Pętla dookoła Konina

Dodano 16 października 2010 przez Garmin
Pętla dookoła Konina
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1314
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.0
 • Dystans: 69,0 km
 • Czas trwania: 7 h 45 min
 • Średnia prędkość: 8,89 km/h
 • Przewyższenie: 103,89 m
 • Suma podejść: 405,41 m
 • Suma zejść: 399,86 m
 • Data: 14 września 2010
 • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Konin
1336
DSC_9780.png
Sławsk - kościół.

SŁAWSK - wieś, słynąca w XIX w. z wyrobów z fajansu. XVII-wieczny kościół św. Wawrzyńca o charakterystycznej, obłej sylwetce. Obok - kamienna dzwonnica.
1337
DSC_9783.png
Prom na Warcie (Sławsk)
1338
DSC_9895.png
Bazylika w Starym Licheniu.

STARY LICHEŃ - tutejsze Sanktuarium MB Bolesnej Królowej Polski, prowadzone przez księży marianów, to jeden z najważniejszych w kraju ośrodków, związanych z kultem maryjnym, w statystykach odwiedzin pielgrzymów wymieniany zaraz za Jasną Górą. Rocznie przybywa tu ponad milion osób zarówno z kraju, jak i zagranicy. Nowopowstała, potężna, choć kontrowersyjna w formie, pięcionawowa bazylika jest obecnie największym tego typu obiektem w Polsce, siódmym w Europie i jedenastym na świecie. W o wiele skromniejszym, neogotyckim kościele św. Doroty z poł. XIX w. znajduje się właściwy cel pielgrzymek - niewielki, XIX wieczny obraz MB Licheńskiej. W pobliskim parku kamienna Golgota, zwieńczona krzyżem. Wiedzie do niego kilka ścieżek ze stacjami krzyżowymi w formie bram.

1339
DSC_9904.png
Elektrownia Pątnów
1340
DSC_9915.png
ŻYCHLIN - najstarsza w kraju gmina kościoła ewangelicko-reformowanego (dawniej kalwińskiego), założona w okresie reformacji w XVI w. Doskonale zachowany, spójny zespół architektury sakralnej, związanej z całością funkcjonowania parafii protestanckiej: klasycystyczny kościół ewangelicki z XIX w, odnowiony w 1985 r., , drewniana kaplica, lapidarium z nagrobkami kalwińskimi na tyłach kościoła oraz klasycystyczna pastorówka. Nieopodal - mauzoleum Oppeln-Bronikowskich, będące miniaturą kościoła. Dobry punkt wypadowy w stronę Złotej Góry.
PĘTLA DOOKOŁA KONINA

Trasa pętli dookoła Konina (szlak zielony, 70,8 km): Żychlin (0,0 km) - Stare Miasto (3,2 km) - Branno - Sławsk (9,6 km) - Węglewskie Holendry - Węglew (16,4 km) - Kawnice - Kazimierz Biskupi (26,7 km) - Bieniszew (31,7 km) - Gosławice (36,8 km) - Stary Licheń (44,7 km) - Grąblin - Izabelin - Wola Podłężna - Szczepiło (56,9 km) - Brzezińskie Holendry - Brzeźno - Złota Góra (66,3 km) - Żychlin (70,8 km)

Oznakowanie: zgodne ze standaryzacją PTTK
Trudność: trasy łatwo przejezdne, trzeciorzędne drogi asfaltowe, szutrowe, drogi leśne.

Okolice Konina bywają niekiedy określane jako "wielkopolska Ziemia Święta". W Starym Licheniu znajduje się słynne sanktuarium maryjne, będące jednocześnie największym kościołem w Polsce. Kazimierz Biskupi słynie jako miejsce kultu pierwszych polskich świętych - Pięciu Braci Męczenników. Pielgrzymki do klasztoru w Bieniszewie trwają nieprzerwanie od kilku wieków.

BIENISZEW - pustelnia o niemal tysiącletniej tradycji. Z początku klasztor benedyktyński, od 1663 r. - kamedulski. W trakcie powstania styczniowego 1863 r. potyczka stacjonującego tutaj oddziału powstańczego z wojskami rosyjskimi. Na wzgórzu pokrytym lasem - późnobarokowy kościół Narodzenia NMP z poł. XVIII w., trójnawowy, bazylikowy, z dwoma wieżami. Uwaga dla kobiet: mogą one wejść do kościoła i na dziedziniec tylko w czasie trwania niedzielnej mszy świętej.

BRZEŁ¹NO - wieś na skraju masywu Złotej Góry. Od XII w. do początku XX w. - kamieniołom piaskowca kwarcytowego. Budulec był spławiany Wartą i w średniowieczu powstało z niego wiele romańskich budowli.

GOSŁAWICE - Gotycki kościół św. Andrzeja z połowy XVI w. Nad jez. Gosławickim - gotycki zamek z XIV w. W XIX w, częściowo rozebrany, odbudowany w połowie XX w., obecnie siedziba Muzeum Okręgowego. Nieopodal - odbudowany dwór szachulcowy, a w nim - wystawa wnętrz dworskich. W bezpośrednim sąsiedztwie dworu powstaje skansen.

KAWNICE - XX- wieczny kościół MB Pocieszenia z cudownym obrazem MB z Dzieciątkiem z początku XVII w.

KAZIMIERZ BISKUPI - malowniczo położona miejscowość, założona przez księcia Kazimierza Odnowiciela, który przeniósł tu opactwo benedyktynów ze wsi Święty Wojciech po zamordowaniu tam Pięciu Braci Męczenników. Późnogotycki kościół Pięciu Braci Męczenników wraz z klasztorem Misjonarzy Świętej Rodziny. Szachulcowa brama-dzwonnica z wieżą. Ciekawe zbiory etnograficzne w Muzeum Misyjnym, usytuowanym w klasztorze. Na cmentarzu - drewniany, kryty gontem kościół św. Izaaka z XVII w.

KONIN - miasto, podzielone przez szeroko płynąca Wartę na dwie zupełnie odmienne części. Na lewym brzegu - tzw. Stary Konin z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, koncentrującym się wokół rynku (pl. Wolności). Tędy przebiegał handlowy trakt z Kalisza do Torunia. Na pl. 3 Maja klasycystyczny ratusz z pocz. XIX w. z drewnianą wieżą. Zegar, umieszczony na niej, został przywieziony z klasztoru w niedalekim Lądzie. Nieopodal - gotycki kościół św. Bartłomieja z końca XIV w. z secesyjnymi polichromiami i witrażami w nawach bocznych wykonanymi przez Eligiusza Niewiadomskiego, późniejszego zabójcę prezydenta Narutowicza. Na placyku przed kościołem - słup z piaskowca z 1151 r. , uznawany za pierwszy w Polsce znak drogowy. Pokazywał on połowę drogi pomiędzy Kaliszem i Kruszwicą, o czy świadczy napis, zdobiący niecodzienny zabytek.

SŁAWSK - patrz - opis: foto

STARE MIASTO - dawne miasto, będące kiedyś kolebką dzisiejszego Konina. Z tych czasów pozostał romański kościół z pocz. XIII w. Obecnie stanowi on jedną z kaplic we współczesnym kościele św. św. Piotra i Pawła.

STARY LICHEŃ - patrz - opis: foto

ZŁOTA GÓRA - najwyższa kulminacja tzw. Pagórków Złotogórskich (187 m n.p.m.). Wokół zalesionego wierzchołka rozciąga się rezerwat przyrody "Złota Góra". Rozległe widoki z łąk, znajdujących się nieco poniżej.

ŻYCHLIN - patrz - opis: foto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Pojezierze Powidzkie
Pojezierze Powidzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Pojezierze Powidzkie" obejmuje powiat słupecki i okolice, wraz z Powidzkim i Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym oraz przepięknym opactwem cysterskim w Lądzie. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, oraz podano przebiegi szlaków...

Wasza ocena: 3.4 (12 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0