Tym razem proponuję wypad do Lubiąża. W miejscowości tej znajduje się wspaniały zabytek – klasztor Cystersów. Z miejsca tego można też zrealizować interesującą wycieczkę szlakiem Odry. Rozpoczynamy w Lubiążu. Jedziemy prawym brzegiem Odry do Brzegu Dolnego. Powrót brzegiem lewym.
Długość trasy 50 km. Trasa jest płaska. Po obu stronach szlak rowerowy jest znakowany znakami niebieskimi. Znakowanie jest bardzo słabe. Po prostu partacka robota.
Początek trasy proponuję zlokalizować na parkingu przy klasztorze w Lubiążu. Szosą kierujemy się do mostu nad Odrą (na południowy-wschód). Nie dojeżdżamy jednak do mostu, lecz przy byłym dworcu kolejowym skręcamy w lewo (na wschód). Droga polna. Po kilkuset metrach skręcamy w las (w prawo – na południowy-wschód). Droga początkowo szutrowa zamienia się wnet w kamienną. Tak jedziemy kilka kilometrów. Trafiamy na drogę poprzeczną, na której wybieramy kierunek w lewo (na północny-wschód). Ciągle „kocie łby”. Jedziemy tak do Prawikowa. Tutaj skręcamy na szosę w prawo. Kierunek na wschód. Szosą podążamy do Grodzanowa. Za tą wsią skosem w prawo wjeżdżamy w pola. Polną drogą jedziemy do Pogalewa Wielkiego. Przecinamy wieś. Przejeżdżamy obok stawu mając go po lewej ręce. Obieramy kierunek na widniejący w oddali komin cegielni. Nie dojeżdżamy jednak do cegielni, lecz blisko niej skręcamy w drogę w lewo (na północ) i docieramy do szosy. Na szosie w prawo (na wschód). Przejeżdżamy główną drogą przez Pogalewo Małe (we wsi postument św. Nepomucena, park oraz zespół dworski) i za wsią skręcamy skosem w prawo w las. Za laskiem kręcimy drogami biegnącymi wzdłuż Odry i dojeżdżamy do wału przeciwpowodziowego. Wskakujemy na wał i tak jedziemy aż do przystani promu przez Odrę w Brzegu Dolnym. Po drodze mijamy budujący się most nad Odrą (lipiec 2013). Po wybudowaniu mostu przeprawa promowa przez Odrę zostanie zlikwidowana. Przedostajemy się na drugą stronę. Podjeżdżamy niewielki kawałek szosą, aż napotkamy wał przeciwpowodziowy. Teraz, aż do Malczyc, nawigacja przebiega bez problemów. Po prostu pedałujemy wałem lub drogą przy nim biegnącą. Stan dróg jest bardzo różny: od bardzo wąskiej ścieżynki biegnącej w wysokiej trawie, do dobrze utrzymanej, szerokiej drogi szutrowej. Znowu przejeżdżamy obok budującego się mostu (lipiec 2013). Po drodze mijamy Zakrzów, Brodno, Rzeczycę. W Rzeczycy, w centrum wsi, znajduje się krzyż pokutny. Przed samymi Malczycami zeskakujemy w z wału kierując się na wieżę kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Wjeżdżamy na szosę (w prawo), którą docieramy do centrum Malczyc. Przez tę miejscowość jedziemy główną szosą biegnącą do Kawic i Prochowic (na zachód). Na krańcu Malczyc zjeżdżamy z głównej szosy w prawo na drogę z kamiennej kostki. Początkowo jedziemy wzdłuż Odry, a potem lekko się od niej oddalamy (na północny-zachód). Gdy w lesie natrafiamy na rozjazd wybieramy jazdę w prawo (na północ). Ciągle kostka kamienna. Natrafiamy na most biegnący nad Odrą. Wjeżdżamy łukiem na most kierujemy się tym mostem na miejsce startu w Lubiążu.
Paweł Niewodniczański
www.lubinskietrasyrowerowe.pl
www.ziemialubinska.pl
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce
Skomentuj