Pętelka z Krakowa przez Dolinę Prądnika, Pieskową Skałę i Dolinę Będkowską

Dodano 27 września 2017 przez plik GPX
Pętelka z Krakowa przez Dolinę Prądnika, Pieskową Skałę i Dolinę Będkowską
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

111549
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 57,3 km
 • Czas trwania: 4 h 31 min
 • Średnia prędkość: 12,68 km/h
 • Przewyższenie: 263,87 m
 • Suma podejść: 1 062,5 m
 • Suma zejść: 1 021,13 m
 • Data: 27 września 2017
 • Lokalizacja: Kraków
645414
Pieskowa Skała
Widok na Maczugę Herkulesa a na drugim planie gotycki zamek królewski w Pieskowej Skale. Maczuga Herkulesa, która jak pięknie napisała K. Hoffmanowa "zamku strzeże, rękę niszczącą od niego odwraca"
645415
Pod Skałą "Grodzisko"
Panorama w kierunku zachodnim. Zdjęcie zrobione spod Skały "Grodzisko".
645416
Wywierzysko w Dolinie Będkowskiej.
W środkowej części doliny wypływa jedno z największych źródeł na Wyżynie Krakowskiej, o wydajności 50 l/s, z którego początek bierze Będkówka. Jest to źródło krasowe szczelinowe, z którego woda wypływa trzema szczelinami skalnymi, tworząc tak zwane wywierzysko. Temperatura wody wynosi około 7-8 st.C
645417
Jerzmanowice Skała "Grodzisko".
Grodzisko, zwane również Wzgórzem Skałka, Wzgórzem 502 lub Skałą 502 jest najwyższym wzniesieniem na Wyżynie Olkuskiej i drugim co do wysokości na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to ostaniec wierzchołkowy znajdujący się w miejscowości Jerzmanowice. Na skale znajduje się słup betonowy-polski znak topograficzny. Dawne pomiary geodezyjne z początku XX w. określiły wysokość skały na 502 m n.p.m., stąd dawna nazwa wzgórze 502. Według nowszych pomiarów z początku lat 90. wysokość skały wynosi 513 m n.p.m.
Wzniesienie jest miejscem często odwiedzanym przez turystów, wznosi się wśród pól uprawnych i nieużytków, jest niezalesione i roztaczają się z niego szerokie widoki. Oglądać można usłaną ostańcami Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, widać Kraków, Garb Tenczyński, Karpaty, a przy bardzo dobrej widoczności nawet Tatry. Od wschodniej strony można wejść na jej wierzchołek bez większych trudności. Stromo podcięte ściany północno-zachodnie, tzw. Duży Mur udostępnione są do wspinaczki skałkowej.
645418
Dolina Będkowska-Gospodarstwo Rybackie
Gospodarstwo Rybackie położone jest w Dolinie Będkowskiej, należącej do Parku Krajobrazowego. Obok biegnie pieszy szlak niebieski z Rudawy do Bramy Krakowskiej w Ojcowie oraz czerwony szlak rowerowy z Bolechowic zataczający pętlę. Gospodarstwo to kompleks kilku historycznych zabudowań, pośród których natura stworzyła wspaniałe warunki, niezbędne do wyhodowania doskonałej jakości pstrąga, karpia, karasia, amura, lina. Natura nie poskąpiła również uroczo usytuowanych na dnie wąwozu stawów przeznaczonych do wędkowania, rozległych zielonych plenerów, będących jednocześnie oazą do rozkoszowania się stoickim spokojem. Gospodarstwo położone jest zaledwie 15 km od zgiełku centrum Krakowa – stąd wędrując polnymi drogami lub jadąc na rowerze, dotrzecie do urokliwych skał Jury Krakowskiej czy słynnego wodospadu Szum. Dla smakoszy znajduje się tutaj smażalnia, gdzie serwują świeżo złowioną rybę.
645419
Jerzmanowice Skała "Ostry Kamień".
"Ostry Kamień", zwany też "Kapucynem" jest ostańcem wierzchowinowym. Wznosi się tuż obok Skały "Grodzisko" w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej w miejscowości Jerzmanowice. Zbudowany jest z wapieni górnej jury i posiada charakterystyczny, ostro zakończony wierzchołek. Wznosi się na wysokość 502 m n.p.m. i udostępniony jest do wspinaczki skałkowej.
Bardzo przyjemna pętelka przez dwie piękne dolinki i teren Ojcowskiego Parku Narodowego. Trasa nie sprawia wielkich problemów. Ja pokonałem ją po kilku dniach deszczowych, przez co odcinek Doliny Będkowskiej od strony Jerzmanowic w pobliżu źródeł Będkówki, wspomnianego w opisach zdjęć wywierzyska był bardzo błotnisty i w kilku miejscach trzeba było zejść i przeprowadzić rower. Trasa bogata w ciekawe miejsca zarówno przyrodnicze, jak i historyczne, Brama Krakowska, Zamek w Ojcowie, Kaplica na wodzie, Maczuga Herkulesa, Zamek królewski w Pieskowej Skale, Brama Będkowska to jedne z wielu miejsc na trasie. Polecam i życzę przyjemnej jazdy :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na zachodzie...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0