PAWEŁ Twierdza Nysa - historycznym szlakiem przez Rzym Śląska Opolskiego

Dodano 22 grudnia 2010 przez Garmin
PAWEŁ Twierdza Nysa - historycznym szlakiem przez Rzym Śląska Opolskiego
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1220
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 5,2 km
  • Czas trwania: 0 h 51 min
  • Średnia prędkość: 6,11 km/h
  • Przewyższenie: 105,56 m
  • Suma podejść: 1 108,94 m
  • Suma zejść: 1 156,03 m
  • Data: 11 lipca 2010
  • Lokalizacja: Polska, opolskie, Nysa
244
LAP001
LAP001
245
włoska fontanna Trytona
kopia oryginalnej rzymskiej
1088
Zdjęcie196.png
przejście przy Żwirki i Wigury, Nysa
1089
Zdjęcie202.png
Dwór Biskupi, z tabliczkami pokazującymi poziom powodzi, w tle kościół barokowy Wniebowstąpienia NMP z 1692 r. na Pl. Solnym
1090
Zdjęcie213.png
pomnik ofiar katyńskich (Katyń, Miednoje, Smoleńsk) naprzeciwko Urzędu Miasta
1091
Zdjęcie214.png
Bastion św. Jadwigi
1092
merkert06.png
bazylika św. Agnieszki i Jakuba, zwana nyską katedrą
Nysa - najbogatsze w zabytki miasto w województwie opolskim warto poznać dokładnie, planując trasę obejmującą wszelkie ciekawostki i atrakcje miasta.
Zaczynamy od ul. Żwirki i Wigury, gdzie pod ciekawą bramą przechodzimy wzdłuż odrestaurowanych kamieniczek ku ul. Celnej, gdzie znajduje się mały kościółek, za którym jest wejście do miejskiego parku i mieści się nieopodal jedyne w mieście kino. Idąc główną aleją parkową docieramy do resztek murów (po lewej stronie), przy których skręcamy w lewo do fosy i idąc wzdłuż mniej mijamy stare zabudowania Dworu Biskupiego. Tu, przy bramie jest przymocowany wskaźnik stanów powodzi, jakie dotknęły miasto w ostatnich wiekach, szczególnie dotkliwie - w 1997 r. Idąc ku wieżom barokowego kościoła docieramy na brukowany Pl. Solny, przy którym znajduje się również dom posługi, gdzie żyła bł. A. Merkert (pochowana nieopodal w nyskiej bazylice) oraz Carolinum, dawna szkoła jezuicka, do której uczęszczali władcy polscy (dziś jest tu liceum). Skręcamy w prawo wzdłuż Szkoły Muzycznej i kierując się ku ogromnemu dachowi nyskiej "katedry" dochodzimy do placu na jej tyłach, przy Sądzie Rejonowym, ciekawym budynku obrośniętym bluszczem. Obchodzimy katedrę od tyłu (z tej strony raz w roku podczas lipcowego jarmarku św. Jakuba można wejść pod sam dach), oglądamy rzeźby i tablice na murach katedry, dzwonnicę przykatedralną (w której jest skarbiec katedralny) i kierujemy się ku niewysokiemu kościołowi zielonoświątkowców (po przeciwnej stronie zieleńca i parkingu). Za nim znajduje się Urząd Miasta, biała Wieża Wrocławska (w której osadzano skazańców) oraz park z pomnikiem Ofiar Katynia (w pomniku są umieszczone krzyż wraz z innymi pamiątkami z miejsca pochówku polskich ofiar).
Przecinamy park w poprzek w lewo ku budynkowi mieszczącemu oddział banku i dalej kierując się w lewo dochodzimy po 200 m do Bastionu św. Jadwigi, świetnie odnowionego, mieszczącego galerie, muzeum kamieni oraz restauracje. Z bastionu dalej udajemy się ku widocznej Wieży Ziębickiej z 1350 r., z płaskorzeźbą lwa nad wejściem na schody, prowadzące do punktu widokowego na jej szczycie. Widać stąd wspaniałą panoramę nie tylko miasta, ale także Sudetów i wielkiego akwenu Jez. Nyskiego.
Z wieży kierujemy się w lewo (w stosunku do naszej dotychczasowej trasy) prosto na Rynek, gdzie obowiązkowymi atrakcjami koniecznymi do obejrzenia są gotycka bazylika (kościół św. Jakuba i Agnieszki z 1430 r. z najbardziej stromym dachem w Europie o tak dużej powierzchni, wewnątrz której spoczywa m.in. 7 biskupów wrocławskich z okresu od XV w.) i znajdująca się obok po lewej stronie kunsztownie wykuta Piękna Studnia (na wprost Wieży Wrocławskiej), Dom Wagi i sąsiedni nowopowstały ratusz. Kierujemy się ku Domowi Wagi (z renesansowymi malowidłami) i obok niego przechodzimy przez ulicę przy restauracji Belfast i dochodzimy w lewo do włoskiej fontanny Trytona, na wprost której kierujemy się do barokowego kościoła św. Piotra i Pawła z przepięknymi freskami i bogatymi zdobieniami wnętrza. Dochodzimy do końca ulicy, łączącej fontannę z pobliskim skwerem, zaraz za kościołem i idąc jego aleją, prawym skrajem skweru, dochodzimy do przesmyku między USC i szpitalem, by po drugiej stronie jezdni wejść do zabytkowego parku, gdzie znajduje się m.in. Fort Wodny i pozostałości po fortyfikacji pruskiej z czasów wojen napoleońskich. Dochodzimy do Stawu Sekuta (po lewej stronie), w którym pływają łabędzie i wzdłuż kanałku wciąż kierując się w lewo dochodzimy do przejścia do ul. Żwirki i Wigury, gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Wasza ocena: 3.4 (10 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.