OKOLICE KRAKOWA: Rowerem przez serce Wyżyny Miechowskiej i obszary Natura 2000 - wariant 2

Dodano 2 grudnia 2020 przez rysowanie
OKOLICE KRAKOWA: Rowerem przez serce Wyżyny Miechowskiej i obszary Natura 2000 - wariant 2
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

195367
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.5
  • Dystans: 28,0 km
  • Przewyższenie: 63,73 m
  • Suma podejść: 188,25 m
  • Suma zejść: 187,63 m
  • Lokalizacja: Miechów
1106830
Dworzec PKP Miechów
1106831
Wieża ciśnień z 1934 r.
1106832
Potok Cicha
1106834
Murawa kserotermiczna
1106835
Komorów Obszar Natura 2000
1106836
Poradów Obszar Natura 2000
1106837
Park podworski Poradów
Drzewa pomniki przyrody.
1106838
Szkoła w Parkoszowicach
1106839
Sławice Szlacheckie Obszar Natura 2000
1106840
Pomnik Przyrody Żródła w Sławicach
1106841
Dawny Dówr w Sławicach
1106842
Kaplica w Pojałowicach
1106843
Żródła Piortrówki
1106844
Dwór w Zarogowie
1106845
"Chatka u Małgorzatki i Radka"
1106846
Kalina Mała Obszar Natura 2000
1106847
Potok Kalinka
1106848
Kopec Batosza
1106849
Kopiec Kościuszki
1106850
Potok Cicha
1106851
Sklep spożywczy
1106852
Sklep spożywczy
1131546
Malownicza Wyżyna Miechowska
fot. Kamil Sorocki
Miechów (stacja PKP) – Obszar Natura 2000 Komorów – Poradów – Obszar Natura 2000 Poradów – Parkoszowice – Sławice Szlacheckie – Obszar Natura 2000 Sławice Duchowne – Pojałowice – Zarogów – Obszar Natura 2000 Kalina Mała – Miechów (stacja PKP)

Trasę rozpoczynamy na dworcu kolejowym w Miechowie. Budynek dworca wybudowano w 1934 r. w stylu modernistycznym, a otwierał go osobiście prezydent Ignacy Mościcki. Kierujemy się na południe w stronę Komorowa. Przejeżdżamy potok Cichy i tuż za nim skręcamy w lewo. Przed nami ukazuje się tzw. Góra Komorowska z południowym skłonem muraw ciepłolubnych. Poruszamy się cały czas dróżką asfaltową, która prowadzi pod górę. To jeden z najcięższych podjazdów na szlaku. Będąc już na szczycie, po lewej stronie widzimy ogrodzone ogródki działkowe. Przemieszczając się miedzą wzdłuż ogrodzenia, docieramy do Obszaru Natura 2000 Komorów.

Wracamy do drogi asfaltowej. Jedziemy na wschód, dojeżdżamy do ul. Piłsudskiego. Skręcamy w prawo, aby dotrzeć na ul. Spacerową, przeciąć drogę krajową nr 7 i dotrzeć do miejscowości Poradów. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po lewej stronie możemy zobaczyć fragmenty Obszaru Natura 2000 Poradów.

Jedziemy w kierunku wsi Parkoszowice. Po prawej stronie na skrzyżowaniu możemy odbić w prawo, gdzie kilkadziesiąt metrów dalej po prawej stronie zobaczymy pozostałości parku dworskiego, w którym do 1994 r. stał dwór. Zbudował go na przełomie XIX i XX w. Kazimierz Saski. Bywał w nim Stefan Żeromski, kuzyn Marii Saskiej, tam też napisał „Wierną rzekę”. Z posiadłości pozostał jedynie starodrzew z licznymi pomnikami przyrody. Wracamy do naszej trasy i jedziemy w kierunku południowym. Dojeżdżamy do skrzyżowania z budynkiem Szkoły Podstawowej w Parkoszowicach. Skręcamy w lewo i kierujemy się do Sławic Szlacheckich. W samych Sławicach na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w stronę widzianego z daleka kościoła. Przejeżdżamy przez potok Piotrówka stanowiący lewobrzeżny dopływ Szreniawy. Swój początek bierze we wsi Zarogów (Zagaje Zarogowskie). Skręcamy w prawo i po kilkudziesięciu metrach dojeżdżamy do Obszaru Natura 2000 Sławice Duchowne.

