Orle Gniazdo - szlak spacerowy #5

Dodano 11 grudnia 2018 przez plik GPX
Orle Gniazdo - szlak spacerowy #5
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

138056
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.9
 • Dystans: 25,6 km
 • Czas trwania: 5 h 39 min
 • Średnia prędkość: 4,53 km/h
 • Przewyższenie: 735,1 m
 • Suma podejść: 1 326,07 m
 • Suma zejść: 1 324,88 m
 • Lokalizacja: Szczyrk
785154
CKiR Orle Gniazdo
785155
Przełęcz Salmopolska
785156
Biały Krzyż
785157
Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
ORLA Pętla (tylko dla Orłów): Orle Gniazdo – Szczyrk Biła (szlak św. Jakuba) – Przełęcz Karkoszczonka - Beskid Węgierski (929 m n.p.m.) – Kotarz (974 m n.p.m.) – Grabowa (907 m n.p.m.) – Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) – Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) – Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) – Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – os. Zapalenica (zielony szlak) – skrzyżowanie ul. Leśna z ul. Myśliwską i ul. Górską – Orle Gniazdo (niebieskim szlakiem przez ul. Wrzosową)

Przejście Orlą Pętlą rozpoczynamy przy CKiR Orle Gniazdo.

Drogą św. Jakuba kierujemy się do przystanku Szczyrk Biła. Pierwszą atrakcją, którą spotykamy na szlaku jest położone tuż obok Orlego Gniazda Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, potocznie zwane Sanktuarium "Na Górce". To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. W pobliżu znajduje się także Salezjański Dom Młodzieżowy.

Na skrzyżowaniu ulic Jagodowej i Jeżynowej oraz przystanku Szczyrk Biła, skręcamy w prawo w ul. Jagodową i kontynuujemy wędrówkę szlakiem św. Jakuba.

Przechodząc obok górskiego schroniska turystycznego Chata Wuja Toma docieramy do Przełęczy Karkoszczonka.

Skręcamy w prawo i czerwonym szlakiem, przechodząc przez Beskid Węgierski (929 m n.p.m.), docieramy na Kotarz (974 m n.p.m.), na którym znajduje się tzw. "Ołtarz Europy". To ołtarz polowy wymurowany z kamieni pochodzących z różnych stron świata.

Kontynuując trasę czerwonym szlakiem przez Grabową (907 m n.p.m.) docieramy do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) przez którą przebiega droga wojewódzka ze Szczyku do Wisły. Z Przełęczy wędrujemy dalej czerwonym szlakiem docierając do Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.), której wierzchołek jest znany z pięciometrowego bloku piaskowca. To charakterystyczne miejsce, będąca jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji w Beskidzie Śląskim.

Z Malinowskiej Skały ruszamy w lewo zielonym szlakiem w kierunku Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.). Kontynuując marsz zielonym szlakiem docieramy na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. To znakomity punkt widokowy, z którego zobaczymy Masyw Klimczoka na północy, Kotlinę Żywiecką z grzbietami Beskidu Małego w tle na wschodzie oraz Pilsko i Babią Górę na południu. Przy dobrej pogodzie widoczne są także wspaniało wyrzeźbione granie Tatr. Na Skrzycznem znajduje się schronisko PTTK wybudowane w 1933 roku.

Ze Skrzycznego schodzimy zielonym szlakiem w kierunku Osiedla Zapalenica i dalej, zielonym szlakiem, do Centrum Szczyrku.

Na skrzyżowaniu ulic Leśnej, Myśliwskiej i Górskiej skręcamy w ul. Górską, następnie w ul. Wrzosową i niebieskim szlakiem docieramy do CKiR Orle Gniazdo.
Trasę poleca
MARROB Studio

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski - dla wymagających
Beskid Śląski - dla wymagających - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę...

Mapa Beskid Śląski
Beskid Śląski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane...

Mapa Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.