category-icon

Pętla Lubiąż - Brzeg Dolny - Lubiąż

50 km
61 m
Polska, dolnośląskie, Lubiąż

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-07-26
Polska, dolnośląskie, Lubiąż
category-icon
50 km
61 m
54 m
Łatwy
2.6/6
Tym razem proponuję wypad do Lubiąża. W miejscowości tej znajduje się wspaniały zabytek – klasztor Cystersów. Z miejsca tego można też zrealizować interesującą wycieczkę szlakiem Odry. Rozpoczynamy w Lubiążu. Jedziemy prawym brzegiem Odry do Brzegu Dolnego. Powrót brzegiem lewym.
Długość trasy 50 km. Trasa jest płaska. Po obu stronach szlak rowerowy jest znakowany znakami niebieskimi. Znakowanie jest bardzo słabe. Po prostu partacka robota.
Początek trasy proponuję zlokalizować na parkingu przy klasztorze w Lubiążu. Szosą kierujemy się do mostu nad Odrą (na południowy-wschód). Nie dojeżdżamy jednak do mostu, lecz przy byłym dworcu kolejowym skręcamy w lewo (na wschód). Droga polna. Po kilkuset metrach skręcamy w las (w prawo – na południowy-wschód). Droga początkowo szutrowa zamienia się wnet w kamienną. Tak jedziemy kilka kilometrów. Trafiamy na drogę poprzeczną, na której wybieramy kierunek w lewo (na północny-wschód). Ciągle „kocie łby”. Jedziemy tak do Prawikowa. Tutaj skręcamy na szosę w prawo. Kierunek na wschód. Szosą podążamy do Grodzanowa. Za tą wsią skosem w prawo wjeżdżamy w pola. Polną drogą jedziemy do Pogalewa Wielkiego. Przecinamy wieś. Przejeżdżamy obok stawu mając go po lewej ręce. Obieramy kierunek na widniejący w oddali komin cegielni. Nie dojeżdżamy jednak do cegielni, lecz blisko niej skręcamy w drogę w lewo (na północ) i docieramy do szosy. Na szosie w prawo (na wschód). Przejeżdżamy główną drogą przez Pogalewo Małe (we wsi postument św. Nepomucena, park oraz zespół dworski) i za wsią skręcamy skosem w prawo w las. Za laskiem kręcimy drogami biegnącymi wzdłuż Odry i dojeżdżamy do wału przeciwpowodziowego. Wskakujemy na wał i tak jedziemy aż do przystani promu przez Odrę w Brzegu Dolnym. Po drodze mijamy budujący się most nad Odrą (lipiec 2013). Po wybudowaniu mostu przeprawa promowa przez Odrę zostanie zlikwidowana. Przedostajemy się na drugą stronę. Podjeżdżamy niewielki kawałek szosą, aż napotkamy wał przeciwpowodziowy. Teraz, aż do Malczyc, nawigacja przebiega bez problemów. Po prostu pedałujemy wałem lub drogą przy nim biegnącą. Stan dróg jest bardzo różny: od bardzo wąskiej ścieżynki biegnącej w wysokiej trawie, do dobrze utrzymanej, szerokiej drogi szutrowej. Znowu przejeżdżamy obok budującego się mostu (lipiec 2013). Po drodze mijamy Zakrzów, Brodno, Rzeczycę. W Rzeczycy, w centrum wsi, znajduje się krzyż pokutny. Przed samymi Malczycami zeskakujemy w z wału kierując się na wieżę kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Wjeżdżamy na szosę (w prawo), którą docieramy do centrum Malczyc. Przez tę miejscowość jedziemy główną szosą biegnącą do Kawic i Prochowic (na zachód). Na krańcu Malczyc zjeżdżamy z głównej szosy w prawo na drogę z kamiennej kostki. Początkowo jedziemy wzdłuż Odry, a potem lekko się od niej oddalamy (na północny-zachód). Gdy w lesie natrafiamy na rozjazd wybieramy jazdę w prawo (na północ). Ciągle kostka kamienna. Natrafiamy na most biegnący nad Odrą. Wjeżdżamy łukiem na most kierujemy się tym mostem na miejsce startu w Lubiążu.
Paweł Niewodniczański
www.lubinskietrasyrowerowe.pl
www.ziemialubinska.pl

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wzgórza Trzebnickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wzgórza Trzebnickie

Mapa "Wzgórza Trzebnickie" obejmuje obszar od Wrocławia do Żmigrodu oraz od Brzegu Dolnego do Oleśnicy. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°41’ - 17°22’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°09’-51°26’ szerokości geograficznej północnej. Na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście oraz każdej osobie poruszającej się wg tej mapy. W miejscowościach opisano nazwy ulic . Są tu przebiegi wszystkich szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, konnych, opisano na nich odległości - co pozwoli zaplanować wycieczkę. Miejsca szczególnie warte odwiedzenia zaznaczono żółta ramką. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic z cięciem co 5 m.

Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia

Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°33’ - 17°01’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°49’-51°14’ szerokości geograficznej północnej. Mapa obejmuje swym zasięgiem Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Zbiornik Mietkowski. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera długości szlaków pieszych i rowerowych, nazwy ulic, rodzaje nawierzchni dróg, zabytki. Tak dokładnej mapy turystycznej tego obszaru jeszcze nie było!

Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich

Aktualizowana w terenie mapa Krainy Łęgów Odrzańskiech obejmuje obszar od Wrocławia do Głogowa. Osią mapy jest rzeka Odra. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe.

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019