Kamień Śląski - perełka śląskich wsi na Opolszczyźnie

Dodano 16 października 2010 przez Garmin
Kamień Śląski - perełka śląskich wsi na Opolszczyźnie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1217
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Nordic Walking
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.2
 • Dystans: 4,1 km
 • Czas trwania: 0 h 43 min
 • Średnia prędkość: 5,63 km/h
 • Przewyższenie: 52,17 m
 • Suma podejść: 578,3 m
 • Suma zejść: 571,32 m
 • Data: 20 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, opolskie, Kamień Śląski
LAP001
LAP001
240
lotnisko w Kamieniu
głównie lotnisko sportowe, dla amatorów szybownictwa, także jazdy quadem i gokartów
2227
DSC_0074.png
kościół w Kamieniu Śląskim
2228
DSC_0078.png
park przypałacowy w Kamieniu Śląskim
2229
DSC_0080.png
pałac renesansowy w Kamieniu Śląskim
2230
DSC_0096.png
obiekty dawnej stajni i klasztor zakonnic
2231
DSC_0099.png
staw przeciwpożarowy - miejsce odpoczynku i centralny punkt wsi
Rzadko która wieś w Polsce może się poszczycić tyloma atrakcjami i taką renomą co niewielki Kamień Śląski, miejscowość ukryta między Gogolinem a Tarnowem Opolskim, w ostatnich latach znana przede wszystkim z lotniska, głównie dla szybowców i awionetek, jedynego w okolicach Opola, które od lat walczy o zorganizowanie tu regularnego ruchu pasażerskiego.
Naszą trasę rozpoczyna na początku szlaków rowerowych i biegowych, prowadzących przez żwirowe i polne drogi wokół lotniska i przecinających pobliskie łąki. Trasy te są dobrze opisane, a o ich długości i układzie przestrzennym dowiemy się z tablic informacyjnych, rozmieszczonych w różnych miejscach wsi, np. przed wejściem do sanatorium i zarazem centrum rehabilitacyjno-rekreacyjnego przy zakonie, do którego zjeżdżają przez cały rok nie tylko Ślązacy.
Od parkingu tego centrum kierujemy się ku widocznej z daleka wieży kościelnej – do centralnego punktu w mieście i przy kamieniu, na którym widnieje tablica upamiętniająca 900-lecie miejscowości skręcamy w stronę restauracji. Dalej docieramy do zbiornika strażackiego z rzędem fontann, na którym stworzono w centralnym punkcie wysepkę, a wzdłuż ulicy – promenadę drewnianą, miejsce odpoczynku nad wodą. Za zbiornikiem widać wejście do kompleksu parkowo-pałacowego. To siedziba wielkich rodów szlacheckich, a sławny jest dzięki przyjściu tu na świat św. Jacka.
Po przekroczeniu bramy po lewej stronie znajduje się staw z mini wieżą kamienną, po prawej – droga do pałacu i kaplicy pałacowej. Obchodząc pięknie odrestaurowany zabytek, obrośnięty wokół dziesiątkami gatunków kwiatów i klombów, warto przyjrzeć się herbowi i płaskorzeźbom na elewacji. Docierając frontalnie przed pałac dochodzimy do krętych schodów, prowadzących do wnętrza małej kaplicy pałacowej i kunsztownego balkonu przed nią. Z przeciwległej strony pałacu znajdujemy się naprzeciwko oranżerii (która kryje grotę solną i jest przeznaczona jedynie dla zażywających inhalacji) oraz zakonu i dawnych stajni i powozowni. Dopiero kilkanaście lat temu, w 1994 r., z całkowitej ruiny i pożaru (zniszczenia wojenne i lat późniejszych) odbudowano kompleks pałacowy z przyległościami i zrekonstruowano park. Dziś jest jednym z najbardziej znanych centrów konferencyjno-szkoleniowym w całym woj. opolskim, a także wciąż miejscem pielgrzymkowym i atrakcją turystyczną w skali międzynarodowej.
Wracając w kierunku kościoła warto rozejrzeć się po zabudowach i gospodarstwach w jego pobliżu, mają oryginalną zabudowę a niektóre z nich mają ponad 200 lat.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo opolskie i plan Opola
Województwo opolskie i plan Opola - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono...

Mapa Euroregion Pradziad
Euroregion Pradziad - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do...

Mapa Euroregion Praděd
Euroregion Praděd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní...

Wasza ocena: 4.5 (14 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0