Osieczany - Gdów - Osieczany

Dodano 2 października 2021 przez aplikację Android
Osieczany - Gdów - Osieczany
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

230317
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 82,6 km
  • Czas trwania: 6 h 10 min
  • Średnia prędkość: 13,39 km/h
  • Przewyższenie: 200,24 m
  • Suma podejść: 1 246,43 m
  • Suma zejść: 1 252,58 m
  • Data: 2 października 2021
  • Lokalizacja: Myślenice, Dobczyce
1301628
kościół pw. św. Klemensa w Trzemeśni
Do kościoła z końca XVIII w. o konstrukcji zrębowej dostawiona jest wieża słupowa z pochyłymi ścianami i pozorną izbicą, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w. Warta uwagi jest też Pieta z XV w. w feretronie oraz alabastrowa płaskorzeźba Biczowania Chrystusa.
1301629
dwór w Trzemieśni
Ustawiony na skarpie dworek z I połowy XIX w., ma od strony wschodniej ciągnący się wzdłuż całej długości parteru drewniany ganek wsparty na filarach oraz wysoka podmurówkę z łamanego kamienia z małymi szkarpami. od, drugiej, frontowej strony dobudowano niewielką werandę. Dach dwuspadowy, ze szczytami oszalowanymi deskami z ozdobnymi wycięciami w łezki od dołu.
1301630
synagoga w Wiśniowej
Zabytkowa synagoga z początku XX w. w Wiśniowej to jedyna istniejąca drewniana bożnica w Małopolsce. Ponieważ z wyglądu przypomina skromną chałupę, wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że opuszczony budynek to ważny zabytek i jedyny ślad obecności społeczności żydowskiej na tym terenie.
1301631
kościół pw. św. Marcina w Wiśniowej
Kościół pochodzi z lat 1720-1730, w XIX wieku gruntownie wyremontowany i przebudowany. Bryła kościoła składa się z prezbiterium i szerszej, wyższej nawy, do której przylega kruchta. Świątynia zbudowana w konstrukcji zrębowej, nakrywa ją dwukalenicowy dach. Wnętrze ozdobione bogatą polichromią, głównie o motywach roślinnych, wykonaną w 1910 roku. W kościele znajduje się pięć ołtarzy, w głównym obraz Matki Boskiej Wiśniowskiej z XVII w. Inne elementy wyposażenia to barokowa ambona z końca XVII w., późnobarokowa kamienna chrzcielnica z 2 poł. XVIII w. oraz krucyfiks z XVII w.
1301632
dwór w Czasławiu
Obecny wygląd dworu to efekt rozbudowy starszego budynku, przeprowadzonej w 1899 r. Jedyny na terenie gminy Raciechowice piętrowy dwór nakryty jest dachem naczółkowym. Składa się z dwóch części: starsza – wschodnia, posiada kamienny parter i drewniane piętro wybudowane w konstrukcji zrębowej, część zachodnia wykonana jest z cegły. Do czasu II wojny dwór był w rodzinie Bujwidów, po wojnie został przejęty przez Skarb Państwa. Obecnie jest w rękach prywatnych.
1301633
dwór w Stadnikach
Dwór wzniesiony na początku XX wieku, jest budynkiem murowanym, parterowym, podpiwniczonym, z użytkowym poddaszem. Założony na planie prostokąta, posiada od frontu portyk wejściowy, ujęty czterema kolumnami dźwigającymi balkon na wysokości drugiej kondygnacji. Od tyłu przez całą niemal długość fasady przebiega drewniany krużganek z ozdobną balustradą, przykryty przedłużonym okapem dachu, podtrzymywanym przez dekoracyjnie wyprofilowane drewniane słupy. Dwór znajduje się w rękach prywatnych.
1301634
dwór w Stryszawie
Chyba najtrudniejszy na trasie podjazd pokonałem tylko po to, żeby dowiedzieć się dworek będący drewnianym budynkiem zbudowanym w 1920 r. dla rodziny Polańczyków już nie istnieje. Znajdował się on między widocznym na zdjęciu budynkiem a drogą z której robione było zdjęcie. Spóźniłem się.
