętli z Bukowca do Beniowej tą drogą będziemy wracać. Teraz skręcamy w prawo i jedziemy do widocznego nieco niżej parkingu. Następnie kierujemy się w prawo, szlakiem rowerowym BdPN „Górny San” do Beniowej. Po 2,5 km wyjeżdżamy z lasu na odkrytą przestrzeń. Szlak rowerowy pozwala na nieco dalszy przejazd rowerem w kierunku Sanek, my jednak skręcamy w lewo, w polną ścieżkę za znakami szlaku rowerowego wskazującymi drogę powrotną i dojeżdżamy do Beniowej. Po drugiej, wschodniej stronie Sanu, znajduje się Ukraina. Po przerwie przeznaczonej na zwiedzanie tego ciekawego miejsca kierujemy się z powrotem na północ. Do parkingu w Bukowcu, oprócz szlaku rowerowego, towarzyszyć nam będzie biało-niebieska ścieżka dydaktyczna „Górnego Sanu”. Mijamy kilkusetletnią lipę, która wyznaczała kiedyś środek wsi, i trzy żeliwne przydrożne krzyże. Wracamy na parking BdPN. Za mostkiem na potoku Halicz, mijamy boczną szutrówkę, którą przyjechaliśmy z Tarnawy Niżnej i wspinamy się w kierunku ściany lasu. Następnie czeka nas zjazd do drogi asfaltowej, która zaprowadzi nas do torfowiska Tarnawa. Jedziemy dalej asfaltem wzdłuż granicznej rzeki San. Mijamy zabudowania wsi, w tym stajnie Stanicy Konia Huculskiego BdPN i niewielki hotelik. Po ponad 1 km docieramy do punktu naszego startu.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Tarasy widokowe – przygotowane przez Nadleśnictwo Stuposiany, umożliwiają podziwianie z bliska rozległej panoramy na połoniny Bukowego Berda, Krzemienia, Kopy Bukowskiej i Halicza.
Bukowiec – dawna wieś, założona w 1444 r., ciągnąca się wzdłuż potoku Halicz. Znajdowały się tu m.in. dwa młyny wodne, tartak, dwór i cerkiew. Po II wojnie światowej wieś liczyła 124 gospodarstwa i ponad 500 mieszkańców, których 2 VI 1946 r. wysiedlono do ZSRR.
Beniowa – rozdzielona w 1945 r. granicą państwa jest wysiedloną wsią nad górnym Sanem w BdPN. W miejscu tym aż do II wojny światowej funkcjonowały: dwór z folwarkiem, cerkiew, dwa tartaki wodne i jeden parowy, dwa młyny wodne, kolejka wąskotorowa, potażarnia, szkoła, źródło lecznicze i placówka Korpusu Ochrony Pogranicza. Po wysiedleniu jej mieszkańców 2 VI 1946 r. do ZSRR wieś przestała istnieć. Jedyną pozostałością po niej są: krzyż na granicy z Bukowcem, zrekonstruowane ruiny kapliczki przydrożnej z 1888 r., fragmenty podmurówki cerkwi (1909 r.) i 13 nagrobków na starym cmentarzu. Przy cmentarzu ustawiono tablicę informacyjną, ogrodzenie, ławeczki i drogowskazy.
Torfowisko Tarnawa – ochroną objęto tu dwa torfowiska wysokie oddzielone od siebie potokiem. Mniejsze torfowisko jest niemal bezdrzewne, na drugim występuje jedyne w tej części Karpat, naturalne siedlisko sosny zwyczajnej. Specyficzny mikroklimat sprzyja występowaniu rzadkich gatunków roślin, m.in. halucynogennej borówki bagiennej czy mięsożernej rosiczki okrągłolistnej. Spacer po torfowiskach ułatwiają drewniane kładki. Przy ścieżce ustawione są tablice informacyjne.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.