Pierścień Gryfitów - szlak rowerowy śladem książęcego rodu Pomorza

Dodano 3 czerwca 2020 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa

Kod trasy

174872
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 2.5
 • Dystans: 105 km
 • Czas trwania: 9 h 10 min
 • Średnia prędkość: 11,48 km/h
 • Przewyższenie: 86,17 m
 • Suma podejść: 598,05 m
 • Suma zejść: 609,31 m
 • Data: 2 czerwca 2020
 • Lokalizacja: Słupsk, Damnica Kaszubska
Pierścień Gryfitów, to rowerowy szlak po ziemiach słupskich, śladem jednego z największych pomorskich rodów książęcych. W przeszłości, w Słupsku oraz pobliskich wsiach znajdowało się wiele siedzib książąt pomorskich z tego wielkiego rodu. Do dziś w wielu miejscowościach zachowały się liczne dwory i pałace. Część z nich została pięknie odrestaurowana, inne niestety popadły w ruinę.

Na trasie można zobaczyć kilka ciekawych obiektów tej klasy, a także wsie ściśle z nimi związane. Wśród zabudowań gospodarczych charakterystyczna jest tu tzw. krata. Ryglowe domy, folwarki oraz kościoły objęto promocyjną nazwą „Kraina w Kratę”. Oprócz ciekawych zabytków architektury zapoznamy się także malowniczą przyrodą Doliny Słupi. Po drodze zobaczymy też kilka jezior, jednak w krajobrazie przeważać będą lekko pofałdowane obszary wiejskie, co w dobie kolorowej wiosny, z pewnością doda nam dużo pozytywnej energii.

Sam szlak niestety nie jest za dobrze oznakowany. Warto mieć ze sobą dobrą mapę, bądź ślad gps wgrany do odbiornika nawigującego. Warto wziąć też poprawkę na drogi: wiele z nich kompletnie nie nadaje się na rower turystyczny / trekkingowy, jak sugeruje słupska lokalna organizacja turystyki promująca ów trasę. W wielu miejscach szlak prowadzi zarośniętymi drogami, po kępach traw, ciężko przejezdnych koleinach, bruku jak i piachu, na co zdecydowanie lepiej kwalifikowałby się rower górski z amortyzacją, a nie trekking na wąskich oponach. Z uwagi na nowo powstałe i zdecydowanie bardziej przejezdne drogi leśne i gruntowe w kilku miejscach pojechałem inaczej, po co się "tłuc dla idei".
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Szlaki turystyczne w Krainie w Kratę
Szlaki turystyczne w Krainie w Kratę - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Najnowsza mapa regionu, której głównym elementem jest Pierścień Gryfitów. Mapa jest dostowana zarówno do wędrówek pieszych, jak i rowerowych oraz samochodowych wycieczek. Sam Pierścień Gryfitów, to...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0