"Po Galicji"

Dodano 27 października 2011 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

5888
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Samochód
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 1056 km
 • Przewyższenie: 704,65 m
 • Suma podejść: 2 033,68 m
 • Suma zejść: 2 250,7 m
 • Data: 28 kwietnia 2012
 • Lokalizacja: Polska, podkarpackie
49643
Przemyśl
Dworzec w Przemyślu (lata 1910-1918)na starej pocztówce (źródło http://fotopolska.eu)
..." W Przemyślu podróżnik mógł wysiąść z kolei Karola Ludwika i jechać dalej "pierwszą" koleją węgiersko-galicyjską, która miała w składzie wagony pierwszej i drugiej klasy jadące bezpośrednio do Budapesztu"...
49644
Boryslaw
Dworzec kolejowy w Borysławiu (zdjęcie z archiwum Allegro)
49645
Truskawiec
Stacja kolejowa w Truskawcu (źródło http://www.audiovis.nac.gov.pl/)
49649
Sambor
Dworzec w Samborze ok 1915 r (źródło http://centrum.pogranicze.sejny.pl/)
49650
Stryj
Dworzec kolejowy w Stryju (źródło http://centrum.pogranicze.sejny.pl/)

...." Dwupiętrowy, otynkowany na biało budynek dworca, dwadzieścia minut drogi pieszo od miasta, był ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Stryja, którzy chętnie przesiadywali w sobotnie popołudnia na werandzie restauracji dworcowej Dienstla, przy szklaneczce chłodnego piwa, i obserwowali ruch pociągów oraz podróżnych."
49651
Worochta
Dworzec kolejowy w Worochcie (źródło archiwum Allegro)
..."Pociąg jechał dalej w górę Prutu, pod porosłymi jodłą zboczami, przez wysokie obmurowane wiadukty i mosty, aż wreszcie docierał do stacji Woronienka przy granicy węgierskiej, którą następnie przekraczał długim tunelem. Odcinek Stanisławów-Maramarros-Sziget na Węgrzech był najpiękniejszą w całej Galicji linią górską i szczytowym osiągnięciem austro-węgierskiej sztuki inżynieryjnej: kamienny wiadukt koło Jaremcza niemal trzydziestometrowej wysokości, rozpięty na sześćdziesięciu pięciu metrach nad rwącym Prutem, długo był najwspanialszą budowlą tego rodzaju w Europie. Kolej mijała zamieszkałe przez Żydów i Hucułów mieściny i wsie, które dzięki wygodnym połączeniom ze Lwowem, Czerniowcami, Przemyślem i całym światem niemal w ciągu nocy stały się ulubionymi miejscami wypoczynku: Dora, Jaremcze, Jamna i Mikuliczyn z włączonymi do gminy miejscowościami, Tatarowem, Worochtą i Woronienką...."
49652
Drohobycz
Dworzec kolejowy w Drohobyczu 1912 rok (źródło http://www.kresy.cieplowizja.pl/zdjecia/lokolic-wow.html)
..."Kiedy Landau czekał na dworcu w Drohobyczu na lokalny pociąg do Borysławia, przeżył, jak się wydaje drugą niespodziankę: tak zwany "szlak naftowy" był chyba jedyny w szeroko rozgałęzionej sieci kolejowej austryjackich prowincji koronnych, na którym pociągi kursowały według "wyznaniowego rozkładu jazdy": w czasie szabatu od piątkowego do sobotniego wieczoru, kiedy to wierzącym Żydom nie wolno było podróżować , ruch osobowy wstrzymywano z braku pasażerów."
49653
Tuchla
Stacja kolejowa (źródło http://archiwumallegro.pl/)
..." Jadąc biegiem Oporu jakieś dwadzieścia pięć kilometrów dalej na południe, docierało się do Tuchlu: niepozornego , rozproszonego osiedla z wiejską gospodą i niewielką kolonią letniskową opodal budynku stacyjnego"..
49654
Stanisławów
Dworzec kolejowy w Stanisławowie rok ok 1916 (źródło http://centrum.pogranicze.sejny.pl)
49655
Delatyń
Dworzec kolejowy w Delatyniu 1928 r.(źródło http://www.audiovis.nac.gov.pl)
..."Jadąc przez zalesioną wyżynę, która stanowiła dział wód między Bystrzycą, czyli dopływem uchodzącego do Morza Czarnego Dniestru, a wpływającym do Dunaju Prutem pociąg docierał do piuerwszej w dolinie Prutu stacji - Delatyn. ...."
49656
Kołomyja
Dworzec kolejowy w Kołomyji (źródło http://www.kresy.cieplowizja.pl/)
49657
Czerniowce
Dworzec kolejowy w Czerniowcach w 1931 r.(źródło centrum.pogranicze.sejny.pl)
..."Czerniowce były niemal wielkim miastem, toteż miały dwa dworce, stary przy Volksgarten, który obsługiwał ruch lokalny i elegancki dworzec główny w pobliżu wielkiego, kamiennego mostu nad Prutem: stojący frontem do ulicy, jednopiętrowy budynek z kopułą i przeszkloną halą, która napawała dumą każdego czerniowczanina. Podróżni mieli od razu spostrzegać, że wjechali do europejskiej metropolii."...
49658
Czortków
Dworzec kolejowy w Czortkowie (źródło archiwum Allegro.
...." Od dworca położonego na lewym brzegu Seretu prowadziła do miasta ulica Dworcowa (Bahnhofsstrasse)"...
49659
Trembowla
Dworzec kolejowy w Trembowli (źródło http://xarchiwum.pl)
49660
Tarnopol
Dworzec kolejowy w Tarnopolu (źródło http://www.flickr.com/)
49661
Lwów26
Dworzec kolejowy we Lwowie (źródło http://centrum.pogranicze.sejny.pl)
..."Stolica królestwa Galicji i Lodomerii posiadała, jak przypadało na prawdziwą metropolię, nie jeden dworzec, lecz kilka. Po pierwsze, wybudowany w 1904 roku dworzec główny, jeden z najnowocześniejszych w monarchii austro-węgierskiej, z dwiema wysokimi, krytymi szkłem halami, do których wjeżdżały pociągi dalekobieżne z Wiednia, Berlina, Paryża i Londynu, z poczekalniami elegancko wyłożonymi kafelkami i z elektrycznym oświetleniem: ..."
49662
Krościenko
Stacja Kolejowa w Krościenku rok ok 1920, (źródło http://layer.uci.agh.edu.pl/M.Czapkiewicz/)
49665
Chyrów
Stacja kolejowa w Chyrowie wczesne lata 20-te XX wieku(źródło http://stanb-ludziechyrowa.blogspot.com/)

