Park militarno-historyczny "Reduta"

Dodano 28 sierpnia 2013 przez rysowanie
Park militarno-historyczny
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

28670
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

148297
Muzeum Miejskie "Sztygarka"
W dąbrowskim Muzeum zwiedzać można szereg stałych wystaw związanych z wieloma działami. Wśród wystaw historycznych znajdują się: Historia, co węglem i srebrem pisana, czyli o przemyśle w Zagłębiu Dąbrowskim (na tej historyczno-archeologicznej ekspozycji zobaczyć można srebrny „skarb hutnika” z XII wieku czy też dzieło francuskiego rzeźbiarza Augusta Bartholdiego), Wkład Zagłębiaków w dzieło odzyskania niepodległości, Adam Piwowar – pierwszy prezydent Dąbrowy Górniczej,
czy Dąbrowa Górnicza na starej fotografii. Wystawy działu przyrodniczo-geologicznego zostały z niezwykłą pieczołowitością zaaranżowane. Możemy przenieść
się do: Karbońskiego lasu, zobaczyć skamieniałe ślady jurajskiego morza bądź poznać tajemnice Mamutów – władców plejstoceńskiej tundry. Na wystawie poświęconej lokalnej kulturze materialnej zobaczyć można „zagłębiowskie” stroje ludowe oraz przypomnieć sobie wiele z dawnych sprzętów i narzędzi używanych przez naszych przodków. Oprócz zwiedzania, w ciągu całego roku, Muzeum proponuje szereg spotkań poświęconych zarówno podróżom, szeroko pojętym zagadnieniom przyrodniczym, historii regionalnej, ale też filozofii, etnologii, archeologii – (w tym śródziemnomorskiej), a także historii i kulturze żydowskiej.
148298
Kopalnia Ćwiczebna "Sztygarka"
W 1889 roku, za zgodą cara, do życia powołano szkołę dla przyszłych sztygarów i majstrów hutniczych. Jej siedzibą stał się dawny budynek Zarządu Górniczego, a szkołę popularnie zaczęto nazywać „Sztygarką”. W latach międzywojennych do istniejącego gmachu dobudowano 3 pawilony, które są obecnie siedzibą Zespołu Szkół Zawodowych „Sztygarka” im. St. Staszica. Przy szkole dla praktycznej nauki zawodu w latach 1927-1929 powstała kopalnia ćwiczebna, która liczy prawie 600 metrów długości, a głębokość wyrobisk sięga 32 metrów. Kopalnia miała zaznajamiać uczniów z różnorodnymi urządzeniami górniczymi, umożliwiać przeprowadzanie zdjęć geologicznych, dokonywanie pomiarów z zakresu wentylacji i miernictwa podziemnego. Przyszli górnicy wykonywali także drążenie wyrobisk. Zajęcia praktyczne uczniów szkół górniczych były realizowane w Kopalni Ćwiczebnej do 1994 r. Obecnie Kopalnia Ćwiczebna udostępniona jest zwiedzającym. Ze względu na panujące w Kopalni Ćwiczebej warunki górnicze (temperatura 10-11 stopni Celsjusza, wilgotność 80-90%) zalecane jest stosowanie wygodnego (pełnego) obuwia i cieplejszego okrycia. Zwiedzający otrzymują kurtki ochronne i hełmy. Trasa jest niedostępna dla turystów niepełnosprawnych (schody, torowiska, pochylnie). Kopalnię mogą zwiedzać dzieci w wieku powyżej 6 lat – na poziomie I i powyżej 10 lat – na poziomie II.
148299
Park Militarno-Historyczny „Reduta”
Obok budynku Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, dzięki zaangażowaniu jego pracowników, wielu firm dąbrowskich oraz wolontariuszy – pasjonatów militariów, powstał Park Militarno-Historyczny „Reduta”. Przedstawia on historię, w której to mieszkańcy oraz zakłady przemysłowe Dąbrowy Górniczej zaznaczyły swoją obecność. Zaczątkiem Parku Militarno-Historycznym był czołg T-34 pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Zbiory obejmują również działa ZIS-2 i ZIS-3, czołg pływający PT-76, czołg T-55A, transporter opancerzony OT-64 SKOT oraz haubicę 122 mm i moździerz pułkowy. Niewątpliwą atrakcją „Reduty” jest zrekonstruowany fragment linii obronnej B2 Stellung (z osadzonymi oryginalnymi obronnymi kopułami betonowymi) budowanej w celu obrony obszarów przemysłowych Górnego Śląska i Zagłębia przed Armią Czerwoną. Po przegranej kampanii wrześniowej 1939 roku, gdy Dąbrowa Górnicza weszła w skład III Rzeszy, okupant zwrócił uwagę na rozwijający się w niej przemysł ciężki. Huty i kopalnie przestawione zostały na produkcję wojenną na potrzeby Wehrmachtu. W Hucie Bankowej w II połowie 1943 roku wdrożono tzw. Panther-Programm i uruchomiono linię produkcyjną czołgów niemieckich PzKpfw V (Pantera). Do połowy stycznia 1945 roku zbudowano tam łącznie 188 kadłubów czołgów oraz 140 wież. Także po 1945 roku ciężki przemysł dąbrowski ukierunkowany był m.in. na potrzeby militarne.
Trasa prowadzi spod Pałacu Kultury Zagłębia do Muzeum Sztygarka, gdzie od niedawna można zwiedzać Park Militarno-Historyczny "Reduta". Kolekcja czołgów, pojazdów opancerzonych i broni, a także zrekonstruowany fragment linii obronnej - to gratka nie tylko dla fanów militariów.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
jedrula77
8 października 2014 jedrula77 napisał:
Ciekawe miejsce
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.