Ostrowiec Św. - Ćmielów - Krzemionki Opatowskie

Dodano 16 grudnia 2010 przez Garmin
Ostrowiec Św. - Ćmielów - Krzemionki Opatowskie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1239
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.6
  • Dystans: 43,5 km
  • Czas trwania: 2 h 37 min
  • Średnia prędkość: 16,61 km/h
  • Przewyższenie: 128,82 m
  • Suma podejść: 681,1 m
  • Suma zejść: 596,99 m
  • Data: 26 sierpnia 2010
  • Lokalizacja: Polska, świętokrzyskie, Ostrowiec Świętokrzyski
434
sklep spożywczy
tutaj można nabyć prowiant przed postojem na Topiołkach :)
435
Muzeum na Krzemionkach
Jedna z najciekawszych atrakcji w okolicach Ostrowca Św. Wejście do kopalni za grosze natomiast w wiosce neolitycznej można poczuć się jak prehistoryczny człowiek :)
436
Pomnik
Miejsce walk powstańczych 1863r.
437
Żywe muzeum porcelany - Ćmielów
Jedna z najstarszych tego typu fabryk w Polsce. Godne uwagi !
438
Kościół w Ćmielowie
pochodzący z początku XIV wieku, na placu kościelnym znajduję się pamiątkowy pomnik Papieża Jana Pawła II
479
Kościół w Denkowie
Kościół św. Stanisława Biskupa z końca XVII w.
480
rezerwat przyrody
Lisiny Bodzechowskie
481
Ruda Kościelna
zespół dworski oraz gorzelnia
1128
kościół Ćmielów.png
kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany na początku XIV - Ćmielów
1129
Piaski Brzustowskie.png
malowniczy zalew na Piaskach Brzóstowskich - miejsce postoju i odpoczynku
1130
Krzemionki wioska neolityczna.png
Krzemionki Opatowskie - wnętrze chaty w wiosce neolitycznej
1131
Fabryka porcelany Ćmielów.png
Żywe muzeum porcelany w Ćmielowie - godne uwagi
1132
ruda kościelna.png
Ruda Kościelna - zespół dworski oraz gorzelnia
Początek trasy w centrum Ostrowca Św., na skrzyżowaniu ulic Polnej z Radwana, po czym kierujemy się ulicą Radwana w dół.
Na skrzyżowaniu przy którym mieści się kolegiata pw. św. Michała Archanioła z początku XVII wieku skręcamy w ulicę Słowackiego. Tam mijamy targowisko miejskie i dojeżdzamy do ulicy Kilińskiego.
Następnie udajemy się w stronę Denkowa, gdzie zwiedzamy Rynek, tamtejszą figurę św. Floriana oraz Kościół św. Stanisława Biskupa z końca XVII wieku, po czym przejeżdżamy rzekę Kamienną i kierujemy się w stronę Ćmielowa.
W Bodzechowie po prawej stronie od głównej drogi można obejrzeć rezerwat przyrody Lisiny Bodzechowskie.
Na około 1km przed Ćmielowem na osoby chętne wypoczynku czeka malowniczy zalew zbudowany przy rzece Kamiennej. Można tam zrobić mały postój aby zebrać siły na dalszą podróż.
Po postoju wracamy do głównej trasy i niebawem jesteśmy w Ćmielowie, gdzie zwiedzamy jedną z najstarszych w Polsce fabryk porcelany powstałą na przełomie XVII i XVIII wieku. Jest tam utworzone żywe muzeum więc można śmiało wejść i przyjrzeć się tamtejszym wyrobom.
Znajduje się ono przy głównej drodze więc nie ma problemów z odnaleziem tej atrakcji.
Po odwiedzeniu muzeum porcelany, można zwiedzić jeszcze kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany na początku XIV wieku oraz ćmielowski rynek, a tam Pomnik Bojowników o Niepodległość postawiony w formie kolumny.
Następnie skręcamy w ulicę Zamkową i kierujemy się leśną, asfaltową drogą w stronę Rudy Kościelnej. Mniej więcej w połowie tej drogi znajduje się leśny parking gdzie można odbyć kolejny postój.
Gdy dotrzemy do Rudy Kościelnej, przy samym wyjeździe z lasu widzimy tamtejszy zespół dworski z XVII wieku wraz z przylegającą do niego gorzelnią.
Na niewielkim wzniesieniu w centrum wsi, w otoczeniu okazałych lip wznosi się zabytkowy drewniany kościół wybudowany w 1766 r.
Dalsza część trasy to podróż przez wioski takie jak Stoki Stare, Boria, Magonie, Sudół w stronę Ostrowca Św. Lecz to jeszcze nie koniec atrakcji na tej trasie.
We wsi Sudół skręcamy za drogowskazem na Krzemionki Opatowskie, gdzie mieści się rezerwat archeologiczny, a tam kopalnia krzemienia pasiastego eksploatowana w latach ok. 3900-1600 p.n.e. Kopalnia ta należała do jednej z najważniejszych w Europie. W rezerwacie znajduję się również fascynująca rekonstrukcja wioski neolitycznej.
Jest tam również wyznaczone specjalne miejsce na ognisko, które może być dobrym uwieńczeniem ciężkiej podróży.
Po odbyciu wizyty na Krzemionkach, wracamy do głównej trasy na Ostrowiec. W Sudole przy naszej trasie zobaczymy jeszcze pomnik ustawiony w miejscu walk powstańczych z 1863r. następnie spokojnie dojeżdzamy do centrum miasta.

Jest to dość wymagająca trasa ze względu na licznie występujące pagórki, lecz wolnym tempem można ją spokojnie przejechać.
Na szczególną uwagę w tej podróży zasługują przede wszystkim muzeum porcelany w Ćmielowie oraz opisane wyżej Krzemionki Opatowskie. Na prawdę warto zobaczyć te atrakcje na własne oczy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

Wasza ocena: 4.3 (22 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.