OKOLICE KRAKOWA: Wśród skał i wąwozów Ojcowskiego Parku Narodowego

Dodano 26 grudnia 2019 przez plik GPX
OKOLICE KRAKOWA: Wśród skał i wąwozów Ojcowskiego Parku Narodowego
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

163571
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Bieganie
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 10,2 km
  • Czas trwania: 3 h 13 min
  • Średnia prędkość: 3,18 km/h
  • Przewyższenie: 135 m
  • Suma podejść: 473 m
  • Suma zejść: 473 m
925834
Ojców, parking
925835
Ojców
925837
Brama Krakowska
Skalna brama w Ojcowskim Parku Narodowym jest jedną z najbardziej charakterystycznych ikon krajobrazowych Doliny Prądnika.

foto: Jerzy Opioła / Wikimedia Commons
925838
Pod Chełmową (odbicie czarnego szlaku)
925839
wylot Doliny Sąspowskiej
925840
Dolina Sąspowska - początek zielonego szlaku
Krasowe doliny Prądnika i Sąspówki cechuje niezwykłe bogactwo krajobrazowe i przyrodnicze, występuje tu ponad 80 chronionych gatunków roślin.
925841
Pod Puchaczówką
925842
Wapiennik
925843
Grodzisko
925844
Jaskinia Okopy Wieka Dolna
925845
Jaskinia Ciemna
925846
Źródełko Miłości
925847
Drewniana brama OPN (punkt informacyjno-biletowy)
Logo Ojcowskiego Parku Narodowego. Symbolem parku są mieszkańcy jaskiń – nietoperze, aż 17 z 25 gatunków zanotowanych w Polsce. Najczęściej występujące to podkowiec mały i nocek duży.
925848
Zamek kazimierzowski w Ojcowie
Symbolem Ojcowa jest zamek zwany kazimierzowskim – wzniesiony z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego w 2. połowie XIV w. Warownia na Szlaku Orlich Gniazd broniła traktu handlowego z Krakowa na Śląsk. Pierwotnie nazwa miała brzmieć Ociec, a sam król miał ją nadać na cześć swojego ojca Władysława Łokietka, by uczcić jego walkę o tron krakowski. Władysław Łokietek ukrywał się przed Czechami w ojcowskiej jaskini, zwanej dzisiaj Grotą Łokietka. Obecnie z zamku pozostały tylko ruiny – zachowały się m.in. fragmenty murów obronnych, studnia, ośmioboczna wieża i brama wjazdowa. Z dziedzińca zamkowego rozciąga się bajkowy widok na Dolinę Prądnika.

foto: Kamil Sorocki
927653
Ojców
fot. Kamil Sorocki
927654
Ojcowski Park Narodowy
Teren parku obejmuje zielone pagórki porośnięte buczyną, grądami dębowo-lipowymi i borami sosnowymi, wśród nich znajduje się wiele malowniczych wapiennych ostańców i jaskiń zamieszkiwanych przez ludzi w czasach prehistorycznych (należy do nich Jaskinia Ciemna, zaliczana do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w kraju). Stwarza to wrażenie prawdziwej harmonii pomiędzy człowiekiem i środowiskiem. Już od początków XIX w. przyrodnicy starali się ochronić środowisko naturalne i krajobraz Doliny Prądnika. Naukowcy odkryli tu wiele rzadkich gatunków roślin, uroki krajobrazowe tego zakątka Jury Krakowsko Częstochowskiej doceniali natomiast liczni artyści i poeci. Pierwszym badaczem ojcowskich jaskiń i inicjatorem ochrony tutejszej przyrody był Jan Zawisza (1822–1887), archeolog amator, społecznik, który stał się właścicielem Ojcowa dzięki sukcesywnemu wykupywaniu ziem. Z kolei z inicjatywy profesora Władysława Szafera jednego z największych polskich badaczy i obrońców przyrody, w 1924 r. powstała pierwsza monografia przyrodnicza dolin Prądnika i Sąspówki wraz z planem przyszłego rezerwatu. Ojcowski Park Narodowy utworzono dopiero w 1956 r., jako szósty w kraju. Ten najmniejszy z polskich parków narodowych liczy niespełna 2146 ha.

fot. Kamil Sorocki / Fundusz Partnerstwa
Trasa ta oferuje odwiedzenie najciekawszych miejsc Doliny Prądnika w jej ojcowskim odcinku. Kilkukrotnie zmienia ona szlak, więc warto zwracać uwagę na jej przebieg, ale orientacyjnie jest łatwa (prowadzi kolejno szlakami: zielonym, czerwonym, niebieskim, czarnym, żółtym i znów zielonym). Będziemy mieć tu trzy spore podbiegi i trzy zbiegi. Suma podbiegów (jak i zbiegów) to 478 m. Trasa jest bardzo urozmaicona – raz prowadzi dnem szerokiej doliny (Prądnika, Sąspowskiej), raz widokową ścieżką nad skalnymi wychodniami, wreszcie wąskim, ciemnym i skalistym Wąwozem Ciasne Skałki. A po drodze takie atrakcje jak Ojców z ruinami zamku kazimierzowskiego, Brama Krakowska i Źródełko Miłości.

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w pobliżu Dworku Ojcowskiego. Stąd ponad kilometrowy zbieg szlakiem zielonym do Ojcowa (częściowo wzdłuż dość ruchliwej drogi asfaltowej). W miejscu, gdzie szlak odbija z drogi asfaltowej, możemy prowadzącą w grę drogą podbiec na krótką wizytę do ruin zamku kazimierzowskiego (jeśli chcemy wejść na dziedziniec, trzeba kupić bilety). Szlak zielony wędruje pośród budynków Hotelu pod Kazimierzem i Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego OPN (ekspozycja przyrodnicza dostępna po zakupie biletów) i odbijając od pozostałych szlaków, skręca w lewo, na asfaltową drogę prowadzącą dnem doliny. Mijamy po prawej ujście Sąspówki i pstrągarnie, by dotrzeć w pobliże widzianych po lewej stronie Panieńskich Skał oraz charakterystycznego wysmukłego ostańca zwanego Igłą Geotymy (widocznej na tle wylotu wąwozu Wrześnik). Biegnąc dalej, zobaczymy skały Słupek i Krukowskiego (Skały Koronne), a przed nimi drewnianą bramkę wejściową OPN z daszkiem (jeśli chcemy zwiedzać Jaskinię Ciemną, tu kupimy bilety). W tym miejscu zielony szlak opuszcza asfalt, prowadzi przez Wawrzynowy Wąwóz i zaczyna wspinać się przez las, w kierunku Jaskini Ciemnej i pobliskiej skałki w kształcie pięciopalczastej dłoni, zwanej Rękawicą. Szlak wspina się dalej (łącznie podbieg z doliny ma ok. 400 m i ok. 75 km w pionie) osiągając masyw Góry Okopy. Trafiamy tu na skałę Wapiennik z płaskim wierzchołkiem (dobry punkt widokowy) i dalej trasa sprowadza w dół, mijając Grodzisko oraz wejście do nieudostępnianej do zwiedzania Jaskini Okopy Wielkiej Dolnej (138 m długości). Nieco z boku pozostawiamy Jaskinię Okopy Wielką Górną i docieramy do skał Podwójna oraz Puchacz (gniazdował tu kiedyś puchacz zwyczajny – stąd nazwa); zbiegamy potem do doliny Prądnika i odbijamy w prawo (na północ), biegnąc szlakami żółtym i czerwonym. Mijamy sezonowy punkt gastronomiczny Pod Puchaczówką (po lewej skały Sobótka i Koźniowa), a 600 m dalej kawiarnię Niezapominajka, by dotrzeć do Źródełka Miłości i pod Bramę Krakowską. Stąd 700-metrowy podbieg (100 m w pionie) przepięknym Wąwozem Ciasne Skałki do miejsca dołączenia czarnego szlaku (Pod Chełmową).

Odbijamy w prawo w czarny szlak i mamy zbieg – z powrotem na dno Doliny Prądnika. Tu omijamy stawy rybne (w pobliżu kilka barów i smażalni) i zbiegamy w Dolinę Sąspowską (szlak żółty). Wzdłuż Sąspówki czeka nas niezbyt stromy podbieg niecały kilometr, po czym odbijamy w prawo na zielony szlak, który wspina się dość stromo przez ok. 700 metrów (ok. 80 m w pionie) na parking, gdzie zaczynaliśmy przebieżkę.

AUTOR: Tomasz Ostrowski
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta