Pierścień Rowerowy dookoła Poznania - odcinek wschodni

Dodano 24 grudnia 2010 przez Garmin
Pierścień Rowerowy dookoła Poznania - odcinek wschodni
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1294
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.0
 • Dystans: 89,6 km
 • Czas trwania: 188 h 38 min
 • Średnia prędkość: 0,48 km/h
 • Przewyższenie: 99,46 m
 • Suma podejść: 563,53 m
 • Suma zejść: 576,46 m
 • Data: 7 września 2010
 • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Murowana Goślina - Mosina
1301
Kostrzyn_Brama Cechowa.jpg.png
Kostrzyn_Brama Cechowa

(37,2 km) Kostrzyn. Ciekawy układ urbanistyczny. Większość kamieniczek w Rynku reprezentuje styl secesyjny. Najstarsza z nich - pod nr 16 - pochodzi z XVIII w. i ustawiona jest szczytem do południowej pierzei. Oryginalnie wygląda też Brama Cechowa u wylotu ulicy Kościelnej, ozdobiona godłem miasta i herbem rzemiosł.
Najcenniejszym zabytkiem Kostrzyna jest położony na południe od Rynku późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVI w. Trzynawowa budowla została spalona w trakcie "potopu szwedzkiego", a następnie odbudowana w 1791 r. Do dziś przetrwała dzwonnica z przełomu XVIII/XIX w. z trzema zabytkowymi dzwonami.
1302
Kórnik_zamek_02.jpg.png
Kórnik_zamek

(66,8 km) Kórnik - Jedna z najbardziej znanych turystom miejscowości w Wielkopolsce należała w przeszłości do wielu znanych rodów, m. in. Łodziów, Działyńskich i Zamoyskich. Największą sławę Kórnik zyskał dzięki Działyńskim, którzy utworzyli tu centrum kultury polskiej. Ozdobą rynku jest ratusz z pocz. XX w. Za nim po prawej wyłania się murowana sylwetka gotyckiego kościoła Wszystkich Świętych z I poł. XV w. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest przepiękny zamek. Gotycka budowla wzniesiona została przez reprezentanta kolejnego rodu - Mikołaja Górkę, kanclerza kapituły poznańskiej. Gruntowna przebudowa w połowie XIX w. nadała zamkowi romantyczne cechy neogotyku w stylu rezydencji angielskich, stąd pseudoobronny charakter budynku.
W sąsiedztwie zamku znajduje się park - arboretum z najcenniejszymi okazami botanicznymi w Polsce. Interesujące, niekiedy egzotyczne odmiany roślin, np. azalie i różaneczniki, znajdują się pod opieką placówki badawczej. Pamiętajmy o tym, że rowery należy pozostawić przed wejściem do arboretum.
W sezonie po pobliskim Jeziorze Kórnickim pływa stateczek wycieczkowy "Biała Dama".

1303
Okolice jez. Góra_01.jpg.png
Okolice jez. Góra
1304
Rogalin_pałac.jpg.png
Rogalin_pałac

(82,8 km) Rogalin. Obszerny zespół pałacowo-parkowy w mieszanym stylu barokowo-klasycystycznym. Mieści się w nim oddział poznańskiego Muzeum Narodowego z wystawą wnętrz oraz rzemiosła artystycznego. Nieopodal - galeria malarstwa europejskiego i polskiego z XIX/XX w. Oprócz tego warto zwiedzić zabytkowe czworaki, ujeżdżalnię, stajnię, wozownię ze zbiorem zabytkowych powozów oraz rozległy ogród w stylu holendersko - francuskim. Przy szosie - neoklasyczna kaplica św. Marcelina z I poł. XIX w. W podziemiach mauzoleum rodu Raczyńskich.
1305
Zielonka_meta rajdu rowerowego na parkingu leśnym_07.jpg.png
Zielonka_meta rajdu rowerowego na parkingu leśnym

(8,9 km) Zielonka. Osada leśna znajdująca się w samym sercu Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka położona jest nad fotogenicznym jeziorem o tej samej nazwie i rzeką Goślinką. Oprócz węzła szlaków turystycznych jest tu ciekawe arboretum leśne - placówka badawcza, oddział terenowy poznańskiej Akademii Rolniczej oraz bursa dla studentów.
Pierścień Rowerowy dookoła Poznania - odcinek wschodni

Trasa: Murowana Goślina - Zielonka - Dąbrówka Kościelna - Wronczyn - Promno - Kostrzyn - Tulce - Kórnik - Bnin - Rogalin - Rogalinek - Mosina

Długość: 90 km

Czas przejazdu: ok. 8 h

Pierścień Rowerowy dookoła Poznania to najpopularniejszy element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Ten 173 - kilometrowy szlak tworzy pętlę dookoła stolicy Wielkopolski, mieszcząc się jednocześnie w granicach powiatu poznańskiego. Łączy on największe atrakcje krajoznawcze - architektoniczne i przyrodnicze - w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji poznańskiej. Z Poznania wiedzie do niego siedem szlaków łącznikowych. Dzięki temu istnieje możliwość zorganizowania czternastu niepowtarzalnych wycieczek rowerowych: Poznań opuszczamy jednym z łączników, pokonujemy fragment Pierścienia i wracamy kolejnym ze szlaków łącznikowych. W miejscach "węzłowych" szlaku w orientacji w terenie pomagają tablice informacyjne.

(0,2 km) Murowana Goślina

(3,3 km) Rakownia

(6,5 km) Floryda

(8,9 km) Zielonka - opis: patrz: foto

(14,4 km) Dąbrówka Kościelna. "Zagubiona" w puszczańskich ostępach wieś posiada status miejscowości pielgrzymkowej już od XVII w. Na najwyższym z licznych tutaj polodowcowych pagórków (120 m n.p.m.), w otoczeniu starych lip, położone jest sanktuarium maryjne - neobarokowy kościół Wniebowzięcia NMP z lat 1925 - 39. Północną granicę wsi wyznacza głęboko wcięta dolinka z zespołem stawów hodowlanych.

(21,1 km) Bednary. Lotnisko. Tutaj ćwiczą też adepci szkoły jazdy, prowadzonej przez byłego kierowcę rajdowego - Sobiesława Zasadę.

(23,7 km) Wronczyn

(28,6 km) Promno

(30,1 km) Promienko

(35,3 km) Tarnowo

(37,2 km) Kostrzyn - opis: patrz: foto

(42,6 km) Trzek Mały

(52,4 km) Tulce

(58,1 km) Gądki

(63,8 km) Leśniczówka Czołowo

(66,8 km) Kórnik - opis: patrz: foto

(69,1 km) Bnin. Jest miejscowością starszą od Kórnika. Na rynku możemy obejrzeć podobny do kórnickiego barokowy ratusz z poł. XVIII w.

(82,8 km) Rogalin - opis: patrz: foto

(85,9 km) Rogalinek. Tutejszy drewniany kościół św. Michała i Wspomożenia Wiernych pochodzi z przełomu XVII/XVIII w. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć trzy cenne barokowe ołtarze. Obok kościoła - drewniana dzwonnica z końca XIX w.

(90,0 km) Mosina. Wracamy stąd do domu lub... kontynuujemy jazdę na rowerze dookoła Poznania!

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Szlak Piastowski
Szlak Piastowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje...

Mapa Okolice Poznania. Część Południowa
Okolice Poznania. Część Południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Wasza ocena: 3.3 (15 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Stary54
22 marca 2012 Stary54 napisał:
Zrobiłem w 2011 r ale w odwrotnym kierunku, polecam, jechałem sam, był upał !!!
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.