Parchatka. Śladami Czartoryskich

Dodano 16 lipca 2021 przez rysowanie
Parchatka. Śladami Czartoryskich
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

219949
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 6,2 km
  • Przewyższenie: 93,3 m
  • Suma podejść: 103,42 m
  • Suma zejść: 99,33 m
  • Data: 16 czerwca 2021
  • Lokalizacja: Kazimierz Dolny / Parchatka
1243770
Diabelski most
1243771
parchatka
1243772
Diabelski most
1243773
Parchatka. Tablica nr 1 Mały Domek - Wystawa
1243774
Parchatka. Tablica nr 1 Mały Domek - Wystawa
1243775
Parchatka. Tablica nr4 - trzy krzyże
1243776
Dąb pomnik przyrody w Parchatce
Pomnik przyrody w Parchatce to blisko 400 – letni dąb szypułkowy z kapliczką szafkową ze zdjęciem obrazu Matki Boskiej. Krążą o nim różne historie. Jedni mówią, że tutaj znajdował się punkt łącznikowy partyzantów. Ukrywano tu między innymi baterie do radiostacji. Inni mówią, że w czasie ostatniej wojny w konarach dębu ukrył się człowiek, uciekający przed Gestapo. To on powiesił tu później kapliczkę jako wotum wdzięczności za uratowanie życia. Czy tak było rzeczywiście? Mieszkańcy mówią, ze kapliczka była tu od zawsze. Zatrzymywały się przy niej procesje podczas świecenia pól. Według Tadeusza Grzegorczyka mieszkańca Parchatki dąb ten był dla mieszkańców wyznacznikiem miejsca, przystankiem dla odpoczynku. Z jego opowieści rodzinnych wyłania się historia oddziału kozaków, który przejeżdżał tuż obok. Było to dla małej dziewczynki wrażenie tak silne, ze jeszcze po latach babcia pana Grzegorczyka opowiadała je swoim wnukom.
1243777
Krzyż przydrożny
1243778
Parchatka trzy krzyże
Trzy krzyże zrekonstruowano w 2006 r. według projektu profesora wydziału architektury Politechniki Warszawskiej Konrada Kucza – Kuczyńskiego. Ich układ nawiązuje do krzyży na Golgocie, przy czym najwyższy liczący 8 m krzyż środkowy przypomina pastorał papieża Jana Pawła II.
Spacer rozpoczynamy obok sklepu ogrodniczego Chorten w Parchatce. Idziemy w kierunku wzgórza. Przy tablicy nr 1 skręcamy na w prawo i zanurzamy się w wąwóz, który wyprowadza nas na wierzchowinę. Tu znajdziemy kolejne 2 tablice. Czwartą usytuowano jeszcze wyżej wśród pól z widokiem na Puławy. Dalej idziemy polną krętą drogą do szosy na Zbędowicach. Skręcamy w prawo i idziemy dalej do skrzyżowania. Znów skręcamy w prawo i schodzimy u w dół, ale tylko do posesji Parchatka 179. Tu skręcamy w lewo w polną drogę, która doprowadzi nas do punktu widokowego, z którego podziwiać będziemy przepiękną panoramę Wisły. Z miejsca, gdzie stoją trzy krzyże, zobaczymy nie tylko Wisłę, ale i Puławy. Schodzimy w dół wąskim wąwozem, trzymając się cały czas prawej strony – ta leśna droga wyprowadzi nas na szosę. Do punktu początkowego możemy dojść asfaltem w prawo, ale bezpieczniej będzie skręcić w lewo i dojść do miejsca, gdzie droga wychodzi na wał wiślany. Tu skręcamy w prawo i wałem dochodzimy do początku naszej wycieczki.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turystyczna mapa "Kazimierz Dolny" i okolic w świetnej skali 1:35 000. Znaleźć na niej można wszystkie ważne dla turysty informacje z tych pięknych terenów dotyczące nie tylko cennych zabytków, ale i tras pieszych, rowerowych, rezerwatów...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.