Pętla śladem budowli na skałach

Dodano 25 marca 2021 przez plik GPX
Pętla śladem budowli na skałach
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

204498
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.2
 • Dystans: 158 km
 • Przewyższenie: 287,25 m
 • Suma podejść: 2 412,78 m
 • Suma zejść: 2 408,17 m
 • Lokalizacja: KRAKÓW
1153652
DSC00533 (1)
1153653
DSC_5791
1153654
DSC_5797
1153655
20201206_133603_HDR-01 (1)
1153656
DSC08347
159 km / stopień trudności: średnia / czas trwania: 10 godzin / typ roweru: turystyczny, gravel (94% asfalt, 6% ulepszona, gruntowa)

Propozycja dla tych co lubią pomiksować kolarstwo ze szczyptą historii, doprawić dużą dozą natury oraz widokami na winnice i jazdą wzdłuż rzek oraz starych linii kolejowych.Po których można sobie zresztą pojeździć drezynami rowerowymi. Odcinków terenowych dużo nie będzie, a te co są śmiało można objechać po okolicznych drogach, więc przy lekkiej modyfikacji nadaje się ta wycieczka również pod szosówki. Głównym celem przy jej wyznaczaniu było spięcie w ramach jednej wycieczki małopolskich budowli “na skałach” (zamki Wawel, Ojców, Pieskowa Skała, Tenczyn, Janowice oraz opactwo w Tyńcu), wykorzystanie dolin rzecznych (Prądnika oraz Wisły) i przejazd przez większość parków krajobrazowych położonych na północ od Krakowa. Wszystko w jednej, dość łatwej pętli, którą polecamy oczywiście rozbić na minimum dwa dni. Startujemy pod wawelskim smokiem, a sam wyjazd z Krakowa w Dolinę Prądnika może nie jest najciekawszym przeżyciem pod słońcem, ale jakoś z miasta trzeba się wydostać. W Zielonkach zdobywamy pierwszy “garb krajobrazowy”, którym mało ruchliwą i widokową drogą dotrzemy do Doliny Prądnika. Uwaga! Zjazd przez Kwietniowe Doły do doliny bywa błotnisty po deszczu, więc można go objechać asfaltem przez Januszowice, dorzucając przy okazji też zwiedzenie kolejnego zamku (Korzkiew). Przejazd przez Ojcowski Park Narodowy to klasa sama w sobie, a po drodze naprawdę jest co zwiedzać, więc polecam tu włączyć sobie tryb ekstra “slow”. Po zdobyciu zamku w Piaskowej Skale kierujemy kierownice przez Dolinki Krakowskie w stronę Puszczy Dulowskiej ukrywającej w swoich leśnych podwojach kolejny zamek, który na przestrzeni ostatnich lat przeszedł niesamowitą metamorfozę i literalnie podniósł się z ruin. Mowa oczywiście o zamku Tenczyn w Rudnie, pod który trzeba zaliczyć dość stromy podjazd, żeby go zobaczyć w pełnej krasie, ale naprawdę warto. Wybraliśmy i tak jego asfaltową wersje, bo można też podjechać terenowo. Pozwiedzane? To nadal jedziemy w dół, prosto w dolinę Wisły, trzymając się przy okazji starej linii kolejowej. Polecamy wypróbować nadmienione na wstępie drezyny w Regulicach, przy okazji zwiedzając też winnicę Czak (obie te atrakcje są połączone). Po dotarciu nad brzegi Wisły łapiemy już ślad Wiślanej Trasy Rowerowej, której w zasadzie będziemy się trzymać już do samego Krakowa. W zasadzie, bo część tej trasy jeszcze jest w budowie, więc od Skawiny do Tyńca ślad prowadzi jeszcze objazdem. Dzięki temu podjedziemy też pod samą bramę wejściową do tego słynnego klasztoru. Można tu wstąpić na kawę, albo też wyciągnąć sobie nogi parę kilometrów dalej, obserwując zmagania kajakarzy na specjalnym torze w OSIR Kolna. Stąd dalsza jazda to już przyjemna jazda po asfaltowych wałach aż pod sam Wawel. I podziwianie z tej perspektywy kolejnych budowli na skałach, czyli klasztoru Ojców Kamedułów na Skałkach Bielańskich oraz zamku w Przegorzałach.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0