1301635
kościół pw. Narodzenia NMP w Gdowie Gdowie
Kościół pochodzi z wieku XIV. Z uwagi na liczne przebudowy (do tej pory było ich sześć) wnętrze kościoła zatraciło pierwotne cechy stylu rokokowego i obecnie można w nim oglądnąć tylko nieliczne rokokowe i barokowe ołtarze oraz renesansowe tabernakulum ścienne. W kościelnej dzwonnicy z wieku XIII, przyłączonej do głównego budynku w roku 1790, umieszczony jest dzwon odlany w roku 1462.
1301636
dwór w Fałkowicach
Zbudowany w 1906 roku dwór nawiązuje do architektury willowej i nie wykazuje wyraźnych cech stylowych. Wzniesiony został na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, parterowy, podpiwniczony. W elewacji frontowej od strony zachodniej wydatny piętrowy ryzalit, od wschodu prostokątna przybudówka z tarasem. Budynek pełni funkcje mieszkalne.
1301637
dwór w Winiarach
Mocno zdziczały park z przełomu XIX i XX w. otacza drewniano-murowany dwór z oficyną pochodzący z 1930 r. Mieścił się tam ośrodek hipoterapii dla dzieci z porażeniem mózgowym jednak od dłuższego czasu stoi opuszczony i niszczeje.
1301638
kościół pw. św. Mikołaja w Dziekanowicach
stary kościółek filialny w Dziekanowicach, stojący tuż obok nowej świątyni, to jeden z niewielu zabytków stylu romańskiego w województwie małopolskim. Kamienna świątynia z ciosów piaskowca powstała zapewne w latach 1150–90 pod opieką księcia krakowskiego Kazimierza II Sprawiedliwego, choć mogła powstać nawet już na przełomie XI i XII w.
1301639
dwór w Sierakowie
Pierwszy dwór w tym miejscu powstał w 1412 r. i należał do Mikołaja z Sierakowa (Sierakowskiego). W czasie swojej historii dwór należał do wielu znanych rodów szlacheckich w tym Reyów i Lubomirskich. Generalną przebudowę i rozbudowę dworu w jego obecnej formie przeprowadził prawdopodobnie Jan Przychocki. Ostatnim przedwojennym właścicielem dworu Sieraków był inż. Władysław Kucharski, dwukrotny minister w rządzach II Rzeczpospolitej. Po sześciu latach prac remontowych w 2011 r. został ponownie otwarty dla gości jako hotel i restauracja.
1301640
widok na południe
widok na południe z garbu na granicy Sierakowa i Dobczyc
1301641
dwór w Stojowicach
Za tą bramą, w głębi rozległego parku usytuowany jest dwór. Całkowicie przebudowany dwór jest w rękach prywatnych, nie jest wpisany do rejestru zabytków i nie jest udostępniany do zwiedzania.
1301642
dwór w Brzączowicach
W okresie międzywojennym w miejscu znacznie starszego założenia powstał modernistyczny dwór. Jest to piętrowy budynek murowany, zbudowany na planie prostokąta. Elewacje ustawione zostały na wysokiej kamiennej podmurówce. W południowej części widoczny jest płytki ryzalit oraz zbudowany w przyziemiu z kamienia kolumnowy, wieloboczny portyk. Dwór posiada balkon z kamienną ozdobną balustradą.
1301643
Jezioro Dobczyckie
wysunięta najdalej na północ odnoga Jeziora Dobczyckiego
1301644
kościół pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie
drewniany kościół w stylu rokoko zbudowany został w latach 1774-1775. W połowie XIX w. dobudowana została wieża z nadwieszoną izbicą i czterospadowym dachem namiotowym. Ze starego kościoła zachował się krucyfiks wykonany między 1430 a 1440 rokiem, łaskami słynący obraz Matki Bożej Zakliczyńskiej, gotycka kamienna chrzcielnica. Dzwon wielki pochodzi z 1761 roku i nosi nazwę „Polonus"
1301645
dwór w Zakliczynie
W roku 1872 ówczesny właściciel dworu Wiktor Kopff wybudował nowy murowany dwór, na planie prostokąta, kryty dachem dwuspadowym. W 1993 roku dwór został wydzierżawiony z zamiarem utworzenia w nim hotelu jednak nie widać aby podjęte w nim zostały jakiekolwiek prace i budynek opuszczony od wielu lat niszczeje.
