category-icon

Pętla Katowice - Jaworzno

68 km
5 h 14 min
902 m
Polska, śląskie, Katowice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-08-06
Polska, śląskie, Katowice
category-icon
68 km
902 m
636 m
5 h 14 min
4.1/6
Trasa rozpoczyna się od katowickiego Spodka i miała kończyć się w tym samym miejscu. Niestety po 5 godzinach jazdy mój GPS padł.
Całość trasy wynosi 99.5km natomiast zapisany ślad ma 68.76km.
Startując od Spodka jedziemy ścieżką rowerową w kierunku Dolny 3-Stawów. Mijamy stację Orlen a następnie za ok. 300 metrów skręcamy w lewo pod most. Jadąc dalej ścieżką rowerową wjeżdżamy w las i dojeżdżamy do ulicy Szopienickiej. Jedziemy prosto. Po lewej widzimy nieczynny już szyb Wilson. Obecnie w budynkach organizowane są koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Jeździmy prosto ulicą Oswobodzenia. Następnie skręcamy w Leśnego Potoku. Dalej wjeżdżamy w osiedle domków jednorodzinnych na Bolinie. Mostem mijamy rzekę Bolina i wjeżdżamy w las. Przechodzimy przez ulicę Mysłowicką oraz tory, i jadąc dalej lasem dojeżdżamy do Mysłowice-Wesoła. Ze wzniesienia widać już elektrownię Jaworzno III.
Dalej poruszamy się ulicą Sienkiewicza oraz Laryską i kierujemy się w kierunku elektrowni. Przechodzimy przejściem pod S1 i nad A4 dojeżdżając do styku 3 szlaków : niebieski, żółty i czarny. Poruszamy się odtąd szlakiem czarnym w kierunku Byczyny. Na trasie dojechałem do pierwszej niespodzianki : remont mostu na A4 pod którą przebiega szlak (zdjęcie0160). Należy jechać w lewo wzdłuż autostrady i przejść „dziwnym” przejściem pod autostradą (zdjęcie0162). Za przejściem kierujemy się szlakiem czarnym w lewo. Prosto przez las dojeżdżamy do kolejnego mostu (drugiej niespodzianki), który jest zamknięty z powodu remontu. Zbaczamy ze szlaku czarnego. Przedzieramy się przez las (ścieżka trochę zarośnięta ale da się jechać). Docieramy do ulicy Krakowskiej i nią przez most nad A4 (około 1km za autostradą trochę się pogubiłem stąd te dziwne ślady). Jadąc dalej dojeżdżamy do szlaku czerwonego (sklecamy w prawo). Podążając cały czas szlakiem czerwonym spotkamy nasz zgubiony szlak czarny w kierunku zalewu Sosina. Od tej pory można podążać szlakiem czerwonym lub czarnym. Ja wyrabiałem czerwony ponieważ biegnie bliżej jeziora. Opuszczając Sosinę kierujemy się na Szczakową. Przez około 40 minut trzeba jechać asfaltem. Potem przed Białą Przemszą skręcamy w lewo do lasu. Cały czas przez las podążamy szlakiem czarnym. Powinniśmy dojechać do punktu styku w/w 3 szlaków (niestety padł mi GPS). Dalej można pojechać szlakiem żółtym w kierunku Trójkąta 3-Cesarzy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie