Okulary mini Babiej Góry na e-MTB

Dodano 10 października 2021 przez plik GPX
Okulary mini Babiej Góry na e-MTB
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

231127
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.5
 • Dystans: 48,4 km
 • Czas trwania: 7 h 35 min
 • Średnia prędkość: 6,37 km/h
 • Przewyższenie: 170,72 m
 • Suma podejść: 1 292,2 m
 • Suma zejść: 1 310,95 m
 • Data: 9 października 2021
 • Lokalizacja: Krzeszowice, Kraków, Czerna
1306137
ul. Sportowa Zelków
Start z parkingu w Zelkowie
1306138
Zjazd do Doliny Będkowskiej
Bardzo ładny fragment trasy. Uwaga na kamienie ukryte pod liśćmi.
1306142
Żółty szlak do Doliny Szklarki
Piękny, rozległy widok po lewej. Po chwili jazdy po grzbiecie, trasa skręca pod ostrym kątem w lewo, na asfalt.
1306150
Okolice Babiej Góry
Bywa tu wietrznie, ale jazda po szutrach jest bardzo miła.
1306163
Dolina Będkowska
Droga w Dolinie Będkowskiej
1306171
Kamieniołom Czatkowice
Wielka dziura w ziemi, która trzeba objechać :)
1306172
Klasztor w Czernej
Msze w niedziele i święta
6:00, 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 17:00
1306173
Babia Góra
Koło Szklar :) 460m.n.p.m.
1306174
Zjazd do Doliny Będkowskiej - powrót
Bardzo miły asfalt w dół :)
1306175
Dolina Będkowska
W ramach opisanej trasy Dolinę Będkowską tylko przeskakujemy, ale nawet jej 600m robi wrażenie, na końcu doliny (200m poza trasą możliwość zjedzenia czegoś Ciepłego - Brandysówka).
1306177
Wejście do Klasztoru w Czernej
1306178
Ruiny eremu
https://karmelczerna.pl/
1306179
Dolina Racławki
Mostek na Racławce, przed ostrym skrętem w prawo do góry.
1306180
Polna droga koło Babiej Góry
Co prawda nie jest to prawdziwa Babia Góra, ale okolica jest bardzo urokliwa.
1306181
Krzyż przydrożny
Bardzo charakterystyczny metalowy krzyż na skrzyżowaniu dróg.
1306203
Ruiny mostu
Ruiny mostu, łączącego kiedyś klasztor z pustelniami na wzgórzu za rzeką Eliaszówką.
1306210
Dolina Racławki
Pomiędzy Doliną Szklarki, a Doliną Racławki wznosi się na wysokość 460m szczyt... Babiej Góry :)

W czasie ok. 50 km wędrówki pokonujemy kolejno Wąwóz Kobylański, doliny: Będkowską, Szklarki i Racławki, by ostatecznie zjechać do Doliny Eliaszówki, w której znajduje się Klasztor Karmelitów w Czernej - cel wyprawy. W związku z "falistym" przebiegiem trasy, suma podjazdów wynosi prawie 1300 m czyli ok. 2x więcej niż podejście z Krowiarek na prawdziwą Babią Górę :)

Opisana poniżej pętla rozpoczyna się na parkingu obok stadionu w Zelkowie, ale można ją też rozpocząć na parkingu koło kościoła w Szklarach lub na parkingu koło Klasztoru w Czernej. Z parkingu w Zelkowie wyruszamy szutrową ulicą Sportową, przecinamy las wznoszący się dookoła szczytu Krzemionki (447m) i kamienistą ścieżką zjeżdżamy do Wąwozu Kobylańskiego, gdzie wskakujemy na żółty szlak pieszy, który będzie nam od tego momentu towarzyszył do samej Czernej. Po opuszczeniu Wąwozu Kobylańskiego, nowym asfaltem podjeżdżamy do Będkowic, skąd początkowo szutrem, a później po lekko kamienistej, ale przejezdnej ścieżce zjeżdżamy do Doliny Będkowskiej (to bardzo ładny kawałek trasy). W Dolinie Będkowskiej jesteśmy tylko przez chwilę (ok. 650m) po czym rozpoczynamy wspinaczkę na grzbiet. Momentami ścieżka jest dość stroma, ale jako, że pomagało mi 300W :) pchałem rower tylko na krótkim kamienistym fragmencie. Po wyjechaniu z lasu otwiera się przed nami piękny widok na okolicę. Chwilę jedziemy grzbietem, a następnie wąską asfaltową drogą zjeżdżamy do Doliny Szklarki, mijamy po prawej kościół św. Maksymiliana Kolbego, przekraczamy strumień i po ok 100m rozpoczynamy podjazd (asfaltem, a potem nowym szutrem) na Babią Górę. Po "zaliczeniu" Babiej Góry zjeżdżamy Wąwozem Stradlina do Doliny Racławki (tu bywa błotniście). Na tym odcinku (po wjechaniu do lasu) lepiej "odpuścić" sobie żółty szlak pieszy i jechać drogą zgodnie ze śladem GPS. W odróżnieniu od poprzednich dolin, które tylko przekraczamy, doliną Racławki jedziemy ok. 1,5 km, ale warto, bo dolina, zwłaszcza jesienią, jest bardzo ładna. Chwilę po przekroczeniu strumienia (drewniany mostek) rozpoczyna się najtrudniejszy odcinek trasy - podjazd kamienistą ścieżką do wsi Dębnik. Nawet na moim elektryku nie dałem tam rady :) i miejscami trzeba było zrezygnować z jazdy. Po wydostaniu się z lasów i chwili jazdy asfaltem, docieramy do starego cmentarza cholerycznego w Dębniku, po czym powoli rozpoczynamy zjazd do Doliny Eliaszówki. Trasa prowadzi obok kamieniołomu w Czatkowicach (po lewej) i resztek muru (po prawej) otaczającego kiedyś obszar na którym znajdowały się pustelnie (eremy) zakonników. Po osiągnięciu Doliny Eliaszówki czeka nas krótki wjazd asfaltem i jesteśmy w Klasztorze w Czernej - sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Warto zatrzymać się tu na chwilę modlitwy lub zadumy i obejrzeć klasztor oraz położoną na wzgórzu drogę krzyżową.
Zakładając, że dojazd do Czernej lekko nadwyrężył nasze siły :) trasa powrotna zaplanowana została tak, żeby stromych podjazdów i kamienistych ścieżek było mniej. Wracamy głównie asfaltami i szutrami przez Racławice i Szklary. Nie ominie nas jeden ostry podjazd asfaltem z Doliny Szklarki, ale to jedyna taka większa "atrakcja" na trasie powrotnej.

Trasa przejechana na rowerze elektrycznym (silnik 300W, spadek napięcia akumulatora na trasie z 42.0V do 35.0V, przy średniej temperaturze powietrza ok. 6-8 stopni).

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.