Perć Borkowskiego

Dodano 8 kwietnia 2013 przez rysowanie
Perć Borkowskiego
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

18434
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.2
 • Dystans: 3,4 km
 • Przewyższenie: 523,83 m
 • Suma podejść: 523,83 m
 • Suma zejść: 0,54 m
 • Data: 15 października 2011
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Zaryte
103133
Kapliczka przy szlaku
103134
Perć Borkowskiego
103135
Gołoborze
103136
Widok na Bedkid Wyspowy
103137
Perć Borkowskiego
103138
Rezerwat przyrody Luboń Wielki
Perć Borkowskiego to żółty szlak turystyczny w Beskidzie Wyspowym, prowadzący z Rabki-Zarytego na szczyt Lubonia Wielkiego. Nazwę szlaku nadano na część Stanisława Dunina-Borkowskiego – budowniczego i wieloletniego gospodarza schroniska PTTK na Luboniu Wielkim i zasłużonego działacza turystycznego. Jest to najciekawszy z kilku szlaków prowadzących na ten szczyt.

Szlak rozpoczyna się przy dawnej stacji PKP w Rabce-Zarytem, przekracza asfaltową drogę z Mszany Dolnej do Rabki-Zdrój, przechodzi pomiędzy domami, a następnie pnie się polną drogą pod las na zboczach Lubonia Wielkiego.

Po wejściu do lasu po ok. 1 godz. stromego podejścia szlak prowadzi przez rezerwat przyrody Luboń Wielki znajdujący się na podszczytowych partiach południowo-wschodnich zboczy (746-1014 m n.p.m.) można zobaczyć niezwykłe dla Beskidów miejsce - gołoborze - największe w Beskidzie Wyspowym. Szlak prowadzi wśród złomowiska luźnych skał i obok pionowego urwiska. W grupie skał zwanych Dziurawymi Turniami doliczono się 13 jaskiń i szczelin skalnych. Najsłynniejsza z nich to Jaskinia w Luboniu Wielkim. W czasie złej pogody szlak może być niebezpieczny (ślisko) i wówczas lepiej nim podchodzić do góry niż schodzić.

Czas przejścia od początku szlaku w Rabce-Zarytem na szczyt Lubonia: 2 godz. (↓ 1.30 godz.), deniwelacja 560 m, odległość 5,1 km. Uwaga: Szlak miejscami wymaga pewnej sprawności fizycznej, nie jest zalecany dla dzieci i osób starszych.
Trasę poleca
Portal informacyjno-turystyczny o Małopolsce

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Makowski
Beskid Makowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Aktualizacja: 2014

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
30 sierpnia 2015 kys30 napisał:
ciekawa trasa i ładne zdjęcia
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0