Pierścień Rowerowy dookoła Poznania - odcinek zachodni

Dodano 2 października 2010 przez Garmin
Pierścień Rowerowy dookoła Poznania - odcinek zachodni
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1295
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1306
Droga Pawłowice_Złotniki_01.jpg.png
Droga Pawłowice_Złotniki
1307
Nad jez. Niepruszewskim.jpg.png
Nad jez. Niepruszewskim
1308
Tomice_kościół.jpg.png
Tomice_kościół
1309
Wyspa Zamkowa na jez. Góreckim_04.jpg.png
Wyspa Zamkowa na jez. Góreckim
1310
ródełko Żarnowiec.jpg.png
Ł¹ródełko Żarnowiec
Pierścień Rowerowy dookoła Poznania - odcinek zachodni

Trasa: Mosina - Stęszew - Zborowo - Niepruszewo - Lusówko - Lusowo - Sady - Kiekrz - Pawłowice - Złotniki - Biedrusko - Mściszewo - Murowana Goślina

Długość: 73 km

Czas przejazdu: 8 h

Pierścień Rowerowy dookoła Poznania to najpopularniejszy element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Ten 173 - kilometrowy szlak tworzy pętlę dookoła stolicy Wielkopolski, mieszcząc się jednocześnie w granicach powiatu poznańskiego. Łączy on największe atrakcje krajoznawcze - architektoniczne i przyrodnicze - w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji poznańskiej. Z Poznania wiedzie do niego siedem szlaków łącznikowych. Dzięki temu istnieje możliwość zorganizowania czternastu niepowtarzalnych wycieczek rowerowych: Poznań opuszczamy jednym z łączników, pokonujemy fragment Pierścienia i wracamy kolejnym ze szlaków łącznikowych. W miejscach "węzłowych" szlaku w orientacji w terenie pomagają tablice informacyjne.
Pierścień oznakowany jest za pomocą charakterystycznych białych kwadratów 20 x 20 cm z piktogramem rowerka, obramowanych na pomarańczowo.
Chociaż Pierścień był stworzony z myślą o turystach, wielu rowerzystów stawia sobie za punkt honoru pokonanie go w jeden dzień. Można i tak, chociaż wtedy z całej trasy zapamiętamy głównie bieżnik przedniej opony. Dlatego szlak proponuję podzielić na dwa całodzienne, podobne pod względem dystansu odcinki.

(0,0 km) Mosina. W ostatnich latach Mosina stała się największym węzłem szlaków rowerowych na południe od Poznania. Specyficzne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Rogalińskiego Parku Krajobrazowego sprawia, że miasto, położone nad kanałem Mosińskim jest szczególnie tłumnie odwiedzane w sezonie przez mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Przy ul. Niezłomnych 1 znajduje się budynek dawnej bóżnicy z 1879 r. Obecnie mieści się tu ciekawe muzeum regionalne oraz miejska galeria. Kościół św. Mikołaja pochodzi z lat 1852 - 54.

(2,9 km) Osowa Góra [132 m n.p.m.] Jeden z mozolniejszych w Wielkopolsce podjazdów, prawdziwy sprawdzian dla nóg i płuc rowerzysty.

(10,7 km) Łódź Po lewej mijamy jeziora: Dymaczewskie i Witobelskie, pomiędzy którymi znajduje się wieś - Łódź. Stoi tu drewniany kościół św. Jadwigi z II poł. XVII w. z neorenesansową, murowana kaplicą grobową z poł. XIX w. oraz ośmioboczną zakrystią. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć cenne wyposażenie wnętrza z okresu gotyku, baroku i neobaroku. Obok - drewniana dzwonnica z II poł. XIX w. oraz dom parafialny w dawnej kaplicy ewangelickiej.

(12,4 km) Stęszew Miasto o zachowanym owalnicowym układzie urbanistycznym położone jest wśród trzech jezior: Bochenek, Dębno i Lipno. Najstarszy budynek to dom podcieniowy z XVIII w. na rynku - mieści się w nim muzeum regionalne. Przy ul. Kościelnej wznosi się pierwotnie gotycki, obecnie barokowy kościół Świętej Trójcy z II poł. XV w. Jednonawowe wnętrze zdobione jest w stylu późnobarokowym i neorenesansowym.

(23,9 km) Podłoziny

(28,2 km) Zborowo

(30,8 km) Więckowice

(36,0 km) Lusówko Na przeciwległym brzegu rynnowego jeziora Lusowskiego znajduje się skromny zespół pałacowo - parkowy z XIX w. w towarzystwie nieco młodszych zabudowań folwarcznych.

(40,3 km) Lusowo Od połowy XII w. miejscowość należała do klucza dóbr biskupów poznańskich. W latach międzywojennych Lusowo stanowiło natomiast prywatną własność generała J. Dowbora - Muśnickiego, naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego i sprawnego reformatora polskich sił zbrojnych. Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób generała wraz z małżonką oraz tablice pamiątkowe, poświęcone ich córkom, zamordowanym podczas II wojny światowej. Neogotycki kościół z wysoką wieżą zbudowany został w 1918 r. Wewnątrz - ocalałe z wojennej pożogi gotyckie prezbiterium. Na zewnętrznej ścianie budynku - epitafia z XX i XX w.
W wodach jeziora przegląda się była rezydencja generała - neogotycki zespół pałacowo - parkowy. Nad jeziorem znajduje się ośrodek rekreacyjny z plażą i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Może warto dać odpocząć rowerowi i poćwiczyć inne partie mięśni?

(44,2 km) Sady

(46,3 km) Kobylniki Małe

(48,7 km) Kiekrz

(50,2 km) Pawłowice

(54,2 km) Złotniki Po kilkuset metrach prostej drogi docieramy do początku poligonu wojskowego.

(56,2 km) Łagiewniki

(60,2 km) Chojnica

(63,9 km) Biedrusko

(70,6 km) Raduszyn Po dotarciu do poprzecznej szosy skręcamy w prawo i zdążamy w kierunku niedalekiej już Murowanej Gośliny.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Poznania. Część Południowa
Okolice Poznania. Część Południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
30 maja 2013 boulinek11 napisał:
fajna trasa
boulinek11
30 maja 2013 boulinek11 napisał:
Ciekawa przejazdzka, szczegolnie w towarzystkie ladnej pogody.
damarcus77
9 stycznia 2013 damarcus77 napisał:
Bardzo ciekawa trasa . Sam chetnie na taka bym sie wybrał .
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0