Głuchołazy – od pruskiego sanatorium przez zabytki miasta

Dodano 26 grudnia 2010 przez Garmin
Głuchołazy – od pruskiego sanatorium przez zabytki miasta
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1219
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Nordic Walking
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 3,7 km
  • Czas trwania: 0 h 41 min
  • Średnia prędkość: 5,33 km/h
  • Przewyższenie: 86,24 m
  • Suma podejść: 671,67 m
  • Suma zejść: 663,03 m
  • Data: 14 sierpnia 2010
  • Lokalizacja: Polska, opolskie, Głuchołazy
242
most żelazny przy przejsciu pod torami kolejki do Czech
w okolicy Groty
243
pomnik Walczących o Niepodległość RP
2232
Zdjęcie172.png
pozostałość po wydobywaniu złota, grota przy deptaku spacerowym nad rzeką Białą Głuchołaską, w której mieszkają nietoperze
2233
Zdjęcie178.png
pierzeja rynku od strony barkowych i renesansowych kamieniczek oraz ratusza miejskiego
2234
Zdjęcie182.png
XIII-wieczny kościół górujący nad rynkiem z wczesnogotyckim portalem nad drzwiami głównymi z kamiennymi głowami
2235
Zdjęcie187.png
Wieża Bramy - punkt widokowy, do którego prowadzi 105 schodów
2236
Zdjęcie189.png
stary budynek liceum w Głuchołazach
Głuchołazy od wieków słyną jako uzdrowisko dla chorych na gruźlicę i inne schorzenia płuc. Stąd zabudowania sanatoryjne i infrastruktura wokół głuchołaskich wód powstała w dawnych czasach pruskich (cały okoliczny obszar był zaborem pruskim i pod niemiecką administracją aż do końca II wojny światowej). Stąd też nasza trasa wycieczkowa rozpoczyna się w dzielnicy starych zabudowań sanatoryjnych (Głuchołazy Zdrój), dokładnie – od mostu na rzece Biała. Przechodząc pod torami kolejowymi wchodzimy na trasę spacerową i po chwili wzdłuż rzeki docieramy do pozostałości po niegdysiejszym kopalnictwie złota (z czasów XIII-XVI w.) - do Groty Góralskiej, kilkunastometrowej sztolni ze specyficznym mikroklimatem, który pozwala przezimować w niej kilku chronionym gatunkom nietoperzy.
Skręcamy teraz w lewo do miasta, przechodząc kolejnym mostem (tylko dla rowerzystów i pieszych) przez rzekę i wijącą się ulicą wzdłuż przypominających dawne pałace pruskich rezydencji sanatoryjnych dochodzimy do starej papierni. Dalej podążamy wzdłuż rzeki, docierając do centrum i kierujemy się ku widocznym z daleka wieżom dwóch kościołów i strzelistej widokowej Wieży Bramy Górnej z 1418 r. Obierając ją za pierwszy cel docieramy do części staromiejskiej Głuchołaz.
Od wieży kierujemy się do Rynku, który obchodzimy wokół z przyległościami (do zachowanych tu murów obronnych i budynku starej poczty przy ul. Kościuszki – za Rynkiem) od strony lewej ku prawej, by dotrzeć nań ponownie. Wychodzimy pod dawnym magistratem miejskim (z wieżą zegarową i tablicą informacyjną), a po minięciu kilku renesansowych i barokowych kamieniczek skręcamy w lewo do zabudowanego domami mieszkalnymi imponującego kościoła o dwóch wieżach – św. Wawrzyńca z 1250 r., z bardzo ciekawym wczesnogotyckim portalem nad drzwiami głównymi, z wykutymi głowami i kolumnadą.
Sprzed kościoła udajemy się z powrotem w kierunku wieży, przechodzimy przez miejski deptak, by za wieżą dotrzeć naprzeciwko kolejnego kościoła – św. Franciszka i wzdłuż ulicy Bohaterów W-wy i kolorowych kamieniczek dojść do budynku starego liceum i na skwerze po przeciwnej stronie - pomnika Weteranów Walk o Niepodległość RP, gdzie kończymy naszą trasę (teren Głuchołazów Zdrój).
Wasza ocena: 3.5 (13 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta