Orle Gniazdo - szlak spacerowy #5

Dodano 11 grudnia 2018 przez plik GPX
Orle Gniazdo - szlak spacerowy #5
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

138056
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.9
 • Dystans: 25,6 km
 • Czas trwania: 5 h 39 min
 • Średnia prędkość: 4,53 km/h
 • Przewyższenie: 735,1 m
 • Suma podejść: 1 326,07 m
 • Suma zejść: 1 324,88 m
 • Lokalizacja: Szczyrk
785154
CKiR Orle Gniazdo
785155
Przełęcz Salmopolska
785156
Biały Krzyż
785157
Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
ORLA Pętla (tylko dla Orłów): Orle Gniazdo – Szczyrk Biła (szlak św. Jakuba) – Przełęcz Karkoszczonka - Beskid Węgierski (929 m n.p.m.) – Kotarz (974 m n.p.m.) – Grabowa (907 m n.p.m.) – Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) – Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) – Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) – Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – os. Zapalenica (zielony szlak) – skrzyżowanie ul. Leśna z ul. Myśliwską i ul. Górską – Orle Gniazdo (niebieskim szlakiem przez ul. Wrzosową)

Przejście Orlą Pętlą rozpoczynamy przy CKiR Orle Gniazdo.

Drogą św. Jakuba kierujemy się do przystanku Szczyrk Biła. Pierwszą atrakcją, którą spotykamy na szlaku jest położone tuż obok Orlego Gniazda Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, potocznie zwane Sanktuarium "Na Górce". To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. W pobliżu znajduje się także Salezjański Dom Młodzieżowy.

Na skrzyżowaniu ulic Jagodowej i Jeżynowej oraz przystanku Szczyrk Biła, skręcamy w prawo w ul. Jagodową i kontynuujemy wędrówkę szlakiem św. Jakuba.

Przechodząc obok górskiego schroniska turystycznego Chata Wuja Toma docieramy do Przełęczy Karkoszczonka.

Skręcamy w prawo i czerwonym szlakiem, przechodząc przez Beskid Węgierski (929 m n.p.m.), docieramy na Kotarz (974 m n.p.m.), na którym znajduje się tzw. "Ołtarz Europy". To ołtarz polowy wymurowany z kamieni pochodzących z różnych stron świata.

Kontynuując trasę czerwonym szlakiem przez Grabową (907 m n.p.m.) docieramy do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) przez którą przebiega droga wojewódzka ze Szczyku do Wisły. Z Przełęczy wędrujemy dalej czerwonym szlakiem docierając do Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.), której wierzchołek jest znany z pięciometrowego bloku piaskowca. To charakterystyczne miejsce, będąca jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji w Beskidzie Śląskim.

Z Malinowskiej Skały ruszamy w lewo zielonym szlakiem w kierunku Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.). Kontynuując marsz zielonym szlakiem docieramy na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. To znakomity punkt widokowy, z którego zobaczymy Masyw Klimczoka na północy, Kotlinę Żywiecką z grzbietami Beskidu Małego w tle na wschodzie oraz Pilsko i Babią Górę na południu. Przy dobrej pogodzie widoczne są także wspaniało wyrzeźbione granie Tatr. Na Skrzycznem znajduje się schronisko PTTK wybudowane w 1933 roku.

Ze Skrzycznego schodzimy zielonym szlakiem w kierunku Osiedla Zapalenica i dalej, zielonym szlakiem, do Centrum Szczyrku.

Na skrzyżowaniu ulic Leśnej, Myśliwskiej i Górskiej skręcamy w ul. Górską, następnie w ul. Wrzosową i niebieskim szlakiem docieramy do CKiR Orle Gniazdo.
Trasę poleca
MARROB Studio

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Aktualizacja: 2014

Mapa Szczyrk
Szczyrk - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna „Szczyrk” obejmuje swoim obszarem gminę Szczyrk, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. wschodnią część Brennej, Buczkowice. Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i...

Mapa Wisła. Podróż do Źródeł
Wisła. Podróż do Źródeł - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna „Wisła. Podróż do Źródeł” obejmuje swoim obszarem gminę Wisła, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. południową część Ustronia oraz Brennej.  Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0