category-icon

OKOLICE KRAKOWA: Rowerem z legendami w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym

40 km
480 m
Polska, małopolskie, Bochnia, powiat bocheński

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-12-22
Polska, małopolskie, Bochnia, powiat bocheński
category-icon
40 km
480 m
487 m
Średni
3.6/6
Wycieczkę rozpoczynamy przy bocheńskim Rynku, który był sercem średniowiecznego miasta. Jeśli do Bochni przyjeżdżamy pociągiem z rowerem, ze stacji PKP do Rynku dojedziemy w około 5 min. Stąd przyjdzie nam się wspinać przez uliczki miasta na pierwsze wzniesienia Pogórza Wiśnickiego. Jedziemy za znakami niebieskiego szlaku pieszego. Trudno zorientować się, kiedy kończy się miasto, gdyż nagle znajdujemy się pośród falistych wzgórz z łąkami i polami i porozrzucanymi gdzieniegdzie domkami jednorodzinnymi. Otoczenie ulicy Kurów to już prawdziwie wiejskie klimaty. Zaraz za granicą miasta skręcamy za główną drogą i niebieskim szlakiem w prawo i dojeżdżamy do ruchliwej drogi nr 965 łączącej Bochnię i Nowy Wiśnicz w Kopalinach. Witacz w kształcie wiśnickiego zamku informuje nas, że jesteśmy już w królestwie Kmitów i Lubomirskich.
Przez około kilometr musimy poruszać się ostrożnie (jeśli nie chcemy jechać dość ruchliwą drogą, możemy skorzystać z chodnika), by przy skręcie na hotel Atlas wjechać w lewo w spokojną ulicę biegnącą
prosto na wiśnicki zamek, który co rusz wynurza się z oddali. Kiedy dojedziemy do głównej drogi, przechodzimy na drugą stronę, odbijamy lekko w lewo, a następnie skręcamy w prawo i Trasą Zamek zmierzamy prosto na wzgórze do zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu. Możemy tu odpocząć na dziedzińcu zamkowym albo w Kawiarni Zamkowej, a jeśli mamy czas – skorzystać z wycieczki z przewodnikiem oprowadzającym po tajemnicach i zakamarkach niezwykłej twierdzy.

Z zamku zjeżdżamy do centrum Nowego Wiśnicza, mijając Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Ulica Zamkowa zaprowadzi nas na ładny wiśnicki Rynek z ratuszem i pomnikiem Jana Matejki. Z Rynku ulicą Lipnicką, która raz zjeżdża, raz wznosi się na wzgórza pośród leśnych i wiejskich krajobrazów licznych przysiółków, docieramy do Lipnicy Murowanej. Zaglądamy na lipnicki Rynek (gdzie od 1958 r. w Niedzielę Palmową odbywa się niezwykłe, kolorowe wydarzenie – konkurs na najwyższą palmę wielkanocną). Zmierzamy teraz do drewnianego kościółka św. Leonarda – zabytku dziedzictwa UNESCO leżącego na Szlaku Architektury Drewnianej, do którego prowadzi ścieżka przez mostek na potoku Uszwica. Po zwiedzeniu kościoła i zobaczeniu słynnych polichromii, przechodzimy ścieżką św. Leonarda pomiędzy Starym Cmentarzem Parafialnym a Cmentarzem z I wojny światowej.

Skręcamy w lewo w ulicę Krasnogórską, która wspina się na okoliczne wzgórza wśród lasów i łąk. Mijamy przysiółki Krasna Góra i Podlesie i na rozjeździe jedziemy na wprost w kierunku Winnicy Chronów (warto wcześniej umówić się na wizytę w tej rodzinnej, klimatycznej winnicy). Z winnicy wracamy do rozjazdu i skręcamy
w prawo do Chronowa. Mijamy zabytkowy drewniany kościół pw. św. Ducha w Chronowie położony na Szlaku Architektury Drewnianej. Stąd zjeżdżamy do wsi Kobyle (na skrzyżowaniu skręcamy w lewo). W Starym Wiśniczu odbijamy w górę w kierunku Bochni – drogą nr 2080K dojeżdżamy do skrzyżowania ze znaną nam już ul. Kobyle i zamykamy pętlę. Wracamy na bocheńską starówkę. Przy Rynku warto zajrzeć do Muzeum im. prof. Stanisława Fischera opowiadające o historii, dziedzictwie i sztuce regionu bocheńskiego.

Miłośnicy spacerów mogą także wybrać się z Bochni do Nowego Wiśnicza niebieskim szlakiem pieszym (ok. 9.5 km), stąd wrócić do Bochni komunikacją publiczną lub zostać na noc w miasteczku.

AUTOR: Dominika Zaręba
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024