Pieszo na Rysy od strony słowackiej

Dodano 13 października 2010 przez Garmin
Pieszo na Rysy od strony słowackiej
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1026
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 19,1 km
 • Przewyższenie: 1 255,48 m
 • Suma podejść: 1 435,25 m
 • Suma zejść: 1 402,56 m
 • Data: 17 czerwca 2007
 • Lokalizacja: Słowacja, SK., Štrbské Pleso
5
PARKING - start i meta
Tu można zostawić samochód
6
Popradskie Pleso
sympatyczne jeziorko z niezwykłym widokiem
7
Velke Żabie Pleso
sympatyczne jeziorko, tylko "trochę" zimne... :)
8
Chata pod Rysami
9
Rysy 2499 m n.p.m.
1710
Rysy
Tatry
1711
Rysy
Velke Zabie Pleso
1712
Rysy
Velke Zabie Pleso
1713
Rysy
stara tablica informacyjna dot. przejścia na Rysach
1714
Rysy
widok ze szczytu Rys
1715
Rysy
widok z Popradske Pleso
1716
Rysy
widok z Popradske Pleso
1717
Rysy
Velke Zabie Pleso
1718
Rysy
Tatry
Jak wiemy - Rysy składają się z 3 wierzchołków, najwyższy z nich leżący po stronie słowackiej ma 2503 metry n.p.m. Aby dostać się na szczyt mamy do wyboru dwa warianty: od strony polskiej i słowackiej. My wybraliśmy łatwiejszą drogę u naszych sąsiadów. Rozpoczęliśmy naszą wędrówkę od stacji kolejki elektrycznej Popradske Pleso, która znajduje się niedaleko Szczyrbskiego Jeziora. Dotarliśmy w to miejsce samochodem i zostawiliśmy go na parkingu (płatny), który się również tutaj znajduje. Pierwszy odcinek niebieskim szlakiem idziemy asfaltową drogą przez las.Docieramy do schroniska (Chata Popradskie Pleso) znajdującego się w malowniczej scenerii nad Popradzkim Stawem. Następnie dalej łagodnym traktem - doliną mięguszowiecką – dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Wybieramy czerwony, który prowadzi do Schroniska pod Rysami. Ten odcinek nas zachwycił – około dwugodzinne podejście Żabią Doliną – pozwala na stwierdzenie, że to jedna z piękniejszych tatrzańskich tras. Mijamy Żabie Stawy (nazwa nie pochodzi od żab, tylko od koloru skał, które nas otaczają), za nimi napotykamy ”ułatwienia”. Miejsce to nie specjalnie trudne, ale łańcuchy i klamry przydają się, gdy jest ślisko. Kilkanaście minut i docieramy do Wolnego Królestwa Rysów – jak informuje nas tablica.

Jesteśmy w najwyżej położonym schronisku w Tatrach:). Schronisko wielokrotnie niszczone przez lawiny jest odbudowywane zawsze w tym samym miejscu. Klimatyczne miejsce – polecamy. Niezapomniana może być taż wizyta w górskiej toalecie wiszącej nad przepaścią. Ze schroniska dalej czerwonym szlakiem dochodzimy do przełęczy Waga, a pół godziny później na szczyt:). Panorama Tatr z wierzchołka jest naprawdę imponująca!

Wracamy tą samą drogą z wyjątkiem ostatniego odcinka: w okolicach Popradzkiego Stawu skręcamy w lewo, opuszczamy na chwilę niebieski szlak, by żółtym dojść do symbolicznego tatrzańskiego cmentarza. Znajdują się tutaj groby (symboliczne) osób mocno związanych z Tatrami, różnych narodowości - również Polaków. Po tym dniu wędrówki i pięknych widoków, zatrzymujemy się na chwile zadumy. Miejsce to w sposób szczególny uświadamia tragedie rozgrywające się od czasu do czasu w górach. Późna pora skłania nas do opuszczenia tego miejsca pamięci i dalszej drogi. Już tylko kilkanaście minut i jesteśmy z powrotem na parkingu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Zimą pod Tatrami
Zimą pod Tatrami - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe,...

Wasza ocena: 4.4 (7 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
cendry3
9 lipca 2014 cendry3 napisał:
Jeszce nie tym razem 2499 od strony polskiej! Ale ja tu wrócę! Łachy śniegu mnie przestraszyły. Jeśli nie dzisiaj , to wkrótce, ale wejdę.Pięćdziesiąt plus nie podda się!Przełęcz pod Rysami w tych warunkach , to spory wyczyn.Jednak podziwiam tych , którzy poszli troszkę wyżej , bo deszcz, grzmoty i wcześniej wspomniany śnieg - to spore utrudnienia.
sserafin
30 listopada 2013 sserafin napisał:
Czy ta trasa jest faktycznie taka łatwa? Łańcuchy wogóle mnie nie bawią.....
boulinek11
17 sierpnia 2013 boulinek11 napisał:
Udalo sie 2499.
skuter
19 października 2012 skuter napisał:
Byliśmy pierwszy i zapewne nie ostatni raz. Polecam
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0