Piękny jest ten świat, czyli wyprawa do Kamiennej Bramy

Dodano 6 listopada 2011 przez plik GPX
Piękny jest ten świat, czyli wyprawa do Kamiennej Bramy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

6082
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 27,7 km
  • Czas trwania: 6 h 50 min
  • Średnia prędkość: 4,04 km/h
  • Przewyższenie: 354,1 m
  • Suma podejść: 1 234,73 m
  • Suma zejść: 1 226,8 m
  • Data: 6 listopada 2011
  • Lokalizacja: Republika Czeska, Královéhradecký Kraj, Božanov
50249
jeszce było ciemno
50250
parking
50251
platforma widokowa
50252
platforma widokowa na Koronie
50253
szczyt Korony w oddali, cel wyprawy
50254
ścieżka do punktu widokowego Korony
50255
skalna brama
50256
formy skalne na trasie
50257
skalna brama
50258
skalna brama
50259
widok ze skalnej bramy
50260
skalna brama
50261
tablica informacyjna
50262
już widać schronisko
50263
początek trasy do schroniska Hvezda
50273
ostatnie podejście do Hvezdy
50274
Kaplica
50275
widok z Hvezdy
50276
chata Hvezda
50277
wąskie przesmyki
50278
groty maryjne
50279
Bromovskie steny
50280
groty maryjne
Wyruszyłem z domu, gdy było jeszcze całkiem ciemno. Chciałem jak najszybciej dotrzeć na parking, aby o świcie rozpocząć wędrówkę. Słabo znam te tereny a dodatkowo posiadałem starą, przeszło dwudziestoletnią mapę .
Za przejściem granicznym w Tłumaczowie przejeżdżam przez Otovice. W miejscowości tej znajduje się restauracja, w której serwują naprawdę smaczne posiłki. W miejscowości tej należy skręcić w prawo w kierunku Martinkovic, a potem Bożanowa. Główną drogą z centrum Bożanova dojedziemy na parking, przy którym znajduje się węzeł szlaków turystycznych.
Zarzucam plecak na plecy, wcześniej zdejmuję kurtkę i wrzucam do plecaka. Pomimo że jest już listopad, dzień zapowiada się pięknie. Ruszam w kierunku widocznej w oddali góry – Korona. Droga tylko przez chwilę biegnie łagodnie do góry, potem jest już ciężko. Jeżeli chce się utrzymać przyzwoite tempo marszu, trzeba się mocno spocić. Po około godzinie żółtym szlakiem docieram do szlakowskazu. W prawo na szczyt Korony – 1 km. Bez wahania zbaczam ze szlaku i po „przeciskaniu się" między skałami docieram do platformy widokowej. Pogoda jest piękna, więc i widok przecudny.
Wracam do wspomnianego szlakowskazu tą samą drogą. Teraz 1 km do Kamiennej Bramy. Idę dalej żółtym szlakiem do kolejnego rozdroża. Szlak łącznikowy do Bramy – 500 metrów. Udaję się tamtą stronę. Chyba odległość jest mniejsza, bo po chwili moim oczom ukazuje się wspaniała Kamienna Brama. Robię kilka fotek, podziwiam widok z Bramy i ruszam dalej żółtym szlakiem w kierunku rozejścia Zaječí rokle (Zajęczy Jar), położonego na wysokości 550 m n.p.m.
Rozejście umożliwia wybór następujących szlaków:
szlak zielony w kierunku miejscowości Broumov - czas przejścia to około 1 godzina i 45 minut
szlak żółty w kierunku miejscowości  Suchý Důl - czas przejścia to 40 minut
szlak żółty w kierunku szczytu Koruna
Na mojej mapie niestety nie ma części szlaków, trochę na „wyczucie” idę w kierunku Broumov, mam nadzieję, że po drodze znajdę kolejne rozejście. Szlak zielony uparcie jednak zmierza do Broumov, a ja oddalam się od celu, jakim teraz jest Chata Hvezda. Po pewnym czasie zielony szlak przecina trasę rowerową. Pozostawiam więc szlak zielony i ruszam ta drogą.
Po około godzinie docieram do Restauracji Amerika. Tutaj po raz kolejny łapię zielony szlak. Ze szlakowskazu wynika, że do schroniska Hvezda jest 1,5 kilometra. Droga wiedzie jednak ostro w górę i po kamiennych schodach, częściowo zabezpieczonych barierami. Po przejściu około ¾ trasy moim oczom ukazuje się osadzone na pionowej skale schronisko oraz Kaplica Marii Śnieżnej.
Schronisko turystyczne (Chata Hvězda) wybudowane zostało według stylu szwajcarskiego. Powstało w latach 1854-1856.
Schronisko nie jest czynne przez cały rok i nie jest raczej zorientowane na „zwykłych” turystów. Obok schroniska znajduje się „barak” i prawdopodobnie tam można się czasami przespać.
Poniżej schroniska znajduje się parking i wiele osób przyjeżdża w to miejsce samochodem.
Ruszam dalej w trasę, kierując na Police nad Metui. Przechodzę przez przepiękne tereny, pełne niesamowitych skalnych form. W tym miejscu spotykam wiele wędrujących osób.
Po około 40 minutach dochodzę do niebieskiego szlaku i tablicy informacyjnej "Bożanov – 17 km". Na moim GPS jest już prawie 17, więc razem będzie..., a jest godzina prawie 13.00.
Trzeba więc trochę przyspieszyć. W miejscowości Slavny niebieski szlak łączy się z żółtym. Jednak moja mapa w ogóle takiego nie przewiduje. Od wędrującego Czecha otrzymuję wskazówki co do dalszej wędrówki. Wędrowiec jest w posiadaniu mapy „Broumovskie Steny”, tez taką nabędę.
Ruszam żółtym szlakiem. Powyżej miejscowości Slavny jest parking dla samochodów. W tym miejscu wiele osób rozpoczyna swoja pieszą bądź rowerową wędrówkę.
Po około 45 minutach docieram do Zajęci Rokle i znaną mi trasą wracam na parking.
Trasa jest piękna, wiele ścieżek jest tu jeszcze do przejścia. Przyjdzie na to czas, jak tylko będę miał przyzwoita mapę.
Wasza ocena: 5.0 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
januszek_44
7 listopada 2011 januszek_44 napisał:
Oj była , tylko brakło trochę sił na Bożanovskiego Spicaka, ale to wkrótce.
arturooo
6 listopada 2011 arturooo napisał:
Świetna trasa!!! Jeśli nasza przygoda z Božanovskym Špičákem była jakąś minimalną inspiracją do tej wycieczki - to cieszę się bardzo. Żałuję, że nie dotarliśmy dalej w Broumovske Steny - widoki przednie. Pozdrawiam.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.