Osielec - Przełęcz Krowiarki - Osielec

Dodano 30 stycznia 2023 przez rysowanie
Osielec - Przełęcz Krowiarki - Osielec
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

286387
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 60,8 km
  • Przewyższenie: 635,95 m
  • Suma podejść: 973,42 m
  • Suma zejść: 972,22 m
  • Data: 25 lipca 2019
  • Lokalizacja: Zawoja
1576617
Kościół pw. św. Klemensa w Zawoi
Kościół w Zawoi zbudowano w 1888 r. Do budowy świątyni wykorzystano materiał ze stojącego w tym miejscu poprzedniego kościoła z lat 1757-59 . Jest to kościół eklektyczny, z cechami budownictwa alpejskiego. Zbudowany został na rzucie krzyża łacińskiego, posiada trójnawowy układ bazylikowy. Wewnątrz stropy wsparto na żeliwnych kolumnach międzynawowych. Na uwagę zasługują: polichromia figuralno-ornamentalna z 1930 r. oraz sześć drewnianych ołtarzy barokowych.
1576618
Dworzec Babiogórski w Zawoi
Budynek w 1905 roku wybudował Edward Wolski z Krakowa, jeden z założycieli Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które organizowało turystykę i zagospodarowywało okolice Babiej Góry, w tym wytyczyło pierwszy babiogórski szlak pieszy z Suchej do Zawoi. Edward Wolski po sprowadzeniu się do Zawoi w nowym budynku otworzył stację turystyczną Towarzystwa Tatrzańskiego, prowadził sklep i jadłodajnię oraz wynajmował w nim pokoje gościnne.
Po II wojnie światowej przez wiele lat w budynku miał siedzibę urząd gminy. Obecnie jego właścicielem jest Wspólnota Gruntowa i Leśna Osób Uprawnionych w Zawoi.
1576619
kapliczka św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policznem
Kaplica zwana również kapliczką zbójnicką według miejscowej tradycji ufundowana została przez zbójników jako wotum przebłagalne za swoje grzechy. Data powstania tej kapliczki jest raczej dość trudna do sprecyzowania. Przypuszcza się, że została ona wzniesiona prawdopodobnie w końcu XVII lub na początku XVIII wieku. W przeciwieństwie do wielu innych kapliczek zlokalizowanych na tych terenach jest to kapliczka domkowa, wymurowana z polnego kamienia, otynkowana, kryta gontowym dachem z cebulastą banią. Jej bezpośrednie otoczenie stanowią trzy lipy będące jednocześnie pomnikami przyrody.
1576620
widok na Pasmo Babiogórskie
1576621
Przełęcz Krowiarki
Przełęcz Krowiarki znajduje się w Paśmie Babiogórskim, które jest częścią Beskidu Żywieckiego i jest najwyższą dostępną komunikacyjnie przełęczą górską Beskidów Zachodnich. Źródła różnie podają jej wysokość: 986 m, 1009 m, 1012 m. Przełęcz Krowiarki oddziela masyw Babiej Góry od Pasma Policy.
Na przełęczy znajduje się polana Krowiarki, na której dawniej wypasano krowy. Nazwa pochodzi od ludowego określenia krowiarki oznaczającego pasterki wypasające krowy. Dawniej przełęcz nazywana była Lipnickim Siodłem lub Przełęczą Lipnicką.
1576622
widok na Kotlinę Orawsko-Nowotarską
1576623
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
Park Etnograficzny został udostępniony do zwiedzania w 1955 r. Jednak jego historia sięga 1937 r. kiedy to Skarb Państwa stał się właścicielem działki o powierzchni 4 ha, na której stał dwór z 1784 r. z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem. Darowizny dokonali Sandor Lattyak (Łaciak), ostatni spadkobierca rodziny Moniaków, i jego siostra Joanna Wilczkowa, po śmierci której w 1951 r. przystąpiono do organizacji skansenu. Został zachowany charakter starodawnego osiedla dworskiego. Powstało tu także muzeum, zajmujące obecnie ponad 11 ha, na których zgromadzono blisko 50 obiektów, głównie ludowej architektury orawskiej, a liczba ta stale się powiększa.
1576624
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej - dwór Moniaków
Dwór w Zubrzycy Górnej jest jedną z najbardziej oryginalnych siedzib drobnej szlachty na ziemiach polskich. Pod względem architektonicznym dwór w Zubrzycy należy do ludowego budownictwa orawskiego, którego typowym reprezentantem jest chałupa z „wyżką”. Ze zwyczajną wiejską chałupą łączy go także brak kominów - jest budynkiem kurnym, z którego wnętrza dym wyprowadzany był na strych poprzez otwór w powale, a następnie dymnikami umieszczonymi we frontowej połaci dachu. Zubrzycki dwór przez niemal trzysta lat zamieszkiwały kolejne pokolenia rodziny Moniaków. W 1937 roku rodzina postanowiła przekazać ok. 4 ha ziemi z budynkiem dworu państwu, pod warunkiem przeznaczenia go na muzeum. Życzenie to spełniło się dopiero po wojnie. Otwarcie skansenu, nastąpiło w 1955 roku.
1576625
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej - kościół z Tokarni
kościół p.w. Matki Bożej Śnieżnej zbudowany został w Tokarni w 1. poł. XVIII w., najpierw jako kaplica dworska, następnie w 1806 r. został przebudowany. Składa się z prezbiterium (dawna samodzielna kaplica) z 1570 r. i dobudowanej nawy w 1877 r. W latach 1964 – 69 kościół został przebudowany i odnowiony staraniem księdza Macha. Zbudowano wówczas wolnostojącą wieżę i zespół kaplic. W 2007 r. kościół został przewieziony i zeskładowany na terenie skansenu w Zubrzycy Górnej, a w 2008 r. ponownie złożony. Jest to świątynia drewniana, orientowana, konstrukcji zrębowej. Składa się z nawy z przedsionkiem od zachodu oraz z mniejszego od nawy, zamkniętego trójbocznie prezbiterium, do którego dobudowane są dwie boczne zakrystie.
1576626
Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie
Muzeum Regionalne w Sidzinie otwarto w 1963 r. z okazji jubileuszu 400-lecia powstania Sidziny. Twórcą skansenu jest Adam Leśniak. W muzeum można obejrzeć ekspozycję dotyczącą tradycyjnego budownictwa regionu orawskiego, m.in. chałupę W. Banasika z 1806 r. z wyposażeniem; spichlerz zwany „Górką” z 1897 r., w którym mieści się Izba Pamięci Narodowej, poświęcona pamięci żołnierzy września 1939 r. oraz partyzantom z okresu II wojny światowej oraz kuźnię przeniesioną ze Spytkowic. Niezwykłą ozdobą skansenu jest drewniana dzwonnica loretańska z 1937 r.
1576627
Kościół pw. św. Mikołaja w Sidzinie
Kościół jest najcenniejszym zabytkiem Sidziny. Wybudowany latach 1815-1825 w stylu klasycystycznym, tzw. Józefińskim, rzadko występującym na tym terenie. W bocznym ołtarzy kościoła znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Sidzińskiej. Dzisiejszy kościół zbudowano obok starego kościoła drewnianego a stary kościół rozebrano.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 25 lipca 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem postawiłem sobie dość ambitne zadanie a mianowicie objechanie wokół Pasma Policy. Wielu osobom może to wiele nie powiedzieć, wspomnę więc tylko, że Pasmo Polic jest częścią Pasma Babiogórskiego i wraz z nim wchodzi w skład Beskidu Żywieckiego. Aby objechać Pasmo Policy trzeba pokonać Przełęcz Krowiarki, która jest najwyższą dostępną komunikacyjnie przełęczą górską Beskidów Zachodnich. Dla wielu nazwanie mojej wycieczki ambitną będzie przesadą ale ja nie jeżdżę wyczynowo, w dobrych miesiącach siadam 4-6 razy na rower i jeżdżę głównie krajoznawczo i dla relaksu. Dlatego 26 kilometrów jazdy praktycznie cały czas pod górę od Białki do Przełęczki Krowiarki wymagało włożenia trochę wysiłku a do tego należy dodać jeszcze dodać czterokilometrowy, miejscami dość stromy, podjazd na Przełęcz Zubrzycką. Na szczęście trud związany z pokonywaniem przełęczy nagradzany był możliwością podziwiania piękna przyrody. A tej przyrody podczas wycieczki było dużo albowiem duża część trasy przebiegała przez lasy. Wyjątkowo mało było natomiast obiektów zabytkowych. Tak naprawdę to było ich tylko kilka w Zawoi i Sidzinie. Osobną kategorię stanowiły znajdujące się trasie dwa skanseny. Jeden w Zubrzycy Górnej, drugi w Sidzinie. Zwłaszcza godny uwagi jest ten w Zubrzycy Górnej, w którym spędziłem dość dużo czasu, gdyż postanowiłem zobaczyć wszystkie eksponaty. Nie liczyłem ich ale z mapki na bilecie wynikało, że jest 35 eksponatów a obecnie ponoć jest już ok. 50. W pobliżu trasy wycieczki, w Zawoi, był jeszcze jeden skansen ale doszedłem do wniosku, że co za dużo to nie zdrowo tym bardziej, że miejscami jadąc przez wsie i tak czułem się jak w skansenie.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zawoja, Babia Góra
Zawoja, Babia Góra - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie.  Babia Góra (1'725 m...

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Beskid Żywiecki część zachodnia
Beskid Żywiecki część zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.