Piła - Skrzatusz

Dodano 28 października 2014 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

51484
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  1.9
  • Dystans: 12,0 km
  • Średnia prędkość: -8,94 km/h
  • Przewyższenie: 73,06 m
  • Suma podejść: 97,04 m
  • Suma zejść: 157,12 m
  • Data: 19 maja 2012
  • Lokalizacja: Skrzatusz
301489
Start
Start
301490
Stop
Las
NAWIERZCHNIA: 27% - drogi asfaltowe, 73% - drogi gruntowe polne i leśne

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA: krótki szlak rowerowy z Piły (początek nieopodal szkoły podstawowej nr 7) do Sanktuarium Maryjnego w Skrzatuszu. Po dotarciu do lasu szlak jest mocno piaszczysty, dlatego polecane są opony z terenowym bieżnikiem albo pogodzenie się z prowadzeniem roweru tu i ówdzie. Szlak jest słabo oznakowany, ale do przecięcia z szosą Szydłowo – Zawada (7,4 km) pokrywa się z niebieskim, a potem z żółtym szlakiem pieszym, więc nie ma powodu, aby się gubić.

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

PIŁA – jedno z najbardziej „zielonych” miast w województwie wielkopolskim, korzystnie położone w sąsiedztwie rozległych terenów leśnych. Od poł. XV . miasto królewskie w starostwie ujsko-pilskim, od XVII do pocz. XIX w. ośrodek sukiennictwa. Budowa węzła kolejowego w 2 poł. XIX . przekształca Piłę w miasto przemysłowe. Postanowieniem traktatu wersalskiego Piła znalazła się w granicach Niemiec, do Polski została włączona dopiero w 1945 r. po ciężkich walkach, które zniszczyły cenną starówkę.
Zabytki: neogotycki, jednonawowy kościół św. Stanisława Kostki z końca XIX w., pierwotnie ewangelicki; neobarokowy, trójnawowy kościół Świętej Rodziny z pocz. XX w. ze sklepieniami kolebkowymi i ciekawym portalem nad fasadą; kościół św. Antoniego Padewskiego z 1929/30 r. z największym w Europie krucyfiksem, wyrzeźbionym w jednym kawałku drewna (wys. 7 m). Przy ul. Browarnej – niewielki dom o konstrukcji szachulcowej, prawdopodobnie miejsce urodzin Stanisława Staszica, obecnie muzeum biograficzne z interesującą ekspozycją przyrodniczą.

SKRZATUSZ – Barokowy kościół Wniebowstąpienia NMP z 2 poł. XVII w., powstały jako wotum dziękczynne za „odsiecz wiedeńską”. Bywali tu królowie: Jan III Sobieski oraz Stanisław Leszczyński. Charakterystyczne cechy budowli: jasne wnętrze, dwa piętra okien, bogaty wystrój barokowy oraz sklepienia krzyżowe. Niektóre elementy wyposażenia świątyni wzorowane były na tych z bazyliki św. Piotra w Rzymie. Celem licznych pielgrzymek jest gotycka Pieta z 1 poł. XV w. Cztery ołtarze boczne pochodzą z przełomu XVII/XVIII w.
Trasę poleca
Notecki Szlak Turystyczny
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta