Paczółtowice-Doliny: Będkowska, Szklarki, Racławki-Paczółtowice.*

Dodano 27 lipca 2013 przez plik GPX
Paczółtowice-Doliny: Będkowska, Szklarki, Racławki-Paczółtowice.*
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

26386
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.5
 • Dystans: 38,5 km
 • Czas trwania: 2 h 53 min
 • Średnia prędkość: 13,32 km/h
 • Przewyższenie: 579 m
 • Suma podejść: 2 261 m
 • Suma zejść: 2 228 m
 • Data: 26 maja 2013
 • Lokalizacja: Paczółtowice
925784
Dolina Będkowska
Przy wjeździe do Doliny Będkowskiej od strony Brzezinki znajdziemy wszystkie informacje na jej temat zamieszczone na tablicach informacyjnych. Przy okazji można odpocząć przy zadaszonych stolikach z ławkami.
925785
Pod Sokolicą.
Pasący się konik w pobliżu pola namiotowego "Brandysówka" pod Sokolicą.
925786
Dolina Będkowska.
Jadąc Doliną Będkowską trafimy na tablicę z mapą Szlaku Warowni Jurajskich, który przebiega tym odcinkiem. Biegnie z Rudawy do Mstowa. Na trasie leżą strażnice obronne, których zasięgiem nie objął Szlak Orlich Gniazd. Oba szlaki kilkakrotnie się krzyżują.
925787
Wodospad "Szum".
Wodospad na rzece Będkówka. Inna jego nazwa to „Wodospad Szeroki". Jeden z nielicznych i zarazem najwyższy wodospad na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, znajdujący się w Dolinie Będkowskiej. Koniecznie trzeba odnaleźć wodospad, przemierzając Dolinę Będkowską, znajduje się on pomiędzy gospodarstwem agroturystycznym „Brandysówka” a ostańcem Dupa Słonia, który umiłowali sobie wspinacze.
925788
Rezerwat Przyrody „Dolina Racławki".
Rezerwat położony między wioskami: Dubie a Racławicami. Obok Ojcowskiego Parku Narodowego jest to najcenniejszy rezerwat leśny na Wyżynie Krakowskiej. Dnem Doliny Racławki spływa potok Racławka. Dolina ma długość 9 km i kręty przebieg. Z Dubia biegnie niebieska, ogólnoprzyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Od parkingu w Dubiu dnem Doliny Racławki, obok Opalonej, Skałki z Nyżą, Źródła Bażana, przez wąwóz Stradlina i Komarówkę do dna doliny. 13 przystanków edukacyjnych.
925789
Dolina Racławki.
Ścieżkę dydaktyczną w kilku miejscach przecina potok Racławki drewnianymi mostkami.
925790
Skałka z Nyżą.
Skałka z Nyżą znajduje się w środkowej części Doliny Racławki, na jej dnie, pomiędzy wąwozem Stradlina i drugim, niżej położonym i bezimiennym wąwozem. Pomiędzy Skałą z Nyżą a potokiem Racławka prowadzi ścieżka z kilkoma szlakami turystycznymi. Skała z Nyżą wznosi się nad nią pionową ścianą. Przy dłuższych opadach i podniesionym poziomem wody w Racławce szlak w tym miejscu bywa podtopiony.
Pętla z Paczółtowic przez trzy dolinki należące do Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie". Początek w centrum Paczółtowic. Można dojechać samochodem i zostawić na parkingu przy zabytkowym drewnianym kościółku. Jedziemy drogą główną w kierunku Dębnika, tu opuszczamy asfalt i szutrową drogą przez las zmierzamy w kierunku Siedlca, Dubia, Pisar, Rudawy i Brzezinki. Mijając centrum Brzezinki, skręcamy obok kapliczki w lewo, kierując się do Doliny Będkowskiej. Sam przejazd przez Dolinę Będkowską jest bardzo przyjemny. Część drogi asfaltem pozbawionym ruchu, dalej drogą szutrową i ścieżkami szlaku. Po drodze, Gospodarstwo Rybackie z pyszną rybką, liczne skałki wapienne, gospodarstwo agroturystyczne Brandysówka, wodospad „Szum” i wiele innych atrakcyjnych miejsc. Warto zabrać ze sobą mapkę lub korzystać z informacji zawartych na licznych tablicach informacyjnych po drodze. Opuszczamy dolinę w okolicy jaskini Łabajowej i Nietoperzowej, jadąc dalej dróżkami Jerzmanowic aż do centrum, potem drogą główną w kierunku Krzeszowic zjeżdżamy cały czas w dół przez Szklary, mijając Rezerwat Doliny Szklarki. W dolinie wyróżnić można dwie różniące się części: górną w okolicy Jerzmanowic, która jest szeroka, bezleśna i w dużym stopniu zabudowana, oraz dolną, która bardziej przypomina głęboki, ciasny wąwóz i ma strome zalesione zbocza. Na wschodnim zboczu tego wąwozu wznosi się wysoko ponad wieżą nowego kościoła i lasem potężna skała Brodło. U wylotu doliny w Dubiu istnieją stawy hodowlane, które założone zostały jeszcze w 1850 roku przez rodzinę Potockich. Niestety nieruchomość wystawiono do sprzedaży i niszczeje. Jadąc przez Dubie w kierunku miejscowości Żary skręcamy z drogi asfaltowej w lewo. Tu znajduje się miejsce biwakowe i parking przy wlocie do Rezerwatu Dolina Racławki. W Dubiu zaczyna się ścieżka dydaktyczna przez dolinę, wzdłuż której dojedziemy lub jak kto woli dojdziemy do Paczółtowic. Sama Dolina Racławki jest bardzo atrakcyjna a ścieżka prowadzi praktycznie jej dnem wzdłuż wijącego się potoku Racławka. Trudno opowiadać o jej walorach trzeba koniecznie ją odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Po drugiej stronie znajdziemy się w Paczółtowicach, idąc obok starego młyna oraz gospodarstwa agroturystycznego „Przy Dolinie". Dolinka skręca w prawo, a my asfaltową drogą pod górkę jedziemy do centrum Paczółtowic, gdzie zamkniemy pętlę. Cała trasa ma niecałe 40 km długości, ale ze względu na wiele ciekawych miejsc po drodze warto ją zaplanować na cały dzień.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.