Piękne okolice Brzeska, Wiśnicza i Lipnicy Murowanej

Dodano 31 marca 2012 przez aplikację Android
Piękne okolice Brzeska, Wiśnicza i Lipnicy Murowanej
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

7944
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

60192
Nowy Wiśnicz
60193
Brzesko
60194
Kolumna Wiśnicka
60195
Kościół w Porębie Spytkowkiej
60196
Lipnica - Rynek
60197
Kościółek Św. Leonarda UNESCO
60198
Kapliczka na drodze do Lipnicy
Brzesko – Nowy Wiśnicz – Lipnica Murowana – Brzesko

Wersja podstawowa: 43,0 km
Wersja najkrótsza: 36,5
Wersja najdłuższa: 47,0
Dodatkowe odcinki trasy:
- Kościółek w Chronowie: 0,8 km

Wycieczka jest przeznaczona dla osób z kondycją odpowiednią do pokonania ponad 40 km trasy z kilkoma podjazdami. Mamy możliwości modyfikacji trasy.Ze względu na wiele ciekawych obiektów i pięknych miejsc, które spotkamy po drodze należy sobie zarezerwować nieco więcej czasu, niż wynikałoby to z samego dystansu.
* - Akapity z gwiazdkami opisują modyfikacje trasy.

0km. Brzesko, Rynek.
Wycieczkę rozpoczynamy na Rynku Brzeskim. Żeby wyjechać z miasta, kierujemy się na południe, w dół ulicą Mickiewicza. Dojeżdżamy do świateł i jedziemy, tak jak na stację paliw BP. Wyjeżdżamy z miasta, jedziemy w stronę wsi Poręba Spytkowska, gdzie znajduje się kościół z XVIw. Jedziemy nadal za drogą. Po dotarciu na szczyt kierujemy się w lewo i zaraz w prawo, na Nowy Wiśnicz. Poruszamy się grzbietówką, po lewej mamy piękne widoki na Beskid Wyspowy. Przejeżdżając przez Wiśnicz Mały, skąd pięknie widać wiśnicki zamek, później Wiśnicz Stary, dotrzemy do Nowego Wiśnicza. Pierwszym obiektem wartym zobaczenia jest właśnie Zamek Kmitów i Lubomirskich. Nieopodal zamku znajduje się też muzeum Jana Matejki.
16,5 km. Nowy Wiśnicz. Rynek.
Po zjechaniu z zamkowej góry do tego uroczego miasteczka możemy zobaczyć ponadto Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Ratusz Miejski, Studnię Miejską, Dom Macieja Trapoli, jedną z owianych legendą Kolumn Wiśnickich, kościoł, liczne pomniki i kapliczki.
Proponuję krótki odpoczynek na jednej z zacienionych ławeczek pięknego, miejskiego rynku.
Ruszając w dalszą drogę, kierujemy się na drogę do Lipnicy Murowanej. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć Kamień Grzyb, znaną formację skalną, musi uważać żeby nie przeoczyć leśnej drogi prowadzącej do tego miejsca. Odchodzi ona na zjeździe, kilkaset metrów po osiągnięciu szczytu podjazdu – jest oznaczona niewielką tablicą informacyjną.

*Kamień Grzyb. Wjeżdżamy w wiodącą lekko pod górę szeroką drogę leśną. Wyjeżdżając z lasu napotykamy skrzyżowanie i kilka domostw. Kierujemy się w prawo i po 400 m wjeżdżamy w biegnący za szlabanem szlak niebieski. Wracamy tym samym szlakiem do szlabanu i kierujemy się w prawo, nadal za szlakiem. Dojeżdżamy do wsi Połom Duży, na skrzyżowaniu w lewo i dół. Będziemy się trzymać tej asfaltowej drogi, aż do samej Lipnicy. Na pierwszym większym skrzyżowaniu z asfaltową drogą dołączamy do podstawowego wariantu trasy.

Jadąc drogą lipnicką docieramy do skrzyżowania na szczycie drugiego, licząc od Wiśnicza, podjazdu. Warto się tutaj na chwilę zatrzymać, żeby zobaczyć drugą z Kolumn Wiśnickich. Tutaj też możemy skrócić naszą wycieczkę, kierując się w lewo, w stronę wsi Borówna.

* Po skręceniu w lewo przy Kolumnie Wiśnickiej cały czas jedziemy za drogą. Dojeżdżamy do centrum wsi Borówna, kierujemy się w lewo dość stromym zjazdem. Na końcu zjazdu skrót łączy się z podstawowym wariantem trasy.

Do Lipnicy jedziemy prosto, znowu zjazdem (z dwoma niewielkimi wyjątkami), który poprowadzi nas malowniczą okolicą do samego miasta.

25,2 km Lipnica Murowana. Rynek

Kiedy dotrzemy do miasta, bez trudu znajdziemy bardzo cenny architektonicznie rynek. Warto się na nim zatrzymać i odpocząć pośród zabytkowych domów z podcieniami, zajadając się tradycyjnymi lodami, które można nabyć w narożnej kamieniczce. Wjeżdżając w uliczkę w północno-wschodnim narożniku rynku mijamy dwa kościoły. Jedziemy w dół, skręcamy w i docieramy do jednego z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej województwa małopolskiego – kościółka pw św. Leonarda, który jest wpisany na listę UNESCO. W Lipnicy Murowanej warto też zobaczyć dwór Ledóchowskich, znajdujący się we wschodniej części miasta.
Ruszając w dalszą drogę kierujemy się w stronę Chronowa i Kobyla.

* Polecamy zwiedzenie lub chociaż oglądnięcie z zewnątrz drewnianego, XIV wiecznego kościółka w Chronowie. W tym celu należy skręcić w prawo, do centrum wsi.

Kiedy znajdziemy się już na drodze Nowy Wiśnicz – Uszew, po nieco ponad 3 km musimy zachować uwagę, żeby nie przegapić odbicia w lewo. Jest ono w miejscu, gdzie kończą się zabudowania po lewej stronie drogi. Po kilku kilometrach dojedziemy do skrzyżowania z wysepką i przystankiem, obok boiska sportowego w Porębie Spytkowskiej. W tym miejscu już dzisiaj byliśmy w pierwszym etapie naszej wycieczki. Jedziemy na wprost i, aż do rynku brzeskiego, będziemy poruszać się drogą, którą podążaliśmy w drugą stronę. Czeka nas jeszcze 4 km i znajdziemy się w centrum Brzeska, gdzie kończy się ta obfitująca w cenne zabytki i piękne widoki wyprawa.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
eriphion
30 maja 2023 eriphion napisał:
To było super! Dziękuję
damarcus77
2 stycznia 2013 damarcus77 napisał:
ładna trasa i bardzo ciekawe rzeczy do obejrzenia
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta