Olkusz - rajd; zielona trasa

Dodano 5 maja 2021 przez aplikację Android
Olkusz - rajd; zielona trasa
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

209535
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.7
 • Dystans: 9,9 km
 • Czas trwania: 0 h 55 min
 • Średnia prędkość: 10,8 km/h
 • Przewyższenie: 64,02 m
 • Suma podejść: 544,11 m
 • Suma zejść: 550,14 m
 • Data: 5 maja 2021
 • Lokalizacja: Olkusz
1180207
IMG_20190420_143520_low
1180208
Jeziorka na piaskowni
Malowniczy zbiornik / jeziorko. Powstał w naturalny sposób - woda gromadzi się na dnie byłej już piaskowni.
1180209
3 gatunki sosen
W tym miejscu odnajdziemy 3 gatunki sosny: zwyczajną, wejmutkę i czarną. Znajdują się one przy samej ścieżce. Już po samych szyszkach oraz igłach możemy zauważyć różnicę w tych gatunkach. Kilkaset metrów dalej, znajduje się sosna Banksa - czwarty gatunek. Na zdjęciu: lewy, górny róg - wejmutka, góra, środek - sosna Banksa, prawa góra - sosna czarna, dół - sosna zwyczajna.
1180231
Sosna na zakręcie
Interesująco wyglądająca sosna. Rośnie na samym brzegu - ciągle obsypuje się piach, przez co odsłonięty jest system korzeniowy.
1180239
Kapliczka 1863 r
Tuż pod samym Bukownem znajduje się kapliczka z datą Powstania Styczniowego - 1863. Przyznaję, że nie zgłębiałem skąd się wzięła ;/.
1180240
Widok na drogę
Na tym odcinku jest kilka ławek w lesie - można odpocząć. Trasa jest naprawdę piękna.
1180241
Widok na trasę
1180242
Widok na trasę
1180243
Chrobotek
Miejscami możemy zobaczyć piękne połacie porostu chrobotka. Cięgnie się on przez kilkaset metrów.
1180244
Widok na las
1180246
Widok na trasę
W tym miejscu możemy odnaleźć m.in. szczotlichę siwą - trawę charakterystyczną dla obszarów piaszczystych i występującą na Pustyni Błędowskiej.
1180247
Widłak jałowcowaty
Nie do końca w tym miejscu ale w okolicy można znaleźć widłaka jałowcowatego - taką dziwną i zimozieloną roślinę. Na tym odcinku dla równowagi odnajdziemy wrzosy.
Projektując trasę starałem się aby początek był możliwie bliskie centrum miasta, aby była łatwa do przejścia ale również ciekawa ze względu na rzeczy napotkane po drodze. Nieco zmieniłem jej przebieg (wyprowadziłem ją poza niebieski szlak rowerowy). Dzięki temu odwiedzamy starą piaskownię i malownicze jeziorko w lesie. W kilku miejscach na trasie znajdują się ławki do odpoczynku.
------
Ciekawostki na trasie: jeziorko na piaskowni, 4 gatunki sosen (zwyczajna, banksa, czarna i wejmutka), miejsca z dużą ilością chrobotka (porost), karłowate sosny na Pustyni Starczynowskiej, stare koryto rzeki Baby, widłak jałowcowaty + wrzosy. Trasa w większości poprowadzona jest po drogach utwardzonych - nadaje się również na rower. Ze względu na dominujący las (sosnowy) mamy inhalację olejkami eterycznymi.
-----
Jeśli poszukujecie ciekawostek przyrodniczych to zapraszam na moją stronę: www.TomekWitecki.pl

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.