...."pociąg dojeżdżał do stacji Chyrów, jednego z tych małych karpackich miasteczek, o których mawiano w Galicji z lekką kpiną, że ich mieszkańcy zamykają na noc swó ratusz... w piwnicy albo przywiązują go do wielkiej lipy, aby go im nie ukradziono"
Trasa prowadzi szlakiem opisanym przez Martina Pollacka w jego książce "Po Galicji" i z tą książką należy ją odbyć. Jest to podróż sentymentalna po miastach i miasteczkach, które istnieją tylko na kartach archiwalnych dokumentów, książek, przekazów ustnych. Ludność inna, czasy inne, pozostały tylko fragmenty zabudowy, dawne cmentarze i opisy-cytaty zaczerpnięte z historii. Autor opisywał swoją Galicję wzdłuż trasy kolejowej i dlatego moja trasa też odbędzie się pociągiem (przeanalizowałam rozkłady jazdy w internecie). Jest to teraz pewne wyzwanie bowiem na Ukrainie, królują marszrutki i może być dużo niespodzianek podczas podróży koleją. Planuję w czasie 7-dni objechać trasę i pochodzić po miasteczkach z książką Pollacka w ręku, starać się poczuć klimat opisany w książce, porównać stare fotografie wcześniej przygotowane z tym co jeszcze pozostało.
Start na stacji w Krościenku meta na Dworcu w Przemyślu a po trasie dworce, stacyjki, pozostałości kamieniczek na rynkach, uliczkach, stare cmentarze, pomniki. Zrobię zdjęcia dworców i stacji w ich obecnym stanie. Termin przełom kwietnia i maja (włączając weekend majowy. Wycieczka raczej niskobudżetowa (pociąg na Ukrainie jest jeszcze względnie tani a noclegi u tzw. babuszek)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla.  Na mapie...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Rzeszowa. Część południowa
Okolice Rzeszowa. Część południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.