Pałac w Teresinie

Dodano 9 kwietnia 2019 przez Garmin
Pałac w Teresinie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

144160
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 4,3 km
  • Czas trwania: 0 h 59 min
  • Średnia prędkość: 4,34 km/h
  • Przewyższenie: 10,8 m
  • Suma podejść: 28,2 m
  • Suma zejść: 25,2 m
  • Data: 7 kwietnia 2019
  • Lokalizacja: Teresin
815123
Krzyż w 100 rocznicę śmierci
W tym miejscu 21.04.1913 roku zamordowano księcia Władysława Druckiego - Lubeckiego, właściciela dóbr teresińskich. Książe urodził się w 1864 roku. Był wnukiem Franciszka Ksawerego Druckiego - Lubeckiego, ministra skarbu Królestwa Polskiego. W 1907 roku pełnił funkcję prezydenta Grodna. Był założycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Automobilistów Królestwa Polskiego. Jego syn Jan ofiarował w 1927 roku ziemię pod klasztor w Niepokalanowie. Pochowany jest w Szczuczynie koło Grodna.
815124
Pałac w Teresinie
815125
Pałac w Teresinie
Pałac utrzymany jest w duchu późnego baroku. Ma dość nieregularną bryłę, po części piętrowy, po części dwu piętrowy, na wydłużonym planie. Fasada została umieszczona na elewacji zachodniej. Całość przykryta jest mansardowym dachem o połaciach urozmaiconych lukarnami.
815126
Park pałacowy - dęby
Zachował się rozległy park krajobrazowy z okazami starych dębów.
815127
Zespół pałacowo parkowy
815128
Park pałacowy - staw
Park od strony zachodniej urozmaicony był o staw.
815129
Zespół pałacowy z 2 poł. XIX w w Teresinie
Obecny pałac jest już drugim posadowionym na tych samych fundamentach. Pierwszy pałac wzniósł w tym miejscu ojciec przyszłego fundatora Herman Epstein, bankier i przemysłowiec. Projekt sporządził dla niego architekt Adolf Adam Loewe. Po śmierci Hermana majątek przeszedł na jego syna Mieczysława Epsteina wielkiego warszawskiego finansisty i bankowca. W 1909 roku pałac przeszedł w posiadanie rodziny Druckich- Lubeckich. W 1927 roku majątek uległ parcelacji a część ziem przeszła dla zakonu franciszkanów z pobliskiego Niepokolanowa. II Wojna Światowa szczęśliwie nie spowodowała większych zniszczeń w budynku. Po wojnie majątek został upaństwowiony i stał się siedzibą Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych. Dziś mieści się tam Ośrodek Szkoleniowo- Rehabilitacyjny KRUS.
815130
Wnętrze pałacu - detal
815324
Ławeczka Maksymiliana Kolbe
815327
Pomnik pamięci pomordowanych więźniów Pawiaka
W odwecie za wysadzenie niemieckiego pociągu towarowego pod koniec listopada 1943 roku między stacjami Szymanów i Piaseczna hitlerowcy 1 grudnia 1943 roku rozstrzelali 20 więźniów Pawiaka pochodzących z powiatu sochaczewskiego, w którego granicach znajdował się Szymanów.
Po zwiedzaniu kaplicy z ołtarzem Maryjnym (patrz trasa Gwiazda Niepokalanej) króciutka przejażdżka po okolicy z przewodnikiem rowerowym z Niepokalanowa. Na ogół wszyscy koncentrują się na pobliskiej Bazylice i Zespole Klasztornym Franciszkanów i dzięki lokalnemu przewodnikowi udało się dotrzeć do pałacu w Teresinie. Warto było.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.