1301647
Starostwo Powiatowe w Myślenicach
Budynek został zbudowany stylu późnobarokowym w latach 80-tych XVIII wieku przy pomocy materiałów pochodzących z rozebranego dworu Spytka Jordana, jako budynek administracyjny, przeznaczony dla zarządców majątków dworskich. Budynek w ciągu wieków był kilkakrotnie przebudowywany i zmieniał swoje funkcje. Obecnie w całym gmachu mieści się Starostwo Powiatowe w Myślenicach.
1301648
Dwór Dolnowiejski w Myślenicach
Dwór wzniesiony został w końcu XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Pierwotnie został wybudowany, jako budynek o dwu izbach, które istnieją do dzisiaj. Znajdują się one w najstarszej, tj. południowej części. Z biegiem lat dwór został powiększony o pozostałą część parteru oraz facjatę z dwoma oknami. Po II wojnie światowej we dworze zamieszkali lokatorzy. Obecnie funkcjonuje tam filia Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie.
Terenem wycieczki był powiat myślenicki i wielicki i miał na celu zobaczenie obiektów i miejsc, które od dłuższego czasu były na mojej liście a z różnych powodów nie udało mi się ich do tej pory zobaczyć. Wytyczona trasa była pętlą, którą można było w dowolnym miejscu zacząć i skończyć, w moim przypadku początek i koniec wycieczki padł na Osieczany. Z Osieczan ruszyłem do Trzemeśni w której znajduje się zabytkowy, drewniany kościół oraz dworek. Oglądanie kościoła było trochę utrudnione w związku z prowadzonymi pracami remontowymi na otaczającym go dziedzińcu natomiast dworek dość szczelnie otaczały drzewa a dodatkowo pilnowały go czujne psy obszczekujące intruza nawet jeśli znajdował się poza ogrodzeniem. Z Trzemeśni, pokonując najwyższe wzniesienia na trasie dotarłem do Wiśniowej, gdzie bez przeszkód mogłem obejrzeć bardzo niepozorny drewniany budynek będący w przeszłości synagogą i również drewniany kościół. Z Wiśniowej aż do Stadnik był bardzo przyjemny odcinek trasy bo wiodła ona praktycznie cały czas niezbyt stromo ale jednak z górki. Na odcinku tym miałem możliwość zobaczenia zza ogrodzeń dwóch dworków tj. w Czasławiu i Stadnikach. Ze Stadnik podjąłem wspinaczkę na chyba najtrudniejszy podjazd wycieczki do Stryszawy, w której chciałem zobaczyć drewniany budynek dworski z 1920 r. Niestety okazało się, że się spóźniłem. Budynek, który jeszcze można oglądać na mapach Google, w rzeczywistości już nie istnieje. Nie mogąc nic na to poradzić ruszyłem w dalszą trasę w zaliczając po drodze kościół w Gdowie oraz dworki w Fałkowicach i Winiarach. Dworek w Fałkowicach widziałem zza ogrodzenia natomiast dworek w Winiarach miałem okazję oglądać z bardzo bliska, jednak aby tego dokonać musiałem pokonać morze pokrzyw a ponieważ byłem w krótkich spodniach, skutki tego odczuwałem jeszcze długo. Po dworze w Winiarach następnym obiektem na mojej trasie był kościół w Dziekanowicach, od których trasa, po chwilowej przerwie znowu była bardzo pofałdowana, z wieloma dość stromymi podjazdami i zjazdami. Po jednym z takich zjazdów dotarłem do dworu w Sierakowie, który pełni obecnie funkcję hotelu i restauracji. Muszę powiedzieć, że była to perełka na trasie tej wycieczki i tak dwór jak i jego otoczenie zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Gorsze wrażenia sprawiły natomiast znajdujące się w dalszej części trasy dworki w Brzączowicach oraz w Zakliczynie. Oba dworki były opuszczone i zaniedbane przy czym dworek w Zakliczynie widziałem tylko zza ogrodzenia natomiast dwór w Brzączowicach mogłem możliwość zobaczyć z bliska. Ostatnie parę kilometrów było głównie z górki i na tym odcinku znajdowały się mojej ostatnie obiekty tj. dworki w Myślenicach. Wycieczkę zakończyłem w Osieczanach z poczuciem satysfakcji, gdyż wszystkie zaplanowane obiekty, z wyjątkiem nie istniejącego dworu w Stryszawie zobaczyłem. Pozytywne wrażenia z wycieczki potęgowała także bardzo ładna pogoda.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.