Wracamy tą samą drogą i dojeżdżamy do kościoła pw. św. Wojciecha w Sławicach znajdujący się na Małopolskim Szlaku Bożogrobców. Wracamy do drogi głównej, skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku Pojałowic. Zanim wyjedziemy ze Sławic tuż za remizą OSP, możemy odbić w prawo w polną dróżkę którą dojdziemy do pomnika przyrody nieożywionej Źródła w Sławicach Szlacheckich. Wracamy na trasę i podążamy do Pojałowic. Dojeżdżamy do skrzyżowania. Po lewej stronie stoi remiza OSP. Po prawej widoczna jest w niedalekiej odległości późnobarokowa kaplica w Pojałowicach. Jedziemy prosto w kierunku Zarogowa. Od tej pory poruszamy się po dawnym, powstałym w połowie XVIII w. tzw. „warszawskim trakcie furmańskim”. Dojeżdżając do Szkoły Podstawowej w Pojałowicach, po lewej stronie mijamy dawną kuźnię. Jadąc dalej, wjeżdżamy do wsi Zarogów. Tuż niedaleko znaku miejscowości drogą polną można się dostać do źródeł potoku Piotrówka. Mijamy remizę OSP, po prawej stronie widzimy aleję kasztanową prowadzącą do murowanego dworu w Zarogowie z końca XVIII lub początku XIX w. W latach 80-tych XX wieku ruinę zakupiła rodzina Moździńskich, która wieloletnim wysiłkiem doprowadziła dwór do stanu ponownej świetności.

Jedziemy dalej w stronę Kaliny-Rędziny. Po drodze mijamy po lewej stronie znane gospodarstwo agroturystyczne „Chatka u Małgorzatki i Radka”. Dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą wojewódzką 783. Obok figury Matki Bożej skręcamy lekko w prawo i zaraz w lewo na Góry Miechowskie. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo i drogą w dół udajemy się dalej „warszawskim traktem furmańskim” w dolinę Obszaru Natura 2000 Kalina Mała.

Jadąc dalej w dół drogą asfaltową, dojeżdżamy to potoku Kalinka, dopływu Nidzicy. Po lewej stronie w odległości kilkudziesięciu metrów biją jego źródła. Na skrzyżowaniu z drogą powiatową skręcamy w lewo i jedziemy kilkaset metrów prosto. Dojeżdżając do ostrego zakrętu w lewo, my skręcamy lekko w prawo w drogę polną, która poprowadzi dawnym szlakiem kolejki wąskotorowej pod wiadukt obwodnicy. Za wiaduktem skręcamy w prawo i jedziemy drogą techniczną asfaltową wśród mozaikowatych pól Miechowszczyzny aż do ronda. Na rondzie kierujemy się w stronę Krakowa na południe (3. zjazd) lub przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych. Dalej, podążając ul. Warszawską, po lewej stronie mijamy kopiec Bartosza Głowackiego, obecnie porośnięty roślinnością. Jedziemy ul. Warszawską, aż na kolejnym wzgórzu ukaże nam się kopiec Kościuszki, usypany w 1830 r., podczas budowy drogi Kraków–Warszawa. W czasie I wojny światowej postanowiono poświęcić go pamięci Tadeusza Kościuszki. Docieramy do skrzyżowania z trasą rowerową po dawnej kolejce wąskotorowej. Skręcamy w prawo i trasą rowerową dojeżdżamy do ul. Podmiejskiej. Tam skręcamy w lewo, przecinamy ul. Sienkiewicza i ul. Krótką dojeżdżamy do ul. Kolejowej oraz dworca PKP.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.