Ostrężnik-Żarki-Szczekociny - trasa rowerowa

Dodano 20 listopada 2010 przez Garmin
Ostrężnik-Żarki-Szczekociny - trasa rowerowa
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1154
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.9
 • Dystans: 45,8 km
 • Przewyższenie: 155,73 m
 • Suma podejść: 316,76 m
 • Suma zejść: 389,33 m
 • Data: 11 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, śląskie, Czatachowa
2021
IMG076.png
Główny plac w Żarkach z kościołem w tle
2022
IMG080.png
Ruiny kościoła we wspaniałym punkcie widokowym pomiędzy Żarkami a Kroczycami
2023
IMG087.png
Kościół w Szczekocinach
2024
IMG079.png
Drogowskaz w punkcie widokowym
2025
IMG085.png
Kościół w Kroczycach
Trasa biegnie drogą uczęszczaną przez samochody ciężarowe oraz poruszające się ze znaczną i niejednokrotnie nadmierną prędkością samochody osobowe wymaga od rowerzysty szczególnej uwagi. Momentami brak pobocza lub jest ono w złym stanie co warto wziąć pod uwagę poruszając się nią przy cięższym ruchu. Przy złej widoczności szczególnie ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej widoczności.

Trasa ma swój początek w okolicach ruin zamku Ostrężnik na południe od Janowa. Następnie drogą w kierunku Żarek prowadzi przez miejscowość Czatachowa. W Żarkach warto zatrzymać się na głównym placu im. Jana Pawła II. Następnie kierując się drogą na Kroczyce szczególnie polecam postój w punkcie widokowym znajdującym się po naszej prawej stronie. Zaraz przy drodze, na szczycie wzniesienia zobaczymy ruiny kościoła w postaci ścian z wapiennego kamienia. W tym punkcie znajdują się przygotowane dla turystów ławki skąd podziwiać można jeden z najwspanialszych widoków na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Ze szczytu wzniesienia rozpościera się wspaniała panorama na środkową i południowa cześć wyżyny.
Droga następnie prowadzi w kierunku Podlesic znanych z powodu Rezerwatu "Góra Zborów", której szczyt widoczny jest z daleka jako najwyższe wzniesienie u końca drogi prowadzącej do Podlesic. Teren ten jest szczególnie znany wśród osób uprawiających wspinaczkę - w obrębie rezerwatu wytyczono szereg tras wspinaczkowych o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności - zarówno początkujący jak i wytrawni sportowcy znajdą tu dla siebie odpowiednie wyzwanie.
Kolejny przystanek to Kroczyce z widocznymi z daleka dwoma wieżami kościelnymi z białego wapienia. Za Kroczycami droga jest trudniejsza ze względu na większy ruch i podmuchy powietrza wytwarzane prze poruszające się z często nadmierną prędkością samochody ciężarowe.
Trasa kończy się pod kościołem w Szczekocinach.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków...

Mapa Dolina środkowej Pilicy
Dolina środkowej Pilicy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają:...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0