Piechotą przez Jurę

Dodano 31 sierpnia 2014 przez rysowanie
Piechotą przez Jurę
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

48601
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 22,2 km
  • Przewyższenie: 157,68 m
  • Suma podejść: 561,69 m
  • Suma zejść: 560,69 m
  • Data: 29 sierpnia 2014
  • Lokalizacja: Będkowice
284897
Wysoka Skała
Wraz ze Skałą Pytajnik i Sokolicą towarzyszy nam po prawej strony prze pewien czas naszej wędrówki Doliną Będkowską.
284898
Brandysówka
Gospodarstwo turystyczne i pole namiotowe, u podnóża Sokolicy. Również punkt gastronomiczny.
284899
Wodospad Szum
Wodospad na potoku Będkówka, największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się po lewej stronie naszej trasy Doliną Będkowską i jest z niej doskonale widoczny, więc raczej nie ma możliwości go przeoczyć. Uroku temu miejscu dodaje rozlewisko poniżej progu wodospadu.
284900
Skała Łabajowa z Jaskinią Łabajową
Jaskinia Łabajowa, o długości 40 metrów wypreparowana jest w wapiennej Skale Łabajowej. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika.
284901
Nosorożec włochaty
Jeden z przedstawicieli wymarłej już plejstoceńskiej megafauny Europy, przy kasie Jaskini Nietoperzowej. Nieco poniżej, zobaczyć można także mamuta. Wśród naukowców wciąż trwają dyskusje jaki udział w zagładzie tych i innych gatunków plejstocenu mieli paleolityczni łowcy. Przy samym wejściu do kasy, można oglądać także niewielką ekspozycję szczątków plejstoceńskiej fauny, w tym imponującej wielkości kości czaszki i łapy niedźwiedzia jaskiniowego. Ponadto ekspozycja zawiera również artefakty, takie jak krzemienne odłupki i groty strzał bądź włóczni.
284902
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinie zwiedza się w towarzystwie przewodnika, a koszt wejścia to 6 zł bilet ulgowy i 8 zł bilet normalny. Łączna długość korytarzy w Jaskini Nietoperzowej to nieco ponad 300 metrów. Nazwa jaskini nie jest przypadkowa, odnaleziono tutaj bowiem sporo kopalnych szczątków nietoperzy. Ponadto inne odnalezione szczątki świadczą o bytności tutaj niedźwiedzia jaskiniowego oraz jaskiniowych hieny i lwa. Jaskinię zamieszkiwali także ludzie pierwotni, zarówno Homo sapiens jak i neandertalczyk. Wnętrze jaskini robi duże wrażenie, można oglądać m.in. różnokształtne formy naciekowe oraz nawisy i kotły wirowe. Zwiedzanie trwa ok. 30-40 minut.
284903
Wielka Skała
I dalej przed siebie. Po prawej Wielka Skała…
284904
Skała Grodzisko
… a po prawej Skała Grodzisko i Ostry Kamień. Skała Grodzisko bardzo dobrze widoczna już z niebieskiego szlaku pieszego po zawróceniu z Jaskini Nietoperzowej. Wyróżnia ją wysoki kamienny obelisk na szczycie. Szczyt dostępny dla turystów. Wyjście umożliwia ścieżka biegnąca po wschodnich i południowo-wschodnich stokach skałki.
284905
Widok ze Skały Grodzisko
To tylko fragment rozległej panoramy jaką można podziwiać ze szczytu Skały Grodzisko. Jest to idealne miejsce na przerwę i chwilę odpoczynku. Drugie śniadanie zjedzone na wierzchołku Skały Grodzisko na pewno będzie smakowało wybornie.
284906
Ostry Kamień
Ostaniec położony zaraz obok Skały Grodzisko, również widoczny dobrze już z daleka.
284907
Łysa Skała
Bardzo dobrze widoczna z podnóży i ze szczytu Skały Grodzisko.
284908
Babia Skała
Miejsc tajemniczej eksplozji z 1993 roku. Do tej pory nie jest do końca jasne co było przyczyną tego zdarzenia. Naukowcy uważają za najbardziej prawdopodobne uderzenie pioruna kulistego. W dalszym ciągu jednak wiele osób wiąże to co się stało z ingerencją gości z kosmosu lub jakiejś metafizycznej siły. Zdarzenie o którym mowa znane jest dzisiaj pod hasłem „incydent jerzmanowicki”.
284909
Rezerwat Doliny Szklarki
Rezerwat przyrodniczy utworzony w 1989 w celu ochrony zbiorowisk leśnych. Trasa na pewnej długości wiedzie wzdłuż granicy rezerwatu. Powyższe zdjecie zostało zrobione nieco w innym miejscu Rezerwatu niż jest to zaznaczone waypointem, mianowicie wzdłuż drogi Szklary - Jerzmanowice.
284910
Skała Witkowe
Ukryty w lesie ostaniec wapienny.
284911
Skała Chochołowe
Szeroki ostaniec z charakterystycznym krzyżem.
284912
Krzyż wieńczący drogę krzyżową
Na lewo od czerwonego szlaku, początkowo niepozorną polną ścieżką można podążać wraz z kolejnymi stacjami drogi krzyżowej w górę wzniesienia, by w końcu dotrzeć w pobliże szczytu do żelaznego krzyża. Co ciekawe, to wcale nie jest ten sam krzyż który widać na zdjęciu przedstawiającym Chochołowe Skały;) Po drugiej stronie wapiennego wzniesienia rządni dodatkowych przygód turyści mogą odnaleźć wąskie wejście do jaskini… Szeroki Awen.
284913
Koźlarz pomarańczowożółty
Warto od czasu do czasu zerknąć pod nogi. Kozak na środku drogi krzyżowej.
284914
Widok z trasy
Ze wzgórza przez które podążamy czerwonym szlakiem rozciąga się szeroki i piękny widok.
284915
Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM w Łazach
Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM w Łazach
284916
Miejsce na powycieczkowego grilla
Idealne miejsce na zrelaksowanie się i nabranie sił po trudach wędrówki. Zadaszone wiaty, wygodne ławeczki i co najważniejsze malownicze położenie na pewno będą sprzyjać odpoczynkowi a zapach i smak grillowanych kiełbasek przyjemnie zakończą ten pełen wrażeń pobyt na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ;)
285025
BĘDKOWICE
Start i meta wycieczki.
Trasa poprowadzona została w okolicach miejscowości Będkowice, Jerzmanowice i Łazy w obrębie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Ma stanowić pewną alternatywę dla tych najbardziej popularnych tras, np. na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Warto bowiem uświadomić sobie, że oprócz tych rozreklamowanych i najchętniej uczęszczanych szlaków są jeszcze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej inne miejsca godne uwagi. Jednym z ważniejszych elementów trasy którą zaproponowałem wydają się być formy skałkowe, a konkretnie w odniesieniu do zwiedzanej przez nas okolicy – ostańce jerzmanowickie. Nie brakuje jednak innych elementów zarówno przyrody nieożywionej – typowe jurajskie krajobrazy (jaskinie, malownicze doliny a nawet wodospad) jak i elementów przyrody ożywionej reprezentowanej przez ciekawe gatunki roślin i zwierząt na które można się natknąć podczas wycieczki – np. nietoperze, drapieżne ptaki. Jura Krakowsko-Częstochowska dostarcza tak wielkiego bogactwa przyrodniczego, że jej piękno i urok dostrzec można niemal na każdym kroku. Dlatego polecam tą trasę każdemu, kto chce chociaż na chwilę oderwać się od codzienności;)

