Olkusz też może być ciekawy

Dodano 31 lipca 2014 przez rysowanie
Olkusz też może być ciekawy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

46663
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.9
  • Dystans: 43,8 km
  • Przewyższenie: 120,42 m
  • Suma podejść: 226,74 m
  • Suma zejść: 226,38 m
  • Data: 31 lipca 2014
  • Lokalizacja: Olkusz, małopolskie
268986
Zamek Rabsztyn
Zamek w Rabsztynie – zamek rycerski obecnie w stanie ruiny w miejscowości Rabsztyn, na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. U podnóża góry, na której wznosi się średniowieczny zamek, znajdują się fragmenty renesansowego pałacu zbudowanego w XVII wieku jako zamek dolny.
268987
Kopiec Kościuszki
Kopiec w Olkuszu został pierwotnie usypany w 1861 roku i stanowił miniaturę krakowskiego kopca.
Został zrównany przez wojska carskie podczas powstania styczniowego.
W roku 1917, z okazji 100-lecia śmierci Tadeusza Kościuszki, został usypany ponownie i tak przetrwał do czasów dzisiejszych.
268988
Kolej Iwanogrodzko – Dąbrowska
Powstała pod koniec XIX wieku linia kolejowa łącząca Dąbrowę Górniczą z
Dęblinem (tak wtedy nazywał się Iwanogród). Przebiegający przez powiat olkuski odcinek z Kielc do Dąbrowy uruchomiono 26 stycznia 1885 roku.
268989
Linia kolejowa Hutniczo Siarkowa
Linia Hutniczo Siarkowa, bo taką nazwę nosiła w chwili powstania, to jedyny w Polsce trakt kolejowy, o rozstawie torów typowym dla kolei rosyjskich (1520 mm), czyli o 85 mm szerszym od europejskiego standardu (1435 mm). Dlatego nazywana jest „szerokim torem” lub „LHS”. Linia miała służyć do transportu rudy żelaza do Huty „Katowice”, a w drugim kierunku siarki oraz węgla do ówczesnego ZSRR, bez konieczności przeładunku towarów na granicy.
268990
Januszkowa Góra
Januszkowa Góra (449 m n.p.m.) w dolnych partiach porośnięta jest sosnowym borem, a w górnych buczyną sudecką otaczającą malownicze, wapienne skały.
268991
Januszkowa Szczelina
Jaskinia została odkryta jesienią 1970 roku przez grupę olkuskich speleologów.Jest niebezpieczna gdyż prowadzi prawie pionowo w dół.
268992
Wiśliczka
Urokliwie położona, otoczona lasami Wiśliczka, to jedna z najmniejszych wsi w gminie Olkusz. Jej nazwa zapisana, jako „Wisliczka” została odnotowana po raz pierwszy na wydanej w 1839 roku Mapie Topograficznej Królestwa Polskiego.
268993
Zimnodół
Wieś Zimnodół, to jedna z najstarszych osad w powiecie olkuskim. Najstarsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1299 roku. Pochodzi ona z dokumentu, w którym „Virbenta castellanus de Cehow” nadał swoją wieś „Symnodol” Henrykowi mieszczaninowi olkuskiemu. Jest to zarazem najstarsza wzmianka potwierdzająca, że Olkusz był już miastem.Do ciekawszych zabytków na terenie wsi można zaliczyć kapliczkę domkową z przełomu XIX i XX wieku.
Zachowało się też kilka drewnianych domów z początków XX wieku.
268994
Osiek
Pierwsze pisane wzmianki o tej wsi datowane są na 1408 rok, kiedy występuje ona pod nazwą „Ossek” i „Hosszek”. U schyłku XV wieku pojawia się nazwa „Osyek”. Nazwa Osiek, oznaczała miejsce, gdzie wznosiła się warownia leśna wybudowana z pni drzewa. Oznacza to, że w średniowieczu mogła tu istnieć osada obwarowana np. drewnianą palisadą. Nazwa wsi pojawia się w dokumentach kronikarza Jana Długosza, który wspomina o karczmie w tej wsi. Od XV wieku wieś Osiek, która była królewszczyzną należała do starostwa w Rabsztynie. W Osieku zachowało się kilka drewnianych domów z początków XX wieku. Przed wybudowanym w latach 70. tych kościołem pw. NMP Królowej Świata znajduje się, przeniesiona ze środka wsi kamienna kolumna z krzyżem pochodząca z 1687 roku.
268995
Witeradów
Pierwsze wzmianki o wsi „Vitoradow” pochodzą z 1388 roku, jednak wiemy, że już w XII wieku istniała tutaj osada. Ślady osadnictwa są znacznie starsze, co wykazały badania archeologiczne. W ich trakcie znaleziono kamienny toporek sprzed 4500 lat oraz ślady osady celtyckiej.
268996
Starczynów
Po raz pierwszy osada Starczynów została odnotowana w źródłach historycznych w, 1365 roki, kiedy to część osady kupił Olkusz. Nazwa pochodzi ponoć od imienia Starczyn. Całą resztę tej osady miasto kupiło
w 1402 roku od rycerza Rafała z Michowa. Od tego czasu była to wieś królewska należąca do miasta.
279336
1154558_ruiny-zamku-rabsztyn
Trasa ta to propozycja dla osób, które chcą poznać walory przyrodnicze, krajoznawcze i historyczne terenów wokół Olkusza. Trasa o długości ponad 43 km rozpoczyna się pod Kopcem Kościuszki który został usypany w 1861 dla uczczenia 44 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki i biegnie poprzez Rabsztyn gdzie można zwiedzić ruiny tutejszego zamku.Jadąc dalej kierujemy się w stronę Wolbromia i przecinamy dwie linie kolejowe o ciekawej historii. Pierwsza, to Kolej Iwanogrodzko – Dąbrowska, powstała pod koniec XIX wieku linia kolejowa łącząca Dąbrowę Górniczą z Dęblinem (tak wtedy nazywał się Iwanogród). Przebiegający przez powiat olkuski odcinek z Kielc do Dąbrowy uruchomiono 26 stycznia 1885 roku. Szeroki tor kończył się w Hucie "Bankowa" w Dąbrowie Górniczej. Wybudowanie tej linii przyczyniło się do rozwoju gospodarczego terenów, przez które przebiegała (rozwój przemysłu m.in. w Olkuszu, Wolbromiu, Sławkowie, czy Jaroszowcu).Druga, Linia Hutniczo Siarkowa, bo taką nazwę nosiła w chwili powstania, to jedyny w Polsce trakt kolejowy, o rozstawie torów typowym dla kolei rosyjskich (1520 mm), czyli o 85 mm szerszym od europejskiego standardu (1435 mm). Dlatego nazywana jest „szerokim torem” lub „LHS”. Linia miała służyć do transportu rudy żelaza do Huty „Katowice”, a w drugim kierunku siarki oraz węgla do ówczesnego ZSRR, bez konieczności przeładunku towarów na granicy. Długość LHS przez terytorium Polski to prawie 395 km (Hrubieszów – Sławków).
Realizację inwestycji rozpoczęto 1976 roku, a pierwszy pociąg z rudą przejechał nią już w połowie grudnia 1979 roku.Jadąc dalej docieramy do Januszkowej Góry która w dolnych partiach porośnięta jest sosnowym borem, a w górnych buczyną sudecką otaczającą malownicze, wapienne skały. Kilkanaście metrów poniżej szczytu znajduje się wejście do jaskini Januszkowa Szczelina – jednej z najgłębszych (56 m) jaskiń na Jurze.Udając się w dalszą drogę poprzez malownicze tereny mijamy wieś Wiśliczka , Zimnodół (jedna z najstarszych osad w powiecie olkuskim, wzmianka o tej miejscowości pochodzi już z 1299 roku.) ,Osiek,Witeradów i Starczynów który w źródłach historycznych został odnotowany w, 1365 roki, kiedy to część osady kupił Olkusz. Nazwa pochodzi ponoć od imienia Starczyn. Całą resztę tej osady miasto kupiło w 1402 roku od rycerza Rafała z Michowa. I to już koniec naszej trasy , teraz już tylko dopedałować do kopca Kościuszki skąd wyruszyliśmy w tę pełną wrażeń i pięknych widoków wyprawę i udać się na zasłużony odpoczynek dla naszych zmordowanych kończyn dolnych. :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
aza
4 maja 2017 aza napisał:
Dzieki za traskę, na pewno wykorzystam.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.