category-icon

Pilsko zimowo po pas

15 km
8 h 45 min
994 m
Korbielów
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-12-03
Korbielów
category-icon
15 km
994 m
1021 m
Łatwy
8 h 45 min
6/6
W tygodniu poprzedzającym sobotnią wycieczkę, nad polskie góry dotarły chmury, które przyniosły obfite opady śniegu. W Tatrach TOPR ogłosił lawinową „trójkę”, dlatego nie ryzykując postanowiliśmy wybrać się w Beskidy. Wybór padł na drugi najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Pilsko. Według mapy wycieczka miała zająć 5,5 godziny, nic bardziej mylnego, ale po kolei …

Samochód zostawiliśmy w Korbielowie na parkingu przy zajeździe Smrek, gdzie krzyżują się trzy szlaki: zielony, niebieski i żółty. Wchodzimy na ten ostatni, który doprowadzi nas, aż do Hali Miziowej. Początkowo prowadzi on po utwardzonej drodze, by po ponad kilometrze skręcić w las. Tam o dziwo szlak był przetarty, zatem optymistycznie szliśmy dalej. Po kilkunastu metrach przekroczyliśmy wąskim mostkiem potok Buczynka, a za nim trasa prowadziła już tylko pod górę. Podziwiając lasy i okolicę po jakimś czasie dogoniliśmy dużą grupę. Po wyprzedzeniu okazało się, że to właśnie oni przecierali ścieżkę i dalsze torowanie przypadło na mnie. Śnieg miejscami po kolana, ale w końcu udało się dotrzeć do Czarnego Gronia, gdzie żółty szlak łączy się z zielonym. Tam śnieg był już udeptany aż do samego schroniska. Po 30 minutach marszu docieramy do ciepłego schronienia, gdzie posilamy się przed atakiem szczytowym.

Po uzupełnieniu energii i ogrzaniu się ruszyliśmy czarnym szlakiem najpierw na Górę Pięciu Kopców. Brak słońca i kopny śnieg nie zniechęcał do wędrówki. Trochę zboczyliśmy ze szlaku i trzeba było się przedzierać przez coraz głębszy śnieg, ale mimo trudności w końcu dotarliśmy na granicę Państwa. Po odszukaniu drogowskazu ruszyliśmy w stronę głównego celu. Niestety Pilsko piechurów nie skusiło, jedynie ślad narciarzy pomógł w poprawnym kroczeniu. Śnieg miejscami nie wytrzymywał mego ciężaru. Zapadanie się po pas i wygrzebywanie się na powierzchnię skutecznie przedłużało dotarcie na szczyt. Z 15minut na drogowskazie zrobiło się 40 w rzeczywistości, ale dzięki determinacji stanęliśmy na szczycie. Silny wiatr i mróz zmusił do szybkiego opuszczenia miejsca, mimo tego udało się zrobić kilka zdjęć charakterystycznych obiektów.

Powrót po własnych śladach był dużo prostszy, jednak nie obyło się bez zapadnięć. Ni stąd ni z owąd zaczęło się przejaśniać, pierwsze promienie już zachodzącego słońca pozwoliły na uchwycenie ciekawszych ujęć. Po zejściu na Halę Miziową niebo robiło się coraz ciekawsze. Stamtąd postanowiliśmy wrócić do auta innymi szlakami. Najpierw udaliśmy się zielonym szlakiem na Uszczawne, następnie czarnym na Przełęcz Przysłopy, a dalej niebieskim do Korbielowa. Dzięki czołówkom, mapie i wydeptanym szlakom powrót nie przysporzył większych problemów. Jedynie w dwóch miejscach ścieżki rozwidlały się bez żadnych oznaczeń, ale intuicja pozwoliła na bezbłędne dotarcie do mety.

Wycieczka miała być krótka, jednak obfite opady śniegu i nieprzetarte szlaki spowalniały nasze ruchy. Mimo przeciwności mieliśmy dużo radości z przedzierania się przez śnieg jak i nagłym zapadaniu się po pas. Masyw Pilska mogę polecić każdemu w warunkach zimowych. Mniej doświadczeni lub niechcący męczyć się ze śniegiem powinni wychodzić dużo później, zanim szlaki nie zostaną przetarte.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pilsko i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pilsko i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna Pilska i okolic z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem wycieczki między Korbielowem a Ujsołami miedzy innymi po takich szczytach jak Boraczy Wierch, Rysieńka, Kozi Wierch, Trzy Kopce, Palenica, Pięć Kopców i Pilsko – drugi pod względem wysokości (po Babiej Górze) szczyt w Beskidzie Żywieckim.

Rok wydania: 2018

Magura Orawska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Magura Orawska

Mapa prezentuje region Magury Orawskiej na Słowacji, sięgający na północy do granicy z Polską. w tym miasta Namiestowo, Twardoszyn i okolice Jeziora Orawskiego. Na południe mapa sięga do linii miejscowości Podbiel, na zachód - kilkanaście kilometrów za Oravską Leśną.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki

Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023

Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic Polski, Słowacji i Czech. "Żywiecka" część mapy obejmuje cały Beskid Żywiecki: Suchą Beskidzką na północy, Worek Raczański na południu, Zwardoń na zachodzie oraz Jordanów i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Beskid Żywiecki to najwyższe po Tatrach pasmo górskie w Polsce. Wyniosłe szczyty sąsiadują tu z dolinami, w których ulokowały się miejscowości z tradycyjną ludową zabudową, m.in.: Korbielów, Zawoja, Rajcza, Zwardoń. Beskid Żywiecki to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, ale także rowerowej. Przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Występują tu również bardzo dobre warunki dla narciarzy z rozbudowaną infrastrukturą narciarską (Ośrodek Narciarski Pilsko, Mosorny Groń, Ośrodek Zwardoń Ski). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Miejscowości na trasie