START W BĘDKOWICACH, gdzie zostawiamy bezpiecznie nasz środek lokomocji. Dla tych niezmotoryzowanych jest możliwość dotarcia na miejsce autobusem z Krakowa. Początkowo podążamy żółtym szlakiem turystycznym do Doliny Będkowskiej, gdzie skręcamy w prawo i niebieskim szlakiem udajemy się w okolicę Jaskini Nietoperzowej. Tutaj musimy zejść z niebieskiego szlaku w celu dotarcia do kasy biletowej i wejścia do jaskini. Po wyjściu z jaskini wracamy na niebieski szlak pieszy (pokrywa się z niebieskim szlakiem rowerowym) i wędrujemy nim aż do jego rozwidlenia z niebieskim szlakiem rowerowym. Dalej idziemy szlakiem rowerowym, z którego na krótko odbijamy by wejść na Skałę Grodzisko. Następnie wciąż kierujemy się niebieskim szlakiem rowerowym, z którego skręcamy za Gołą Skałą w lewo na asfaltową drogę, którą podążamy aż do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym. Wcześniej po drodze odbijamy kawałeczek do Babiej Skały. Skręcamy w prawo w zielony szlak rowerowy i idziemy w górę wzniesienia wzdłuż granicy Rezerwatu Doliny Szklarki. Szlak jest tutaj słabo oznakowany, dlatego nietrudno pobłądzić… ale w końcu i tak wyjdziemy na asfaltową drogę. Teraz tylko odnajdujemy czerwony szlak, którym wychodzimy na wzniesienie ze Skałą Witkowe. Dalej schodzimy w dół, by po chwili ponownie wspinać się w górę, tym razem na Skałę Chochołowe. Podążamy nadal czerwonym szlakiem, by w pewnym momencie skręcić w lewo w polną ścieżkę – drogę krzyżową, i dojść do końcowej stacji i metalowego krzyża. Wracamy na czerwony szlak i po chwili skręcamy w lewo w drogę o utwardzonej nawierzchni, która zaprowadzi nas w dół do zabudowy. Teraz odnajdujemy zielony szlak pieszy, którym wędrując przez Łazy i ponownie fragmentem Doliny Będkowskiej do asfaltowej drogi prowadzącej do Będkowic. Teraz mamy już tylko kawałek do naszego punktu startowego. Po drodze możemy skręcić w prawo i po około 200 metrach dotrzeć do miejsca przeznaczonego na wypoczynek i grilla.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
przemas74
21 października 2018 przemas74 napisał:
Fajna trasa
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.