Pętla z Krakowa przez Tenczyński Park Krajobrazowy, Puszczę Dulowską i Ojcowski Park Narodowy

Dodano 16 września 2017 przez plik GPX
Pętla z Krakowa przez Tenczyński Park Krajobrazowy, Puszczę Dulowską i Ojcowski Park Narodowy
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

110890
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.2
 • Dystans: 104 km
 • Czas trwania: 6 h 9 min
 • Średnia prędkość: 16,82 km/h
 • Przewyższenie: 269,13 m
 • Suma podejść: 1 801,5 m
 • Suma zejść: 1 848 m
 • Data: 13 września 2017
 • Lokalizacja: Kraków
640906
Dolina Grzybowska
Niewielka dolina wcięta w zbocza wschodniej części Garbu Tenczyńskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Balicami a Zabierzowem. Jest porośnięta lasem głównie dębowym. Dnem płynie niewielki potok stanowiący prawobrzeżny dopływ Rudawy. Cały obszar doliny znajduje się na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Dnem doliny Nadleśnictwo Krzeszowice w 2000 r. wyznaczyło ścieżkę dydaktyczną „Dolina Grzybowska” o długości 2,5 km z 5 przystankami informującymi o problemach ochrony przyrody i gospodarki leśnej.
Około 150 m na północ od wylotu doliny znajduje się duża wapienna Skała Kmity.
640907
Puszcza Dulowska
Jedno z kilku miejsc, gdzie można odpocząć i dowiedzieć się z tablic informacyjnych co kryje Puszcza Dulowska.
640908
Rudno
Skrzyżowanie szlaków i ścieżek rowerowych tuż obok parkingu pod zamkiem Tenczyn. Przebiega tędy międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4 (R4), która zaczyna się na atlantyckim wybrzeżu Francji w miejscowości Roscoff w Bretanii, prowadzi przez Akwizgran i Frankfurt w Niemczech, Pragę i Brno, przecina Śląsk i przez Oświęcim dociera wzdłuż Wisły do Krakowa. W kierunku wschodnim dociera do Puszczy Niepołomickiej, a dalej biegnie w kierunku wschodnim, na Ukrainę, do Lwowa i Kijowa, gdzie kończy swój bieg.
640909
Sułoszowa I
Droga wojewódzka 773 przez miejscowość Sułoszowa w kierunku Pieskowej Skały. Widoczne charakterystyczne jurajskie skałki wapienne.
640910
Puszcza Dulowska
Niebieska trasa rowerowa z Rudna przez Puszczę Dulowską nad zalew Chechło. Szlak niebieski łącznikowy to propozycja wycieczki umożliwiająca zaplanowanie własnego wariantu, dzięki wykorzystaniu innych istniejących szlaków w okolicach Trzebinii. Proponowana wycieczka z pewnością sprawi nam wiele przyjemności, zwłaszcza że większy jej fragment stanowi przejazd przez malowniczą Puszczę Dulowską.
640911
Okolica wzgórza Bialny Dół
Odcinek czerwonej trasy rowerowej wiodącej lasem między Psarami a Płokami. W bliskiej okolicy wznosi się wzgórze Bialny Dół (425 m n.p.m.). W miejscu tym niegdyś znajdował się kamieniołom, w którym na lokalne potrzeby eksploatowano wapienie. Występujący tu gatunek wapienia, zwany wapieniem falistym, jest zbudowany z licznych pofałdowanych warstewek.
Witam,
Wyruszając z Krakowa, trasa kształtowała się spontanicznie z upływem przebytych kilometrów. Jak zwykle starałem się unikać ruchliwych dróg, więc większość pętli biegnie leśnymi duktami, ścieżkami, wyznaczonymi odcinkami szlaków rowerowych przez miejscowości o małym nasileniu ruchu drogowego. Trasa wiedzie między innymi przez Tenczyński Park Krajobrazowy, podnóżem wzgórza z ruinami zamku Tenczyn, dalej przez Puszczę Dulowską gdzie w jej środkowej części odbiłem na północ. Opuszczając puszczę, przeciąłem drogę nr 79 Krzeszowice-Trzebinia, udając się w kierunku Ostrężnicy i przez Lgotę, Osiek, Zimnodół. Przecinając kolejną drogę wojewódzką nr 94 Kraków-Olkusz w kierunku Sułoszowej. Chyba najbardziej ruchliwym odcinkiem był przejazd drogą 773 przez Sułoszową, która ciągnie się przez ok. 9 km. Na trasie mijamy coraz więcej skałek jurajskich typowych dla krajobrazu Ojcowskiego Parku Narodowego, którego granice niebawem przekroczymy. Przed nami wzgórze z zamkiem w Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa i kręta droga między skałkami, odbicie w prawo z drogi wojewódzkiej 773 w Grodzisku i po chwili jesteśmy w Ojcowie. Dobre miejsce na odpoczynek i posiłek. Polecam pstrąga Ojcowskiego i lody w zabytkowym budynku zwanym "Bazar Warszawski" :). Stąd już niedaleko do Krakowa. Malowniczą Doliną Prądnika jedziemy, mijając po prawej Bramę Krakowską i dalej przez Prądnik Korzkiewski, Korzkiew, Januszowice, Zielonki wjeżdżamy do Krakowa, zamykając pętlę. Trasa wymagająca tylko ze względu na dystans. Polecam i pozdrawiam :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu. Wydanie 1, 2017

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0